Aktualności

PŁOCK DLA DZIECI

Na północno-zachodnich rubieżach województwa Mazowieckiego, na Pojezierzu Dobrzyńskim, wtulony w lekkie zakole Wisły, wznosi się Płock. Fantastycznie położone ZOO, Ciuchcia Tumska to tylko wstęp do wspaniałego czasu, które możecie tu rodzinnie spędzić. Nie brakuje to placów zabaw, plaż, wodnych atrakcji. Wybierzcie się tu, przynajmniej na weekend.

Krokodylica Marta – najstarsze zwierzę wszystkich polskich ZOO

Na wysokiej skarpie wiślanej płockie ZOO szerzy ideę ochrony zagrożonych typów. Mieszkańcy to ponad 580 gatunków, często unikatowych na skalę przynajmniej kraju. Bardzo ciekawa jest ekspozycja akwarystyczna „Wody Świata”, którą tworzą 23 zbiorniki o pojemności od 500 do 40 tys. litrów. Większość z nich odtwarza naturalne środowisko życia organizmów ze wszystkich kontynentów. W Płocku mieszka również najstarsze zwierzę urodzone w polskich ogrodach zoologicznych, krokodylica Marta kończy w tym roku 89 lat!

Po najważniejszych zabytkach obwiezie Was Ciuchcia Tumska

Od maja do sierpnia, w piątki, soboty, niedziele i święta kursuje Ciuchcia Tumska, która jest doskonałym rozwiązaniem na zwiedzenia miasta z małymi stópkami na pokładzie. Trasa rozpoczyna się przy ZOO, z okien pojazdu zapoznacie się z najważniejszymi zabytkami Płocka. Przejedziecie przez Nabrzeże Górnickie-go, możecie wysiąść przy molo, kąpielisku Sobótka lub na Starym Rynku. Ciuchcia jeździ w sumie pięć razy dziennie co półtorej godziny. Pierwszy kurs rozpoczyna się o 11.00, a kolejne o 12.30, 14.00, 15.30 i 17.00. Podróż całą trasą trwa około siedemdziesięciu minut. Wagoniki wyposażone są w system nagłaśniający, by wycieczkowicze mogli posłuchać informacji o atrakcjach turystycznych Płocka. Koszt jednorazowego biletu to 9 złotych.

Pomnik Bolesława Krzywoustego w otoczeniu wojów na pl. Książęcym, fot. R. Ossowski

Każdy rycerz i wszystkie księżniczki kochają zamki

W Płocku na cyplu skarpy wiślanej położony jest zamek książąt mazowieckich. Ta gotycka budowla została wzniesiona za czasów Kazimierza Wielkiego, dziś mieści się tu Muzeum Diecezjalne. Znajduje się tu wiele zabytków sztuki sakralnej.

Dziecko w Płocku – co tu jeszcze robić?

W Płocku nie brakuje bardzo atrakcyjnych placów zabaw i kąpielisk. Jednym z flagowych figlarni jest plac zabaw przy Orlen Arenie – w wodne fontannowe szaleństwo wkręci się każde dziecko. Są tu leżaki, po zmroku fontanny są efektownie podświetlone.

Zalew „Sobótka” to miejskie kąpielisko z plażą i jeziorkiem u stóp skarpy wiślanej. Odbywają się tu zawody wioślarskie i turnieje siatkówki plażowej. Można wypożyczyć sprzęt wodny (kajaki, rowery wodne) i wypoczynkowy (leżaki, parasole). Bardzo dba się zarówno o jakość wody, jak i czystość plaży, nad bezpieczeństwem letników czuwają ratownicy. Dodatkową atrakcją jest 40 metrowa zjeżdżalnia z wodą.

Dla starszych dzieci i nastolatków bardzo atrakcyjnym miejscem zapewne okaże się skatepark, który jest częścią większego kompleksu sportowego – znajdziemy tu również boiska do piłki nożnej i koszykówki.

Niemal 400 metrowe molo na Wiśle w Płocku zrobi wrażenie na każdej grupie wiekowej. Molo zlokalizowane jest u podnóża Wzgórza Tumskiego, jest przystosowane dla wózków. W nocy rozpościera się z niego piękny widok na oświetloną okolicę.

Informacja Turystyczna w Płocku znajduje się przy Starym Rynku 8. W sezonie letnim czynna jest od poniedziałku do piątku od 9 do 17, w sobotę i niedzielę od 10 do 14.

Facebook