AKTUALNOŚCI

MUZEALNY WEEKEND MAJOWY W RADOMIU

Wystawa przyrodnicza w kurniku w Muzeum Wsi Radomskiej, Noc Muzeów w MCSW „Elektrownia” (słodka i taneczna) oraz w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (wśród eksponatów wanna i nocnik), rozruch w Muzeum im. Jacka Malczewskiego – placówki wystawiennicze w Radomiu odmrażają się po pierwszych zimnych miesiącach tego roku.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
Noc Muzeów, 15 maja, sobota, godz. 18.00-23.00 (ostatnie wejście na ekspozycje o 22.30), wstęp 1 zł

W Elektrowni będzie można zobaczyć wystawy czasowe: „Otchłanie i labirynty” Sławomira Marca oraz „Piękno idei” Ryszarda Waśki. Na zewnątrz Elektrowni, w ramach cyklicznego projektu „Kadry pod napięciem”, udostępniony zostanie mural Franciszka Maśluszczaka zatytułowany „Podziwianie”.

Podczas Nocy Muzeów ogłoszone zostaną wyniki konkursu fotograficznego „Tańcz”. Będzie to również jedna z ostatnich szans, aby na tarasie Elektrowni obejrzeć tańczącą rzeźbę Marii Koras. Po intensywnym zwiedzaniu MCSW zaprasza na patio, gdzie w otoczeniu malarstwa Franciszka Maśluszczaka będzie można odpocząć przy kawie i domowym cieście z Café Elektrownia.

Zwiedzanie wystaw będzie się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym oraz z zachowaniem limitu 50 osób przebywających jednocześnie na salach wystawowych. Na zewnątrz budynku zostanie zamontowany ekran, na którym osoby oczekujące na wejście będą mogły obejrzeć koncerty, wywiady z artystami i dokumentacje wystaw, które odbyły się w Elektrowni.

Tego dnia instytucja będzie zamknięta w stałych godzinach.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Noc Muzeów, 15 maja, sobota, godz. 10.00-22.00, wstęp wolny

Muzeum zaprasza na wystawę Gombrowiczowskich plakatów, przygotowanych przez artystów z całego świata. Wystawa jest efektem konkursu zorganizowanego w 2019 roku. Wcześniej prezentowana była m.in. w Warszawie i w Paryżu, a teraz, po przymusowej epidemicznej przerwie, pokazana zostanie we Wsoli. Dostępna będzie także stała ekspozycja placówki poświęcona pisarzowi.

Konkurs na plakat „Gombrowicz półwieczny” ogłoszony został w 2019 roku w związku z rocznicą pięćdziesięciolecia śmierci autora „Ferdydurke”. Do udziału w nim organizatorzy, czyli Muzeum Plakatu w Wilanowie i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprosili kilkudziesięciu artystów o światowej renomie, m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii, USA, Francji i Niemiec. Pierwszą nagrodę zdobył Marcin Władyka, drugą argentyński team El Fantasma de Heredia (Anabella Salem i Gabriel Mateu), zaś trzecią Krzysztof Iwański.

Tego dnia dostępna będzie także stała ekspozycja, na której można zobaczyć m.in. pióra, którymi posługiwał się Gombrowicz, jego maszynę do pisania, a także tak niezwykłe przedmioty, jak np. wannę z mieszkania Witolda i Rity Gombrowiczów w Vence na południu Francji czy nocnik, który pisarz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Wojciecha Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza.

W placówce obowiązują ograniczenia związane z sytuacją zdrowotną – jednocześnie wewnątrz muzeum może przebywać maksymalnie 10 osób.

Muzeum Wsi Radomskiej
14 maja, piątek, godz. 13.00

Otwarcie wystawy fotografii przyrodniczej Artura Tabora „Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej”, która zostanie udostępniona w… kurniku dworskim z Konar.
Muzeum będzie czynne w piątek od 9.00 do 17.00, a w weekend od 10.00 do 18.00.

fot. Artur Tabor

Muzeum im. Jacka Malczewskiego
15 maja czynne od 11.00 do 16.00, wstęp na wszystkie wystawy bezpłatny

Zamiast nocy muzeów Muzeum im. Malczewskiego proponuje zwiedzającym możliwość bezpłatnego zwiedzania wszystkich (także czasowych) wystaw w godzinach otwarcia muzeum. Obecnie w placówce dostępne są trzy ekspozycje czasowe:
• „Historie w torebkach zaklęte”
• „Dzikie Ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego”
• „Gawęda Tatrzańska Tytusa Chałubińskiego”
Tego dnia dostępne będą również bezpłatnie stałe ekspozycje muzealne poświęcone: twórczości patrona Jacka Malczewskiego z wyjątkowym pionowym dyptykiem „Powrót do ojczyzny”, kulturom pozaeuropejskim z oryginalną zbroją samuraja, malarstwu XIX i XX wieku, przyrodzie, rodzinie Pinno czy profesorowi Leszkowi Kołakowskiemu.

Facebook