Aktualności

WEŹ ODDECH NAD WISŁĄ, CZYLI WAKACJE W WARSZAWIE

Co robić w Warszawie latem nad Wisłą? Co zechcesz. Możesz uprawiać jogę, jogging lub plażing, albo wybrać się rowerem na długą wyprawę z biegiem rzeki lub od prąd. Możesz spotkać się ze znajomymi na plaży, bulwarach lub na łodzi płynącej Wisłą. Poćwiczysz mięśnie na siłowni lub wyobraźnię w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, kreatywność w Parku Odkrywców albo wrażliwość ekologiczną w ośrodku edukacyjnym Kamień. Wszystko tu jest: natura i kultura, błogi spokój i szaleństwo wspólnej zabawy.

PRASKI BRZEG

Prawa strona Wisły, nazywana do dziś dziką, jest w gruncie rzeczy mocno oswojona, choć dużo bliższa natury niż bulwary. Wzdłuż rzeki biegnie ścieżka rekreacyjna licząca 21 km. Chętnie korzystają z niej spacerowicze, miłośnicy nordic walking i biegania oraz rowerzyści. W okolicach plaż można spotkać więcej ludzi, ale jest wzdłuż ścieżki wiele cichych zakątków, w których można się ukryć przed cywilizacją, podglądać i podsłuchiwać ptaki, a nawet spotkać bobra, wydrę lub piżmaka.

Plaże miejskie i dzikie przyciągają miłośników opalania się, pikników, grillowania i wieczorów przy ognisku, a także amatorów pięknych zachodów słońca i miejskich pejzaży. Każda plaża to inna perspektywa. Widok jak z obrazów Canaletta – na Stare Miasto i Zamek Królewski – zapewnia Praska Plaża Miejska. Centrum z wieżowcami zwane warszawskim Manhattanem lepiej widać z Poniatówki, można też poszukać widoków na Siekierki czy zielony Żoliborz.

Ścieżka nad Wisłą na prawobrzeżu Warszawy, fot. UM Warszawa

BULWARY WIŚLANE

Tutaj umawiają się zakochani, starzy kumple i najlepsze przyjaciółki, a wszyscy robią sobie selfie z Syrenką. Rowerzyści i rolkarze korzystają z wyznaczonych ścieżek, a skaterzy ze specjalnego parku przy Moście Świętokrzyskim. To miejsce spacerów i akcji artystycznych, koncertów, turniejów, zawodów i spotkań szachistów. Warszawskie Bulwary Wiślane są dziś największym klubem stolicy, domem kultury i salą gimnastyczna z mnóstwem restauracji, siedzisk i widokiem na praską stronę Wisły. A od 2020 roku także – olbrzymią łąką kwietną.

Najwięcej atrakcji znajduje się przy Bulwarze gen. Pattona: budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie, pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Centrum Nauki Kopernik z kolejnym ogrodem na dachu oraz wnętrzem, które potrafi na kilkanaście sekund zatrzymać w biegu nawet najbardziej ruchliwego kilkulatka. W sąsiedztwie budynku CNK i Planetarium znajduje się Park Odkrywców, a tuż obok – stacja metra.

Centrum Nauki Kopernik, fot. m.st. Warszawa

A ŚRODKIEM WISŁA PŁYNIE

Żegluga na Wiśle to jedna z największych atrakcji Warszawy i powrót do najlepszych tradycji miasta położonego nad królową polskich rzek. Najkrótsze, za to całkowicie darmowe rejsy, zapewniają promy Wilga, Pliszka i Słonka łączące lewy i prawy brzeg w trzech punktach: na wysokości Podzamcza, Mostu Poniatowskiego i Cypla Czerniakowskiego. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy kursują codziennie.

Po Wiśle można latem popływać rekreacyjnie lub imprezowo. Z licznych przystani (Aquatica, Flota 511, Cypel Czerniakowski, Młociny, Miami Wars i inne) wypływają tradycyjne drewniane baty, komfortowe łodzie drewniane na kilkanaście osób, iBarka, katamaran, kajaki, łodzie motorowe i żaglówki.

Od 3 lipca do końca wakacji można wybrać się w całodzienny rejs z Warszawy do Serocka. Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią powrócił na Wisłę statek Zefir, który wyrusza rankiem z przystani na Żeraniu i płynie kanałem na Zalew Zegrzyński.

Informacje o rejsach białej floty można znaleźć na stronach Warszawskiego Transportu Publicznego i Dzielnicy Wisła. Na tej ostatniej pojawiają się też aktualności na temat warsztatów, spacerów i innych ciekawych wydarzeń organizowanych w tym roku pod hasłem „Weź oddech nad Wisłą”.

ZOBACZ TEŻ:
STARTUJE LETNIA KOMUNIKACJA W WARSZAWIE I NA MAZOWSZU
POCIĄG DO WAKACJI I WAKACJE W POCIĄGU

Bulwary wiślane, fot. m. st. Warszawa

AKTYWNOŚCI DZIELNICY WISŁA 2021

Dla szukających wypoczynku

Podobnie jak w poprzednich latach, na mieszkańców czeka warszawski plażowy. Na czterech plażach można bezpłatnie wypożyczyć leżaki, sprzęt sportowy, zabawki, książki. Plażowy dodatkowo edukuje o zasadach zachowania nad Wisłą i ekologii. Ma dla plażowiczów ekopopielniczki i worki na śmieci. Dba również o bezpieczeństwo, może udzielić pierwszej pomocy, a we wszystkich innych wypadkach niezwłocznie wezwie odpowiednie służby.

