Jedną z najciekawszych części województwa mazowieckiego są wciąż nieodkryte okolice Kozienickiego Parku Krajobrazowego. W trakcie jednodniowej wyprawy po tym regionie poznamy atrakcje miejscowości Kozienice, dotrzemy do Królewskich Źródeł, gdzie na polowania przyjeżdżał król Władysław Jagiełło, a z punktu widokowego Kępeczki obejrzymy dolinę Wisły.
Do Kozienic można dostać się korzystając z usług m.in. przewoźnika Zanbus (trasa: Pionki – Kozienice – Warszawa; szczegóły: zanbus.pl).
Kozienice
Wizytówką miejscowości, w której miał rezydencję król Stanisław August Poniatowski, jest odbudowany po II wojnie światowej pałac, w którym obecnie urzędują władze miejskie.
W oficynie pałacowej swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne (wtorek-niedziela: 11:00-17:00, wstęp wolny; https://www.muzeum-kozienice.pl/), w który można obejrzeć min. wystawę sztuki ludowej oraz kolekcję barci i uli.
W sąsiedztwie zobaczymy kolumnę Zygmunta I Starego, cmentarz rodziny Dehnów oraz park nawiązujący do dawnego stylu angielskiego, w którym znajduje się cykl rzeźb historycznych i rekonstrukcja fragmentu mostu łyżwowego.
Spacerując najbardziej reprezentatywną ulicą miasta – aleją 1 Maja – można obejrzeć wystawę plenerową z zdjęciami i opisami ważnych obiektów związanych z pobytem w Kozienicach Grupy Legionów.
Puszcza Kozienicka
Kozienice leżą na skraju Kozienickiego Parku Krajobrazowego, położonego na terenie dawnej Puszczy Radomskiej. Krajobraz parku, na który w większości składają się lasy, urozmaicają doliny Radomki i Zagożdżonki oraz wzniesienia wydmowe i bagna. Wyjątkową popularnością wśród odwiedzających park cieszy się ścieżka prowadząca do Królewskich Źródeł, gdzie na polowania wybierał się Władysław Jagiełło.
Aby odnaleźć legendarny królewski wodopój, w pierwszej kolejności należy dotrzeć do mostu w Kajzerówce (znajdującego 3,5 km od Kozieniec), gdzie przyjezdni mają do dyspozycji parking i polanę rekreacyjną. W tym miejscu zaczyna się właściwa ścieżka do źródła (3 km), która wiedzie przez rozlewiska rzeki Zagożdżonki, częściowo po drewnianym pomoście. Na jej pokonanie należy przeznaczyć 1,5-2 godziny.
Po powrocie do Kozienic możemy wybrać się na obiad do bistro Sami swoi (ul. Radomska 18), które serwuje dania kuchni polskiej w przystępnych cenach.
ZOBACZ TEŻ:
KRÓLEWSKIE ŹRÓDŁA I INNE TAJEMNICE PUSZCZY KOZIENICKIEJ
PUSZCZA KOZIENICKA. FAWORYTA JAGIELLONÓW
JEZIORO KOZIENICKIE
Kępeczki – widok na dziką Wisłę
Ostatni punkt wycieczki – punkt widokowy Kępeczki – znajduje się ok. 8 km od centrum miasta w kierunku wschodnim. Jest to najlepsze miejsce, z którego można podziwiać dziki odcinek Wisły. Na tym obszarze został zachowany naturalny, roztokowy charakter rzeki z wysepkami, starorzeczami i kanałami bocznymi. Wyspy występują tam w zróżnicowanej formie i różnych stadiach sukcesji: od piaszczystych łach po wyspy pokryte roślinnością zielną i zaroślami wierzbowo-topolowymi.
Punkt widokowy Kępeczki to również doskonałe miejsce do obserwacji ptaków.
Punkt Informacji Turystycznej w Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach
ul. Warszawska 29, 26-900 Kozienice
tel. 48 611 07 50