Aktualności

WARSZAWA. NADWIŚLAŃSKA RÓWNONOC – MUZYKA NAD RZEKĄ I NA RZECE

Pożegnanie lata w słowiańskim klimacie: koncerty, ognisko, wianki i rejsy na drewnianych łodziach, a do tego jedyny w swym rodzaju koncert na wodzie – tak w skrócie wygląda program Nadwiślańskiej Równonocy, którą warszawiacy i turyści 23 września pożegnają letni sezon i powitają jesień. Dzielnica Wisła zaprasza na plażę Saską na prawobrzeżu i do Portu Czerniakowskiego na lewym brzegu królowej polskich rzek.

KONCERT NAD RZEKĄ

Tegoroczny sezon nad rzeką upływał pod hasłem re/Wisły – remiksu starego z nowym i współczesnej interpretacji nadwiślańskich zwyczajów. A koniec lata od czasów przedchrześcijańskich był czasem podsumowań, świętem plonów, biesiad i tańca. Dlatego Dzielnica Wisła razem z Warszawskimi Plażowymi zapraszają do wspólnych wspominek i przywoływania ludowych tradycji.

23 września z okazji jesiennej równonocy nad Wisłą zapłonie wielkie ognisko, a warszawiacy i warszawianki jak dawniej będą zaplatać dożynkowe wianki. Zabrzmią także tradycyjne pieśni w wykonaniu zespołu Z LASU, który poszukuje śladów archaicznej kultury na Polesiu. Start wydarzenia o godz. 17 na plaży Saskiej.

KONCERT NA RZECE

Mieszkańców czeka także inna muzyczna niespodzianka w bardziej współczesnym wydaniu – wyjątkowy występ LUNY o blasku księżyca.

– LUNA słyszy i widzi więcej, ma własne połączenie z kosmosem, z naturą – mówi Piotr Metz, ambasador Dzielnicy Wisła i gospodarz koncertu. – Jej artystyczne alter ego przenika się z codziennością, czyniąc ją piękniejszą. Kosmiczny pop LUNY to pogranicze teatru, astrologii i czegoś własnego, nie nazwanego. Jak u Leśmiana i Bjork. Na Times Square i w Porcie Czerniakowskim. Najlepiej pod księżycem – podsumowuje popularny dziennikarz muzyczny.

Równonocny koncert odbędzie się na wodzie, w Porcie Czerniakowskim. Słuchacze będą uczestniczyć w tym wydarzeniu na tradycyjnych, drewnianych łodziach. Bezpłatne wejściówki na muzyczny rejs będą dostępne od 20.09 od godz. 20.00 na stronie rejsy.waw.pl w zakładce Nadwiślańska Równonoc. Liczba miejsc ograniczona.

LUNA, fot. Wiktor Malinowski

KONIEC LATA POCZĄTKIEM NOWEGO SEZONU

– Swoje działania edukacyjne, rekreacyjne, sportowe czy kulturalne Dzielnica Wisła zawsze łączy z wodą, naturą i żeglugą. Wisła to zawsze punkt wyjścia i inspiracja do różnych wydarzeń realizowanych w ulubionym miejscu warszawianek i warszawiaków. Koncert na równonoc jesienną jest tylko symbolicznym momentem styku sezonów. W żadnym razie nie kończymy spotkań nad Wisłą – wracamy niebawem z propozycjami na zimową rekreację – zapowiada Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Facebook