Kurpie to wciąż nieodkryty przez turystów region na północnym wschodzie województwa mazowieckiego. Jego atrakcyjność polega nie tylko na położeniu na terenie dwóch puszcz: Zielonej i Białej, ale także na unikalności kultury mieszkańców tych ziem – Kurpiów: ich sztuki ludowej, obrzędów i strojów. W jednym dniu ferii możemy odwiedzić Ostrołękę oraz okoliczne miejscowości: Kadzidło, Wach, Myszyniec i Łyse. Wycieczka przeznaczona jest dla rodzin zmotoryzowanych.

Ostrołęka – wprowadzenie do kultury kurpiowskiej

Wyprawę rozpoczynamy w Ostrołęce, w której odwiedzimy Muzeum Kultury Kurpiowskiej (plac gen. Józefa Bema 8; wtorek, czwartek, piątek: 9:00-17.00, środa: 9.00-18.00, sobota i niedziela: 10.00-16.00; informacje na temat biletów: https://muzeum.ostroleka.pl).

Wizyta w tym miejscu będzie dobrym wprowadzeniem do kultury kurpiowskiej. W muzeum zobaczymy przedmioty związane z mieszkańcami Ostrołęki i Kurpiami oraz poznamy tradycję wycinanki kurpiowskiej.

Na drugie śniadanie lub wczesny obiad w Ostrołęce wato wybrać się do kawiarni i restauracji GaTka Szmatka (ul. Głowackiego 32).

ZOBACZ TEŻ:
KURPIE. ZAPOMNIANY ŚWIAT
OSTROŁĘKA. MIASTO PUSZCZAKÓW I FRANCUSKIEGO TRIUMFU
OMULEW. PRZEZ KURPIE ZIELONE DO NARWI

Skanseny w Kadzidle i Wachu

Drugim przystankiem na trasie naszej wycieczki jest wieś Kadzidło, która uważana jest za nieformalną stolicę Kurpiowszczyzny. Nazwa wsi związana jest z bursztynem, a konkretnie kadzidłem produkowanym z żywicy z dodatkiem jałowca, które wykorzystywano w uroczystościach kościelnych.

Największą atrakcją wioski jest zlokalizowany pośrodku lasu Skansen Kurpiowski (godz. 10:00-17:00; wstęp: 5 zł /normalny, 3 zł /ulgowy; http://www.kadzidlo.pl/zagrodakurpiowska.htm) z dwiema chatami kurpiowskimi z XIX wieku, amfiteatrem i budynkami gospodarczymi. Atrakcją skansenu jest także prezentowana w jednym z budynków kolekcja wycinanek kurpiowskich.

Wyprawę po Kurpiowszczyźnie kontynuujemy odwiedzając wieś Wach. Leży ona w sąsiedztwie torfowiska Karaska – ostoi łosi, jeleni i saren.

Największą atrakcją Wachu jest urządzone w starej stodole Muzeum Kurpiowskie (wstęp: 10 zł / normalny, 5 zł / ulgowy – oprowadzanie z przewodnikiem w cenie biletu; http://www.muzeum.kurpie.com.pl), które prowadzi małżeństwo pasjonatów – Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie.

Na przestrzeni 200m2 – głownie w plenerze – można obejrzeć kolekcję przedmiotów i narzędzi związanych z życiem Kurpiów, w tym historyczne krosna tkackie i dłubanki, czyli proste łodzie. Częścią ekspozycji są także narzędzia do wydobycia i obróbki bursztynu, gdyż to właśnie na tych ziemiach w drugiej połowie XIX wieku wydobywano jantar, a gospodarz jest jednym z ostatnich na Kurpiach bursztyniarzy.

W starej szopie obejrzeć można ponadto przykłady kurpiowskiego rękodzieła: stroje, koronki, rzeźby i biżuterię. Przy muzeum działa sklepik z rękodziełem i pamiątkami. Po wcześniejszej rezerwacji można zamówić także specjalnie przygotowany obiad z potrawami kuchni kurpiowskiej.

ZOBACZ TEŻ:
ZAGRODA KURPIOWSKA W KADZIDLE
KURPIE ZIELONE DLA WSZYSTKICH ZMYSŁÓW
U BURSZTYNA

Myszyniec i Łyse – kurpiowskie świątynie

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki jest Myszyniec, którego wizytówką jest neogotycka bazylika kolegiacka Świętej Trójcy. W miejscowości warto odwiedzić Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej z Galerią Kurpiowskiej Twórczości Ludowej i Rękodzieła Artystycznego, w której można obejrzeć i kupić prace lokalnych artystów.

Naszą wyprawę kończymy w Łysych, które są najważniejszym ośrodkiem kurpiowskiej sztuki ludowej. Najciekawszym zabytkowym obiektem w miejscowości jest drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny, który wzniesiony został pod koniec XIX wieku. W kościele zobaczyć można m.in. XIX-wieczne polichromie oraz olbrzymie kurpiowskie palmy wielkanocne.

Na szczególną uwagę zasługują obrazy ze scenami biblijnymi z elementami kurpiowskimi, na przykład na jednym z nich widać witające się Marię i Magdalenę na tle chaty kurpiowskiej, a na innym – Kurpia dźwigającego wraz z Chrystusem krzyż.

Informacja turystyczna:
Kurpiowskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. gen. Bogusławskiego 18, Ostrołęka
tel. 29 764 52 32

Facebook