Aktualności

ŻNIWA W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ

Nie ma dla dzieci spraw bardziej fascynujących od prostego wiejskiego życia. Chałup, kur, bryczek konnych i pracujących rzemieślników. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu żyje wiejskim życiem i zaprasza do wzięcia udziału w licznych atrakcjach. Jedną z największych atrakcji wakacyjnych są „Żniwa w skansenie”.

Impreza popularyzuje dawne prace związane ze zbiorem i przetwarzaniem zbóż na produkty niezbędne w gospodarstwie chłopskim. Jej najważniejszą częścią będą pokazy związane ze zbiorami odbywające się na przylegających do zabudowań chłopskich polach, a także w stodołach. Zwiedzający przyjrzą się jak wyglądało koszenie zboża sierpem, kosą czy kosiarką konną. Spróbują sami powiązać i ustawić stygi.

Dla najmłodszych przygotowane zostaną pokazy żniwne „Jak to ze zbożem było”. Tylko w skansenie dzieci będą mogły wziąć w dłonie cepy i wymłócić zboże, oczyścić wymłócone ziarno we wialni, a następnie zasiąść do żaren, by zmielić je na mąkę. Zobaczą też mechanizm działania kieratu. Na rżysku pojawi się młockarnia Warmianka. W jednej z zagród powstanie wieniec dożynkowy. Zaprezentowany zostanie także obyczaj tzw. „strojenia przepiórki”. Wydarzenie będzie też świętem chleba. Na stoiskach wystawców ulokowanych na polanie przy skansenowskim amfiteatrze znajdzie się szeroki wybór pieczywa tradycyjnego i obrzędowego, domowe wypieki, a także kwas chlebowy. Dzieci i ich rodziców z pewnością zainteresują drewniane zabawki.

Natomiast w każdą lipcową i sierpniową niedzielę i święto podczas imprez „Niedziela w skansenie” najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli zajrzeć do każdej zagrody czy warsztatu rzemieślniczego (kowala, plecionkarza, szewca, krawcowej). Podejrzą zwierzęta gospodarskie pasące się w zagrodach i na miedzach, poznają także dawne zabawy dziecięce i będą mogli pobawić się dawnymi zabawkami na podwórku szkolnym w jednej z zagród.

Żniwa w skansenie
4 sierpnia 2019, godz. 10.00-18.00

W programie:
– pokazy prac żniwnych w zagrodach i na polach
– msza święta w intencji rolników
– widowisko IDĄ POLEM ŻNIWA… w wygnaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa – godz.; 12.00 (pole przy zagrodzie z Ligówka; w razie niepogody – amfiteatr)
– koncert PLON NIESIEMY PLON… w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa – godz.: 15.00 (amfiteatr)
– sceny z życia dawnej wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy – godz.: 10.00 – 17.00
– prezentacje zajęć gospodarskich i rzemiosła w zagrodach chłopskich
– kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych
– przejażdżki konne: bryczką i w siodle.

Dane kontaktowe

Muzeum Wsi Mazowieckiej
ul. Gabriela Narutowicza 64, 09-200 Sierpc
tel.: 24 275 28 83
Strona www
Facebook