Dla aktywnych

Dla osób pragnących aktywnie spędzać czas przygotowano zajęcia sportowe na plażach, m.in. jogę, szachy, siatkówkę plażową, ultimate frisbee. Do dyspozycji są także ogólnodostępne przestrzenie do gry w siatkówkę czy badmintona, siłownie plenerowe, ścianka wspinaczkowa i tory do buli. Nad Wisłą, na bulwarze Karskiego, pojawił się również serwis rowerowy, gdzie samemu, pod okiem ekspertów, można dokonać drobnych napraw i przeglądów.

Dla amatorów żeglugi i sportów wodnych

Podobnie jak w zeszłym roku na warszawiaków czeka szeroka oferta bezpłatnych rejsów na rozmaitych jednostkach: tradycyjnych łodziach, nowoczesnych katamaranach, wygodnych szkutach. Oprócz tego, w Porcie Czerniakowskim, na chętnych czekają zajęcia z pływania na deskach SUP i jachtach Optimist oraz zajęcia z wioślarstwa czy kajakarstwa. Działają również bezpłatne promy, oferujące przeprawy przez rzekę w trzech miejscach: płyta desantu – plaża Saska, bulwar Pattona – plaża Poniatówka, bulwar Karskiego – plaża Rusałka. Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią COVID Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił również rejsy statkiem z Warszawy do Serocka.

Dla szukających wiedzy o przyrodzie

W tym roku sercem Dzielnicy Wisła jest nagradzany Pawilon Ekologiczny Kamień. Na każdą sobotę sezonu letniego zaplanowane są ekologiczne przedstawienia teatralne oraz kino plenerowe we współpracy z Green Film Festiwal, a w każdą niedzielę odbywać się będą spacery przyrodnicze dla całych rodzin. W weekendy można też po prostu odwiedzić Pawilon i posłuchać animatora, który opowiada o wyjątkowej przyrodniczo przestrzeni Golędzinowa i zaprasza do eksplorowania tego terenu. Na chętnych zgłębiania przyrody czekają lornetki i materiały edukacyjne, a na chcących wypocząć – leżaki.

Dla zainteresowanych ekologią

Zagadnienia związane z ekologią, świadomą konsumpcją oraz recyclingiem będą poruszane na bulwarze Pattona. W szklanych kubikach pojawiły się wystawy dotyczące nadwiślańskiej przyrody, żeglugi i recyclingu. Dodatkowo, w każdy weekend, uczestniczyć można m.in. w warsztatach botanicznych, spotkaniach z przyrodnikami, happeningach, wymianach rzeczy niepotrzebnych czy warsztatach przerabiania plastiku na rzeczy ładne i użyteczne. Jak co roku, przez cały sezon, wspólnie z mieszkańcami organizowane będą zbiórki odpadów pozostawianych nad Wisłą. Na zakończenie sezonu najbardziej zaangażowani uczestnicy zbiórek otrzymają nagrodę – lot balonem.

Dla dzieci

Najmłodsi mogą korzystać m.in. z warsztatów plastycznych i przyrodniczych, nauki pływania na specjalnych żaglówkach klasy Optimist czy szerokiej oferty działań animacyjnych (teatr, warsztaty eko, warsztaty gotowania, zajęcia ruchowe, spotkania literackie dla najmłodszych itp.).

Dla kochających kulturę

Nad Wisłą organizowane będą również wystawy, w tym wystawa fotografa Macieja Mańkowskiego w Pawilonie Ekologicznym Kamień, koncerty, potańcówki, warsztaty fotograficzne, pokazy i spektakle na wodzie oraz festiwal River Lights na rzece. Jak co roku, 1 sierpnia odbędzie się również uroczysta parada łodzi „Wisła, godzina W”, organizowana przez Fundację Rok Rzeki Wisły.

Święto Wisły

W tym roku wraca także wydarzenie, które ma już 13-letnią tradycję! Na pierwszy weekend września zaplanowano spektakle na wodzie, odbywające się wzdłuż całego centralnego odcinka Wisły, od mostu Gdańskiego po Port Czerniakowski. Publiczność wypoczywająca na bulwarach i plażach będzie mogła posłuchać koncertów i podziwiać tancerzy, którzy zaprezentują się z łodzi płynących rzeką.

Bezpiecznie nad Wisłą

Nad bezpieczeństwem czuwać będą patrole Straży Miejskiej i Policji oraz streetworkerzy. Wzorem ubiegłego roku zorganizowane zostaną dwa Punkty Bezpieczeństwa, gdzie każda potrzebująca osoba będzie mogła skorzystać z pomocy ratownika medycznego oraz psychologa. W punktach otrzymać będzie można wsparcie, poradę, jak również pomoc w wezwaniu odpowiednich służb czy bliskiej osoby.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Wydarzenia i akcje nad Wisłą, jak co roku, organizowane są we współpracy z partnerami, przede wszystkim wodniackimi organizacjami pozarządowymi, specjalistami od wypoczynku, sportu i edukacji nadwiślańskiej.

Facebook