AKTUALNOŚCI

WAKACJE Z CHOPINEM W SANNIKACH

fot. Jakub Kolbicz

Kalendarzowe lato zbliża się wielkimi krokami, ale my sezon letni rozpoczęliśmy już jakiś czas temu… Szczególnie miło gościć nam będzie najmłodszych, ale nie tylko, którzy odwiedzą nas po raz pierwszy. Na tych, którzy już kiedyś byli w pałacu również czekają nowe atrakcje.

CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY

Dlatego proponujemy zwrócić wzrok na Mazowsze. To tu mamy urokliwe miejsca, istotne historycznie zakątki. To tu dotkniemy przeszłości, posłuchamy Chopina, poznamy tajemnicze historie. Gdzie na tym samym kamieniu siadywali książęta mazowieccy i Fryderyk Chopin? Czy kompozytor miał syna? Jaka mroczna zbrodnia ciąży nad rodem Siemowitów? Co wspólnego z figlami na dworze ma Fryderyk Chopin? A może selfie z Chopinem? Albo letnia potańcówka na deskach? Gdzie nauczymy się robić wycinanki albo kwiatki z bibuły? Kto otworzy walizkę Chopina?

Pytania można by mnożyć w nieskończoność, więc poprzestańmy chwilowo na tych. Zbierzmy rodzinę, znajomych, a może wolimy solo. Kierunek – zaledwie 85 km na północny-zachód od Warszawy. Punkt docelowy – Sanniki, gdzie mieszkali książęta mazowieccy i komponował Fryderyk Chopin.

OFERTA CENTRUM

Warto skorzystać z wielu propozycji letnich warsztatów:
– „Lekcję pełną zagadek” – niezwykła lekcja, która zarówno bawi, jak i uczy. Poprzez znajdowanie ukrytych elementów oraz rozwiązywanie zagadek, będzie trzeba odnaleźć szyfr otwierający walizkę z nagrodami. Gra ma walory edukacyjne, ponieważ wszystkie zagadki dotyczą życia Fryderyka Chopina.
– „Na ludowo i z przytupem” – lekcja edukacyjna. Uczestnicy warsztatów zapoznają się
z tradycjami ludowymi, muzyką, gwarą i strojami z różnych stron Polski. Skupimy się głównie na naszym regionie oraz stroju sannickim.
– „Ciemno wszędzie…” – warsztaty wyrobu świec. Pod kierunkiem prowadzącego zajęcia, każdy wykona świecę z węzy. Po części plastycznej zwiedzamy pałacowe wnętrza, jedynie przy blasku świecy niesionej przez przewodnika.
– „Na fiołkową nutę” – warsztaty rękodzieła ludowego. Uczestnicy poznają historię wycinanki sannickiej, ciekawe wzory kwiatów oraz technikę ich wykonania. Pod kierunkiem twórczyni ludowej w regionalnym stroju każdy wykona własną pracę..
– „Smaki Chopina” – warsztaty kulinarne. Podczas warsztatów kulinarnych opowiemy o tym, jakie były ulubione dania i napoje kompozytora. Niektóre z ulubionych dań czy napojów Chopina są pracochłonne i wymagają czasu, by je przyrządzić. Są jednak takie, które bez problemu stworzą sami uczestnicy warsztatów. A wszystko oczywiście pod okiem fachowców od gotowania. Można będzie skosztować smakołyków Chopina, a przy okazji przekonać się, jak zdrowych produktów używano 200 lat temu.
– Lekcja muzyczna – zajęcia muzyczne dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, mające na celu artystyczny rozwój poprzez muzykę, śpiew i aktywną zabawę z instrumentami. Uczniowie zapoznają się z rytmem, muzyką, śpiewem, a nade wszystko z różnymi dźwiękami. Warsztaty prowadzi wykwalifikowany nauczyciel muzyki z wieloletnim doświadczeniem. Program zajęć dostosowany jest do grup wiekowych uczestników.

KAWIARNIA PEŁNA SŁODKOŚCI DLA NAJMŁODSZYCH

W soboty i niedziele czerwca i we wszystkie wakacyjne dni lipca i sierpnia (oprócz poniedziałków) czynna jest kawiarnia. Można skosztować w niej pysznych lodów czy Łakoci Chopina.

RODZINNE ZWIEDZANIE

Zespół Pałacowo-Parkowy otwarty jest codziennie: październik – marzec 8-17, kwiecień – wrzesień
8-21. Zwiedzanie pałacu pod opieką przewodnika: poniedziałek – piątek 8-15, maj – wrzesień również w soboty i niedziele 10-18. Obiekt jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Grupowe przyjazdy prosimy zgłaszać wcześniej pod numerem telefonu 24 268 11 08 lub mailowo sekretariat@ecasanniki.pl.

Tekst: Klaudia Rymarkiewicz

Dane kontaktowe

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina
ul. Warszawska 142, 09-540 Sanniki
tel. 24 268 11 08
Strona www
Instagram
Facebook