AktualnościPodróże

KOLEJKA WĄSKOTOROWA PIASECZNO-TARCZYN. DŁUGI CZERWCOWY WEEKEND

Kiedyś kolejki wąskotorowe służyły jako pełnoprawny środek transportu dla mieszkańców wielu polskich miejscowości. Dziś z nostalgią można powspominać te czasy. Ale można też osobiście przekonać się jak to dawniej bywało – wystarczy wsiąść do starych wagoników i pomknąć z zawrotną prędkością 30 km/h na weekendową wycieczkę Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową.

KURSY W CZERWCOWY DŁUGI WEEKEND

Pomysł na długi weekend 8-11 czerwca 2023: przejazdy zabytkową koleją wąskotorową na trasie Piaseczno-Tarczyn, połączone z piknikiem w siedlisku turystycznym Runów.

Odjazdy z Piaseczna:
👉 8 czerwca (czwartek), godzina 11:00
👉 10 czerwca (sobota), godzina 14:00
👉 11 czerwca (niedziela), godzina 11:00

Więcej informacji pod numerem telefonu 607 155 188.

KURSY PIASECZNO-TARCZYN-PIASECZNO

Przejazd zabytkową kolejką na trasie Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno liczącej 30 km trwa około 1 godziny. Szlak Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej obfituje w piękne widoki oraz w tereny o walorach przyrodniczych, rekreacyjnych, godne uwagi i zainteresowania każdego turysty. W trakcie wycieczek organizowany jest postój na polanie piknikowej w miejscowości Runów, trwający ok. 3 godzin. Na polanie leśnej znajdują się wiaty ze stołami i ławami oraz miejsce na ognisko, z drugiej strony znajduje się duża łąka z zagajnikiem brzozowym. To doskonałe miejsce na wypoczynek w środku lasu.

Skład kolejki liczy 5 wagonów z łącznie 225 miejscami. Ceny biletów są przystępne, a najlepiej rezerwować je wcześniej przez internet na stronie www.kolejka-piaseczno.pl, bo zainteresowanie, szczególnie latem, jest ogromne.

DODATKOWE ATRAKCJE

Podczas ok. 3 godzinnego postoju na polanie piknikowej w Runowie skorzystać można z ogniska rozpalonego przez obsługę kolejki i widełek do pieczenia kiełbasek. Za dodatkową opłatą można skorzystać także z cateringu, atrakcji dla dzieci, przejazdów lokomotywą i bryczką konną. Tuż obok polany piknikowej można odwiedzić Wild West City Runów – otwartą w każdą niedzielę bardzo ciekawą osadą turystyczną w stylu country. Można tutaj skorzystać z wielu atrakcji o tematyce starego westernowego miasteczka.

ODROBINA HISTORII

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa, zwana też Grójecką Koleją Dojazdową rozpoczęła swoją historię w 1898 roku. Sto lat później powstało Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, które na początku nosiło nazwę Towarzystwo Restauracji Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Najistotniejszym powodem, dla którego zebrała się grupa założycielska Towarzystwa, było ocalenie zabytków techniki kolejowej. W Polsce zachowały się bowiem tylko dwie czynne wąskotorówki, które jeżdżą na rozstawie szyn 1000 milimetrów.

Kolejka korzysta z taboru własnego oraz użyczonego przez Gminę Piaseczno. W jego skład wchodzą: wagon osobowy typu Wernigerode, brankard, drezyna motorowa i kilka pomocniczych wagonów towarowych pomocniczych.

Zdjęcia z zasobów Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej wykonane przez: Michała Duraja, Tomasza Jankowskiego, Janusza Sędzickiego i Jacka Wierzchowskiego.

Dane kontaktowe

Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej
ul. Sienkiewicza 14, 05-500 Piaseczno
607155188
Strona www
Tripadvisor
Facebook