AKTUALNOŚCI

ŻYRARDÓW WAKACYJNIE ŻYJE LNEM

Dawna fabryka lnu znowu żyje i szyje! W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwa pierwsza tura warsztatów wakacyjnych zatytułowanych „Lniane kreacje”. Uczestnicy zajęć uczą się projektować i szyć odzież lnianą oraz lniane dodatki. Bezpłatne zajęcia cieszą się tak dużą popularnością, że wolne miejsca na większość terminów zostały wyczerpane po kilku dniach od rozpoczęcia zapisów! A to dopiero półmetek spotkań. Przed uczestnikami jeszcze kolejny miesiąc wyzwań z tworzenia wyrobów lnianych.

Uczestnicy projektu „Lniane kreacje” powracają do tradycji żyrardowskiego przemysłu lniarskiego i mogą pełnymi garściami czerpać z bogatego i znakomitego wzornictwa podczas dwóch cyklicznych warsztatów: „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” (poniedziałki) oraz „Projektanci lnianych dodatków” (wtorki). Udział w warsztatach to nie tylko możliwość ciekawego spędzenia czasu wolnego, zdobycia nowych umiejętności – obsługi maszyn do szycia czy wykańczania tkanin. To przede wszystkim strefa inspiracji, kreatywności oraz podtrzymywania tradycji Żyrardowa jako ośrodka przemysłu lniarskiego. Wszystkie tworzone przez uczestników wyroby powstają z surowca nawiązującego do lokalnych korzeni – tkaniny lnianej.

Efekt letnich zajęć, które odbywają się w Żyrardowie trzeci rok z rzędu, będzie miał podwójny wymiar. Oprócz zaprojektowanych i uszytych wyrobów, które uczestnicy wykonują podczas zajęć, zwieńczeniem projektu będzie pokaz mody na jednej z najdłuższych w Polsce drukarek sitodrukowych. W roli modelek wystąpią uczestniczki warsztatów, które zaprezentują stworzoną przez nie same kolekcję odzieży lnianej.

– To dopiero początek działań podjętych przez Muzeum Lniarstwa w tej dziedzinie – mówi Jacek Czubak, pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. – Przestrzeń projektowa dla młodych artystów, tworzenie, szycie, a później pokaz mody na wybiegu-drukarce to jeden z bardzo potrzebnych kierunków rozwoju Muzeum, a także rozwoju ruchu turystyczno-artystycznego na naszym terenie. Warto pamiętać, że pierwszą projektantką w tym miejscu była Pani Xymena Zaniewska – przypomina Jacek Czubak.

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. W pierwszym cyklu spotkań uczestniczy wybrana już stała grupa osób, która podczas kilkunastu spotkań stworzy spójną kolekcję odzieży lnianej. Zostały jeszcze pojedyncze wolne miejsca na zajęcia „Projektanci lnianych dodatków”. Najbliższe terminy zajęć: 6 sierpnia – opaska do włosów, 7 sierpnia – szal, 27 sierpnia. – kieszonka/nerka, 28 sierpnia – biżuteria oraz 3 września – kopertówka. Warsztaty odbywają się w godzinach 17:00-19:00. Zgłoszenia na warsztaty należy przesłać na adres mailowy: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 731 318 800.

Wszystkie zajęcia odbywają są na postindustrialnych halach Muzeum Lniarstwa, na których przed laty prowadzono produkcję wyrobów lnianych. Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Lniane kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa”, który został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Dane kontaktowe

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda
ul. K. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów
tel. 731 318 800
Strona www
Facebook