Podróże

RZEKA WKRA – „MUST SEE” SEZONU

fot. J. A. Kwiatkowski

Rzeka Wkra leżąca na północ od Warszawy stała się w ostatnich latach bardzo popularnym kierunkiem wypraw na Mazowsze. Niewielka, o spokojnym nurcie i urozmaiconych, łąkowych i lesistych brzegach rzeka to doskonałe miejsce na rekreację i wypoczynek dla całej rodziny, na wodzie i nad wodą, na kilka godzin, weekend lub kilka dni. Wkra to 218 km przygody – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kajaki

Jednoosobowe, dwuosobowe, trzyosobowe – do wyboru, do koloru. Nad rzeką znajdziemy aż 15 wypożyczalni kajaków będących członkami Stowarzyszenia Nasza Wkra. Przynależność do stowarzyszenia gwarantuje, że będziemy mieli do czynienia z profesjonalnymi organizatorami turystyki kajakowej, zapewniającymi bezpieczny sprzęt i co może ważniejsze, będącymi pasjonatami kajakarstwa i miłośnikami Wkry. Doradzą, opowiedzą wszystko, zaopiekują się jeśli zajdzie taka potrzeba. Kajaki można wypożyczyć na kilka godzin lub na kilka dni. Wszystko zależy od naszych planów i możliwości.

fot. J. A. Kwiatkowski
fot. J. A. Kwiatkowski

Rafting

Tak, tak, rafting znany z rwących górskich rzek dostępny jest również na Mazowszu. Spływy odbywają się pomarańczowymi pontonami firmy Everal, w których może jednocześnie płynąć nawet 7 osób. Miękkie burty gwarantują komfort i bezpieczeństwo. Rozmiar pontonu zaś umożliwia tym najmłodszym gościom dzikie wędrówki po pokładzie. To doskonała alternatywa dla całych rodzin.

Spływy

Samodzielny spływ kajakami czy pontonami jest bardzo prosty w organizacji. Wystarczy wcześniej zarezerwować sprzęt, dojechać ok. 50 km od Warszawy do jednej z wypożyczalni. Stamtąd żądni wrażeń turyści transportowani są w górę rzeki wraz z kajakami. Można indywidualnie zaplanować długość i czas spływu, a organizatorzy doradzą miejsce gdzie trzeba go rozpocząć, tak aby w wyznaczonym czasie dopłynąć do miejsca, gdzie pozostawiło się samochód. Dla niezmotoryzowanych istnieje opcja dojazdu pociągiem do Pomiechówka, gdzie z powodzeniem wypożyczy się kajaki. Dla mniej zaprawionych w turystyce kajakowej dostępny jest udział w spływach grupowych, które organizowane są z udziałem ratownika i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.

fot. J. A. Kwiatkowski
fot. J. A. Kwiatkowski

Plażowanie

Na całej długości Wkry dostępne są przyjazne plaże częściowo łąkowe a częściowo piaszczyste. Można biwakować, w wyznaczonych miejscach można palić ogniska, można się opalać a dzięki temu, że Wkra jest jedną z najczystszych rzek Mazowsza, można się tu również z powodzeniem kąpać. Pamiętajmy tylko, aby na biwakach śmieci wyrzucać do przygotowanych koszy lub zabierać je po imprezie ze sobą. Zostawmy plaże i brzegi Wkry tak czyste jak je zastaliśmy.

Coś na ząb

Nad rzeką od czasu do czasu spotkamy lokalne inicjatywy, które zaproponują nam kupno jedzenia i napojów. Sugerujemy jednak zaopatrzyć się w prowiant na cały dzień, bo przy dużym ruchu turystycznym oferta konsumpcyjna na trasie może się szybko skończyć. Bezwzględnie też pamiętajmy o zabraniu na trasę wody i napojów, na wodzie i na słońcu to artykuły pierwszej potrzeby i nie może ich zabraknąć.

W trakcie spływu lub na jego zakończenie polecamy skorzystać z doskonałego jedzenia w Gościńcu nad Wkrą, Gospodarstwie Agroturystycznym Arka, Bazie Pontonowej Everal lub najbardziej znanej i kultowej już Chacie nad Wkrą i Barze Koza. Wszędzie jedzenie palce lizać!

fot. Zbigniew Panów
fot. Zbigniew Panów

Park Dolina Wkry

Zlokalizowany w Pomiechówku na blisko 10 ha oferuje trasy do spacerów wkomponowane w naturalny krajobraz lasów pomiechowskich i doliny Wkry. Na terenie parku dostępne są: wieża widokowa, z umieszczonymi lornetkami do obserwacji ptaków, łąka motyli z trójwymiarowymi rzeźbami odzwierciedlającymi motyle w skali 50:1, stanowisko edukacyjne obrazujące życie zwierząt kopiących nory wraz z labiryntem, do którego doprowadzą tropy zwierząt, a także pomost widokowy nad Wkrą. Prawdziwą wisienką na torcie może okazać się możliwość podniebnego spaceru, wśród koron drzew.

Nasza Wkra

Nad tworzeniem infrastruktury, turystycznej oferty oraz zrównoważonym rozwojem rzeki czuwa od 2014 roku Stowarzyszenie Nasza Wkra skupiające 18 podmiotów. To grupa pasjonatów kajakarstwa i miłośników rzeki, którym zależy na popularyzowaniu i rozwijaniu turystyki kajakowej oraz wszelkiego rodzaju form aktywnego wypoczynku ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przyrody i środowiska.

Pełną listę członków stowarzyszenia, wśród których znajdują się wypożyczalnie kajaków i pontonów, organizatorzy spływów, nadrzeczne knajpki i pola namiotowe oraz ich oferty znajdziecie na stronie www.nasza-wkra.pl

Autor: J. A. Kwiatkowski

Facebook