AKTUALNOŚCI

MAZOWIECKIE KOLEJKI WĄSKOTOROWE ZACZYNAJĄ NOWY SEZON

Stoją na stacjach lokomotywy. Piękne, zabytkowe, ciągnące wagoniki wąskotorowych pociągów turystycznych. Pierwsza wyruszy kolejka ze Stacji Muzeum w Sochaczewie do Puszczy Kampinoskiej 8 maja. Dzień później rozpocznie sezon Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa kursująca z Piaseczna do Tarczyna z dwugodzinnym postojem w Runowie, gdzie można szukać wiosny w pięknych okolicznościach przyrody 🙂

Pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej

Stacja Muzeum w Sochaczewie rozpocznie nowy sezon 8 maja i wyruszy w dwa kursy – sobotni i niedzielny. Pierwszego dnia wagoniki pociągu retro pociągnie zabytkowy parowóz Px29-1704, który zabierze pasażerów na skraj Puszczy Kampinoskiej do Wilcza Tułowskiego. W niedzielę 9 maja odbędzie się drugi przejazd, który tym razem poprowadzi lokomotywa spalinowa Lxd2-342.

Z powodu pandemicznych ograniczeń, które wciąż obowiązują gastronomię, 8 i 9 maja nie przewidziano ogniska w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, a co z tym idzie postoju na tym przystanku.

W tym roku postanowiliśmy zrezygnować też z części oficjalnej, której częścią była tradycyjna parada muzealnych pojazdów szynowych na terenie skansenu, aczkolwiek dla miłośników trakcji spalinowej przygotowaliśmy pewną niespodziankę.

ZOBACZ TEŻ: MUZEUM KOLEI W WARSZAWIE I SOCHACZEWIE

Rozkład jazdy Pociągu RETRO w dniach 8-9 maja oraz 15-16 maja 2021
10:50 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (tylko skansen)
11:30 – odjazd pociągu do Wilcza Tułowskiego na skraju Puszczy Kampinoskiej
12:45 – spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej
14:00 – odjazd pociągu do Sochaczewa
15:15 – powrót pociągu do muzeum

Rozkład jazdy Pociągu RETRO od 22 maja 2021
9:50 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (tylko skansen, bez sal wystawowych)
10:30 – odjazd pociągu z muzeum do Wilcza Tułowskiego
11:45 – przyjazd pociągu do Wilcza Tułowskiego, na skraju Puszczy Kampinoskiej
11:45-12:25 – spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej
12:25 – odjazd pociągu z Wilcza Tułowskiego
12:34 – przyjazd pociągu do Tułowic
12:34-14:14 – piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach (pasażer może przygotować prowiant we własnym zakresie lub zakupić go w punkcie gastronomicznym w Osadzie Puszczańskiej)
14:14 – odjazd pociągu z Tułowic do Sochaczewa
15:20 – powrót pociągu do muzeum

Ceny biletów na Pociąg RETRO:
● Bilet RETRO normalny – 31 zł
● Bilet RETRO ulgowy – 25 zł
● Bilet RETRO bez miejscówki (dla dzieci do lat 4) – 10 zł
● Bilet RETRO na przewóz roweru – 11 zł (dodatkowy bilet na rower)

Bilety na wycieczkę 8 maja można kupić TUTAJ.
Bilety na wycieczkę 9 maja można kupić TUTAJ.

Z Piaseczna do Tarczyna z postojem w Runowie

W Polsce zachowały się już tylko dwie czynne wąskotorówki, które jeżdżą na rozstawie szyn 1000 milimetrów, Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa jest jedną z nich. Kursuje na trasie Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno liczącej 30 km, z trzygodzinnym postojem na ognisko na polanie w Runowie. Ale jeszcze nie w tym roku, ognisko będzie możliwe, gdy tylko obostrzenia przestaną obowiązywać gastronomię. Za to dwie godziny na łonie natury możliwość urządzenia rodzinnego, absolutnie prywatnego pikniku to też niezła opcja 🙂

9 maja pierwszy w tym roku pociąg odjedzie ze stacji Piaseczno Miasto (ul. Sienkiewicza 14) w kierunki stacji Tarczyn o godz. 11.00. Jak informują organizatorzy: „Za oknami wagonów krajobraz będzie się zmieniał – od współczesnych bloków, przez willowe miasta-ogrody i wsie po łąki i lasy. Po pół godzinie jazdy pociąg zatrzyma się na dziesięciominutowy postój na stacji Tarczyn, skąd odjedzie w drogę powrotną w stronę Piaseczna i zatrzyma się na przystanku Runów. Tu postój będzie trwał 2 godziny – pasażerowie pociągu będą mieli czas na spacer po lesie lub łąkach, odetchnąć świeżym powietrzem i szukać oznak wiosny”.

Bilety dostępne są na naszej stronie internetowej pod adresem www.bilety.kolejka-piaseczno.pl/

ZOBACZ TEŻ: KOLEJKA WĄSKOTOROWA PIASECZNO-TARCZYN

Facebook