AKTUALNOŚCI

RODZINNE WAKACJE NAD WISŁĄ W WARSZAWIE

fot. Anna Zabłocka

Trampoliny do skakania i kurtyny wodne na bulwarach, pokazy filmowe i obserwacje nieba z widokiem na praską stronę rzeki, czy wycieczki po wiślanych wodach – latem warszawski odcinek Wisły to ulubione miejsce rozrywek całych rodzin. Dowiedzcie się, dlaczego w wakacje w stolicy poczujecie się jak na letnich koloniach.

NA BULWARACH

Bulwary wiślane to przestrzeń przyjazna dla wszystkich. Czekają tu na Was altany z leżakami, kamienne ławy oraz siedziska z konarów drzew. Jest także punkt widokowy i mini plaża z wiklinowymi koszami. Najmłodszych ucieszy wodny plac zabaw z „tańczącymi” fontannami, figurami ryb, trampolinami do skakania i kurtynami wodnymi. Zatrzymajcie się przy pomniku Syrenki – symbolu rzeki i Warszawy, by zrobić sobie rodzinne pamiątkowe zdjęcie.

Spacerując po promenadzie odwiedźcie także rozpościerający się wokół Centrum Nauki Kopernik Park Odkrywców. To wspólny projekt naukowców, inżynierów, artystów i architektów zieleni. Latem organizowane są w nim pokazy filmowe i obserwacje nieba szczególnie interesujące dla młodych astronomów.

WZDŁUŻ WISŁY ROWEREM I PROMEM

Przez Wisłę możecie przepłynąć jednym z bezpłatnych promów, które kursują codziennie w okresie letnim. Wyprawa pozwoli Wam spojrzeć na Warszawę z zupełnie nowej perspektywy. W weekend statkiem można wybrać się także na rejs poza miasto.

Inną propozycją na letnie dni jest wycieczka wzdłuż Wisły na dwóch kółkach. Na śródmiejskim brzegu ścieżka rowerowa ciągnie się wzdłuż bulwarów, a na praskim – między mostami Grota-Roweckiego, a Łazienkowskim. Rower publiczny dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat można wypożyczyć z jednej ze stacji „Veturilko”.

Plaża Żoliborz, fot. m. st. Warszawa
Plaża Żoliborz, fot. m. st. Warszawa

NA NADWIŚLAŃSKICH PLAŻACH

Jeśli preferujecie leniwy odpoczynek, wybierzcie się na jedną ze stołecznych plaż. Na dzieci czekają tam specjalnie zaaranżowane place zabaw.

Najbardziej oryginalnym z nich jest strefa rozrywki na plaży Poniatówce. Miejsce to powstało z inspiracji wyglądem i charakterem mazowieckiego odcinka Wisły. Drewniane pale przypominają las, wiklinowe zarośla imitują rzeczne kępy, a piaskownica ma formę wiślanego wału. Ścianka edukacyjna przybliża najmłodszym przyrodę Wisły i historię żeglugi. Dzieci mogą korzystać z huśtawek, mini-parku linowego oraz „baz” z szałasami i flagami. Mogą też pobawić się w chowanego w tunelu będącym pełnym zakamarków ogrodem. Między zjeżdżalnią a piaskownicą znajduje się strefa dla maluchów z zabawkami wodnymi i piaskowymi.

Fontanny na Podzamczu, fot. m. st. Warszawa
Fontanny na Podzamczu, fot. m. st. Warszawa

NA PODZAMCZU Z WARSEM I SAWĄ

W weekendowe wieczory koniecznie weźcie udział w pokazach laserowych organizowanych w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. W tym roku nawiązują one do legendy o Warsie i Sawie – założycielach stolicy. Do spektaklu została przygotowana nowoczesna wizualizacja wyświetlana na kurtynie wodnej oraz choreografia fontann ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką.

Park można odwiedzić także w ciągu dnia – urządzając piknik na skarpie lub organizując wyścigi hulajnogowe w okolicy fontann. Nie brakuje tu zieleni, w której znajdziecie schronienie podczas upalnych godzin. W sezonie czynna jest tu również lodziarnia.

tekst: Stołeczne Biuro Turystyki

Facebook