Na campinguNa wsiPola kempingowe

MŁYN NAD SARENKĄ. NOWE KAMPEROWISKO NA GRANICY PODLASIA. #POZNAJCIEMOJEMAZOWSZE

Stary młyn z przełomu XVIII i XIX wieku nad niewielką rzeczką Sarenką jest sercem posiadłości, na terenie której powstało jedno z najnowszych pól kempingowych w Mazowieckiem. Każde z sześciu stanowisk dla kamperów liczy 80 metrów kwadratowych, ma dostęp do prądu i wody, a na terenie campingu znajduje się stanowisko do zrzutu szarej wody. Oraz mnóstwo opowieści otoczonych dziką przyrodą.

Stary młyn z niezwykłą historią

Dawno, dawno temu rodzice Anety Kobylińskiej kupili okazyjnie stary młyn nad rzeką Sarenką. Widzieli w nim potencjał, choć gospodarstwo było zapuszczone, a budynek młyna w ruinie. Ich córka w tym czasie skończyła studia związane z turystyką i… ruszyła na podbój świata. Po 10 latach wojaży zdała sobie sprawę, że nie ma równie pięknego terenu, jak nadbużańskie łąki i lasy. Wróciła więc i przejęła rodzinną posiadłość – wykosiła chaszcze, na nowo odkopała staw, wyremontowała młyn i domek młynarza. Opowiada o tym okresie swojego życia: „Kobieta na Podlasiu – gdybym potrafiła pisać książki myślę, że właśnie taki byłby tytuł tej kilkuletniej egzotycznej przygody okraszonej nutką czarnego humoru”.

W międzyczasie zajęła się też badaniem historii tego obiektu. Okazało się, że najstarsza mapa, na której młyn został zaznaczony, pochodzi z 1802 roku, czyli budynek musiał powstać najpóźniej na przełomie XVIII i XIX wieku. Większość terenu wokół zajmowały stawy rybne latem, a zimą było tu źródło lodu, który wycinano i wywożono do pobliskiego browaru w Sarnakach.

W czasie II wojny światowej na terenie gospodarstwa ukrywali się partyzanci, przechowywano broń, a syn młynarza uczestniczył w akcji wydobywania z pobliskiego torfowiska niemieckiej rakiety V2 (opisaliśmy tę historię w jednym z naszych artykułów). Sam młynarz w tajemnicy przed wojskiem, dla którego miał wykonywać całą swoją pracę, produkował nocami mąkę dla okolicznych mieszkańców. Po wojnie młyn nadal działał i funkcjonował aż do lat 60. XX wieku.

Młyn domem gościnnym

Do dziś turbina i silnik młyna, zbyt ciężkie, by je wyciągnąć i przetransportować, pozostają częścią budynku. Podczas remontu udało się zachować oryginalne krokwie i charakterystyczne cechy wiejskiej architektury podlaskiej ze specyficznymi mieczami na szczytach. Stary młyn jest dziś uroczym domem gościnnym z pięcioma pokojami, dwiema łazienkami, ogromną, kompletnie wyposażoną kuchnią, tarasem i cudownym otoczeniem.

Pani Aneta nie wynajmuje pojedynczych pokoi. Można do niej przyjechać większą grupą – do 14 osób. Zwierzęta są również mile widziane. Ale przyjęcia kawalerskie czy panieńskie już nie 🙂 Bo w tym miejscu wręcz nie wypada grać głośnej muzyki – do młyna przyjeżdża się posłuchać grania świerszczy, szumu rzeczki i ciszy.

Można przyjechać z własnym prowiantem, ale można też zamawiać gotowe posiłki od kucharki z sąsiedniej wioski i otrzymywać je codziennie jeszcze ciepłe prosto do młyna. W menu, poza domową kuchnią, są też specjalności podlaskie: kiszka ziemniaczana, zaguby, babka ziemniaczana, a na specjalne życzenie może się też pojawić… mrowisko!

Nowe pole kempingowe

Obok młyna powstało nowe pole kempingowe z sześcioma stanowiskami dla kamperów. Są wyjątkowo duże – każe liczy 80 m kwadratowych, ma przyłącza do prądu i wody, jest też stanowisko do zrzutu szarej wody i kasetek.

Oprócz młyna i domku młynarza z XIX-wieczną piwnicą, na terenie gospodarstwa znajdowało się także pomieszczenie gospodarcze, które zostało przerobione na eleganckie nowoczesne łazienki z prysznicami i sanitariatami dla gości kamperowiska.

A co można tutaj robić? Cieszyć się ciszą i pięknem przyrody. Młyn nad Sarenką znajduje się na terenie parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu, w najbardziej dzikim przyrodniczo zakątku województwa mazowieckiego i nad ostatnią dziką rzeką Europy – Bugiem.

Na terenie gospodarstwa znajduje się zarybiony staw, można nad nim posiedzieć z wędką, a złowione ryby przygotować na grillu lub ognisku. Wokół są piękne tereny spacerowe i na wycieczki rowerowe – nadbużańskie łąki i lasy. Można wyskoczyć nad Bug na spływ kajakowy lub – to najnowsza atrakcja serwowana gościom pani Anety – przejechać się wozem na górze siana!

Młyn nad Sarenką z polem kempingowym to miejsce dla świadomych turystów, którzy wiedzą, czego chcą – szukają ciszy, wytchnienia, intrygującej lokalności i nieoczywistych miejsc z ciekawą historią. Nadbużańskie tereny oferują dodatkowo spotkania z niesamowicie gościnnymi gospodarzami, którzy z pasją opowiadają o miejscu, w którym żyją i chętnie wskazują miejsca, które naprawdę warto zobaczyć .

WIĘCEJ O ATRAKCJACH TERENÓW NADBUŻAŃSKICH

Dane kontaktowe

Młyn nad Sarenką, Franopol 1, 08-220 Bużka
791 966 026
Strona www
Instagram
PołożenieW lesie
Dostęp do plażyNie
ParceleNie wydzielone
Pokoje do wynajęciaTak
Liczba dostępnych miejsc dla przyczep/kamperów6
Pole namiotoweTak
Możliwość spuszczenia wody szarejTak
Możliwość opróżnienia toalety chemicznejTak
Możliwość podłączenia prąduTak
Możliwość tankowania wody świeżejTak
Plac zabawNie
Podjazdy dla niepełnosprawnychTak
WC dla niepełnosprawnychTak
Prysznic dla niepełnosprawnychTak
Restauracja lub bar na terenie campinguNie
UmywalkiTak
PryszniceTak
WCTak
Zlewy do mycia naczyńTak
Zlewy do prania ręcznegoTak
Warunki do indywidualnego gotowaniaNie
Grillowanie dozwoloneTak
Facebook