Trasa Konrada Mazowieckiego to część Szlaku Książąt Mazowieckich obejmującego całe historyczne Mazowsze, które przez 300 lat był niezależnym księstwem. Prowadzi ona przez północną część regionu, czyli miejsca, w których książę Konrad w I połowie XIII wieku zakładał pierwsze grody. Najszybciej i najłatwiej można pokonać ten odcinek własnym transportem w ramach dwudniowej wycieczki: pierwszego dnia zwiedzając zabytki zachodniej części trasy, a drugiego – jej wschodniego fragmentu.
Dzień pierwszy – wzdłuż Wisły do Płocka
Zachodnia część trasy rozpoczyna się w Zakroczymiu, gdzie książę Janusz Starszy ogłosił zbiór praw dla ziem mazowieckich i gdzie odbywały się sejmiki. Przy zakroczymskim rynku stoi gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego pamiętający świetność książęcego Mazowsza.
Kolejnym przystankiem wyprawy jest Czerwińsk. To miejscowość, gdzie oddziały króla Władysława Jagiełły połączyły się z chorągwiami mazowieckimi dowodzonymi przez księcia Janusza Starszego w starciu przeciwko krzyżakom. Najcenniejszym zabytkiem w mieście jest romańska katedra pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. W południowej kaplicy zachowały się fragmenty fresków pochodzące prawdopodobnie z pierwszej połowy XIII wieku – to największy zespół malowideł romańskich w Polsce.
W dalszej kolejności udajemy się do Wyszogrodu, w którym murowany zamek wzniósł prawdopodobnie książę Siemowit III. Obecnie zabytki odkryte przez archeologów na Wzgórzu Zamkowym prezentowane są w Muzeum Wisły (https://www.facebook.com/muzeumwisly/).
ZOBACZ TEŻ:
CZERWIŃSK NAD WISŁĄ. NA PRZECIĘCIU HISTORYCZNYCH SZLAKÓW
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ POCIESZENIA W CZERWIŃSKU NAD WISŁĄ
WYSZOGRÓD. GDZIE JEST ZAMEK?!
Kierując się w stronę Płocka, warto zatrzymać się w Bodzanowie, w którym zobaczymy rynek wytyczony przez książąt mazowieckich w połowie XIV wieku oraz zabytkowy gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP.
Ostatnim punktem pierwszego dnia wyprawy jest Płock, a dokładniej jego historyczne centrum, czyli Wzgórze Tumskie. Jest to miejsce, w którym w X wieku Mieszko I wzniósł gród obronny. Stąd rządził całą Polską książę Władysław Herman, a od czasów Konrada Mazowieckiego władzę sprawowali książęta mazowieccy. Wyjątkowym miejscem w Płocku jest miejska katedra – największa nekropolia mazowieckich władców. W jej sąsiedztwie zachowały się dwie wieże oraz fragment murów obwodowych zamku wzniesionego przez króla Kazimierza zwanego Wielkim.
W Płocku pozostajemy na nocleg.
ZOBACZ TEŻ:
PŁOCK. KSIĄŻĘCE MIASTO-BOHATER
BAZYLIKA KATEDRALNA W PŁOCKU
PŁOCK. SKARBY WZGÓRZA TUMSKIEGO I NOWA PLAŻA NAD WISŁĄ
CO HANS KLOSS ROBIŁ W PŁOCKU?
Dzień drugi – trzy zamki i świątynie
Kolejnego dnia ruszamy do Serocka, gdzie zaczyna się wschodnia część trasy. Zobaczymy tam jeden z najcenniejszych zabytków Mazowsza, czyli gotycki kościół, który pierwotnie nosił wezwanie św. Wojciecha, a obecnie Zwiastowania NMP.
Z Serocka udajemy się do Pułtuska, by zobaczyć zamek biskupów płockich usytuowany na niewielkim wzgórzu nad Narwią.
Do zamku przylega rynek, który uznawany jest za najdłuższy brukowany w Europie. Na środku placu stoi gotycko-renesansowa wieża z przełomu XV i XVI wieku – pozostałość po dawnym ratuszu.
Na szczególną uwagę zasługuje także bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP, która ufundowana została przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego w połowie XV wieku.
ZOBACZ TEŻ:
SPACER PO PUŁTUSKU Z KLUBEM WŁÓCZYKIJÓW
W dalszej kolejności zmierzamy do Makowa Mazowieckiego, gdzie znajdował się dwór obronny książąt mazowieckich oraz Przasnysza z historycznym rynkiem i gotyckim kościołem farny wzniesionym w końcu XV wieku.
Dzień zamyka wizyta w Ciechanowie oraz pobliskiej Opinogórze.
Mury i dwie baszty wzniesionego przez księcia Siemowita III potężnego zamku gotyckiego dominują nad Ciechanowem od ponad sześciu stuleci. Była to najpotężniejsza i nigdy, póki w jej murach przebywali rycerze, niezdobyta warownia na Mazowszu.
Opinogóra to dawna posiadłość rodziny Krasińskich i nie można pominąć tego miejsca podczas wycieczki po północnym Mazowszu: mieści się tam Muzeum Romantyzmu z charakterystycznym neogotyckim zameczkiem.
ZOBACZ TEŻ:
MAZOWIECKA TWIERDZA W CIECHANOWIE
OPINOGÓRA. MAZOWIECKA STOLICA ROMANTYZMU
MAZOWIECKIE ROMANSE, TRAGEDIE I MIEJSCA MAGICZNE
Aplikacja Dziedzictwo Mazowsza
Nawigację po szlakach turystycznych Mazowsza, w tym trasach śladami Książąt Mazowieckich, ułatwi aplikacja Dziedzictwo Mazowsza. Dostępna jest ona bezpłatnie w Google Play i Apple Store.
Szlaki turystyczne zostały szczegółowo opisane na stronie internetowej Dziedzictwo Mazowsza (www.dziedzictwomazowsza.pl). Zamieszczono tam wszystkie informacje o szlakach, interaktywne mapy z atrakcjami turystycznymi. Historię książąt mazowieckich i opisy tras można także odnaleźć w specjalnym przewodniku dostępnym w formacie PDF pod adresem: http://dziedzictwomazowsza.pl/public/file/guides/pl/Szlak_Ksiazat_Mazowieckich.pdf
ZOBACZ TEŻ:
SZLAK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH. TRASA KSIĘCIA JANUSZA