PODRÓŻE

CO HANS KLOSS ROBIŁ W PŁOCKU?

Nadwiślański Płock – historyczna stolica Mazowsza, a także ważne miejsce dla dziejów polskiej państwowości – ze względu na malownicze położenie i mnogość turystycznych atrakcji mógłby spokojnie obyć się bez filmowców. Ale nie chce. A filmowcy kochają nadwiślańskie bulwary, Wzgórze Tumskie, uliczki Starego Miasta i wiele innych płockich miejscówek.

Pierwsze filmowo-serialowe skojarzenie z Płockiem? Stawka większa niż życie. Jak bowiem wytropili „stawkolodzy”, czyli miłośnicy przygód porucznika Hansa Klossa, w mieście nad Wisłą nakręcono sceny do trzech odcinków słynnego serialu. Filmowcy przyjechali tutaj we wrześniu 1967 r., nagrali w mieście i jego najbliższej okolicy sekwencje, które potem mogliśmy oglądać w odcinkach Ściśle tajne, Żelazny krzyż oraz Podwójny nelson.

Śladami agenta

Miasto z powodzeniem wykorzystuje popularność serialu. Po płockich uliczkach organizowane są wycieczki „stawkowym” szlakiem, a lokalne „Kino za Rogiem” zaprasza na plenerowe pokazy odcinków Stawki, które powstawały w mieście. A to, co widać na ekranie, mogłoby z powodzeniem posłużyć za przewodnik po najciekawszych zakątkach historycznej stolicy Polski. Jeśli wstąpicie na kawę na oryginalnym płockim molo (stoi niemal równolegle do linii brzegowej), popatrzycie na piękną panoramę Wzgórza Tumskiego oraz przechodzący nieopodal historyczny most im. Legionów Józefa Piłsudskiego, to musicie wiedzieć, że oba miejsca można zobaczyć w filmowych kadrach.

Idąc szlakiem kultowego serialu, możemy dotrzeć do wielu interesujących miejsc płockiego Starego Miasta: pałacu Biskupów Płockich, dawnego żydowskiego szpitala przy Misjonarskiej 7, dziewiętnastowiecznego budynku więzienia przy Sienkiewicza, odwachu, czyli historycznej wartowni wojsk carskich oraz klasycystycznych kamieniczek przy ulicy Kościuszki. Tych miejsc jest więcej, ale przecież filmowa historia Płocka to nie tylko wojenny serial ze słynnym agentem J-23.

Klimatycznie z Marcinem Dorocińskim

Mało kto wie, że słynny polski reżyser, który zrobił karierę międzynarodową, Jerzy Skolimowski, nakręcił w Płocku kilka scen do filmu obyczajowego Walkower. W kadrach widać np. zabudowania płockiej starówki, ówczesne Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne (dziś Orlen), zabytkowy spichlerz oraz wspomniany już most kolejowo-drogowy nad Wisłą. Bystre oko widza, który zna bliżej płockie zaułki, dostrzeże także w filmowych kadrach figurę św. Barbary stojącą obok miejscowego kościoła farnego.

A skoro już wspominamy o płockiej farze (barokowej kolegiacie św. Bartłomieja), to warto wspomnieć, że widać ją np. w scenie chrztu z głośnego dramatu Sławomira Fabickiego Miłość. Na zdjęcia do Płocka przyjechał wtedy Marcin Dorociński, wcielający się w jednego z głównych bohaterów. Dlaczego reżyser wybrał właśnie Płock? – Szukaliśmy miasta średniej wielkości, klimatycznego, w którym atmosfera z czasów Kazimierza Wielkiego miesza się z nowoczesnością spod znaku Orlenu – zdradził Sławomir Fabicki.

tekst: Marek Szymański

Filmowy spacer po mieście

Pałac Biskupów Płockich (plac Narutowicza) – Stawka większa niż życie (odcinek Podwójny nelson),
Dom pod Trąbami (Mostowa 1) – Szatan z siódmej klasy,
Most Legionów Józefa Piłsudskiego – Stawka większa niż życie (odcinek Ściśle tajne), Pod powierzchnią,
Stary Rynek – Dotknięcie nocy, Zielona miłość – Tata Kazika, Dublerzy, Fenomen, Miłość,
Bulwary wiślane im. Stanisława Górnickiego – Stawka większa niż życie (odcinek Ściśle tajne), Zielona miłość, Pod powierzchnią.

Facebook