Aktualności

STARTUJE LETNIA KOMUNIKACJA W WARSZAWIE I NA MAZOWSZU

Zabytkowe tramwaje i autobusy na warszawskich ulicach oraz promy na Wiśle zainaugurują 1 maja start 13. sezonu Warszawskich Linii Turystycznych, który potrwa do 26 września. 1 maja wyruszy także w pierwszy rejs po Jeziorze Zegrzyńskim spacerowy statek Albatros cumujący przy molo w Serocku, a prom w Gassach na Urzeczu kursuje już od 29 kwietnia. W pobliskim Konstancinie-Jeziornie od początku maja będzie można korzystać z rowerów miejskich, w innych rowerzyści korzystają z miejskich jednośladów od kilku tygodni. Lato coraz bliżej.

WARSZAWSKIE LINIE TURYSTYCZNE

Warszawskie Linie Turystyczne to bardzo atrakcyjna opcja zwiedzania stolicy w jej własnym rytmie narzuconym przez miejską komunikację i podróżowania w nieużywanych już na co dzień pojazdach warszawskiego taboru. Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenie wolnego czasu.

Z kolei przeprawa promem przez Wisłę pozwala zobaczyć miasto z innej perspektywy, przenieść się z bulwarów na zielony brzeg rzeki i cieszyć się pobytem na plaży lub dalszą przejażdżką rowerem po wytyczonych ścieżkach.

Linia autobusowa 100

Przejazd zabytkowymi jelczami czy ikarusami pokaże miasto po prawej i lewej stronie Wisły. Autobusy linii 100 będą kursowały na trasie: CENTRUM – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Karmelicka – Stawki – Konwiktorska – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – al. Zieleniecka – al. Poniatowskiego – Nowy Świat – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – CENTRUM.

Wycieczkę autobusem linii 100 można połączyć ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach Warszawy. Będzie nim można dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i ZOO, na ulicę Ząbkowską z Centrum Praskim Koneser i do Łazienek Królewskich.

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych „setka” będzie kursowała w soboty, niedziele i święta od godz. 12.00 do 18.00.

Linia tramwajowa 36

1 maja na torach pojawią się zabytkowe tramwaje linii 36, które pojadą trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego – METRO MARYMONT. Z okien wagonów będzie można podziwiać malowniczą ulicę Filtrową, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz z modernistyczną zabudową.

Od 1 maja do 27 czerwca tramwaje będą kursowały w soboty, niedziele i święta, a także 4 czerwca, od godz. 12.00 do 20.00. W czasie wakacji, od 28 czerwca do 3 września, tramwaje linii 36 będą wyjeżdżały na tory codziennie. Od 4 września do końca sezonu WLT tramwaje wyjadą na trasę tylko w weekendy.

Do obsługi linii 36 zostaną skierowane doskonale znane warszawiakom tramwaje 13N i 105N nazywane „akwariami” oraz wyjątkowy egzemplarz 102N (tramwaj sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku, takie wozy nie jeździły nigdy w Warszawie).

Legendarne „kabany”

Tramwaj 13N to najbardziej warszawski z warszawskich tramwajów. „Parówki”, „trzynastki”, „kabany” – każdy warszawiak i każda warszawianka na pewno choć trochę kojarzy charakterystyczny kształt tego pojazdu, wielu pamięta dźwięk tramwaju zjeżdżającego np. z nasypu wiaduktu ulicy A. Mickiewicza czy zamykanych harmonijkowych drzwi.

Tramwaje 13N stały się jednym z symboli Warszawy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały opracowane i wyprodukowane wyłącznie z myślą o Warszawie w chorzowskiej fabryce Konstal, gdzie powstało ich aż 840.

Model 13N wyruszył w ostatni kurs w niedzielę 4 stycznia 2013 roku, po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu. Dzisiaj pięć tramwajów 13N pełni jeszcze funkcję techniczną w zajezdniach Tramwajów Warszawskich. Tramwajarze zachowali osiem tramwajów, które wożą pasażerów jako jeżdżące zabytki. Przygotowali też specjalną stronę internetową tylko o „parówkach” – 36.com.pl.

Linia tramwajowa T

Od początku wakacji, w sobotę 26 czerwca rozpoczną kursowanie linii turystycznej linii T na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA. „Tetką” dojedziemy m.in. na Saską Kępę, do Parku Skaryszewskiego oraz na zabytkową Pragę i Staro Miasto.

Z przejazdów tramwajami linii T będzie można korzystać w soboty i niedziele w godzinach 12.00-18.00 do końca sierpnia.

W pojazdach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują limity liczby pasażerów, obowiązek zakrywania nosa i ust maskami, zachowywanie bezpiecznego odstępu od innych. Na promach należy stosować ogólne zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety taryfy Zarządu Transportu Miejskiego.

PROMY NA WIŚLE

W Warszawie

Początek maja oznacza także powrót promów na przeprawy na Wiśle. Z przepraw promowych w Warszawie można korzystać bezpłatnie. Od 1 maja promy zaczną kursować na trzech trasach:
1) Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)
2) Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)
3) Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

Od 1 maja do 30 czerwca promy będą kursowały w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo w dni powszednie 1 i 4 czerwca. W tym czasie Pliszka, Wilga i Słonka wykonają po 30 kursów dziennie.

Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. We wrześniu połączą brzegi Wisły tylko w weekendy. Promami można przewozić rowery.

W Gassach

Przeprawa promowa na Wiśle łącząca okolice Konstancina z Karczewem została wznowiona po zimowej przerwie już 29 kwietnia. To oznacza, że można przedostać się z rowerem z krainy Jeziorki lub Chojnowskiego Parku Krajobrazowego prosto w okolice Otwocka, do świdermajerów lub południowej części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Lub z prawobrzeża na lewo 🙂

Prom kursuje codziennie do godz. 20.00, w dni powszednie do 31 sierpnia od 6.00, w soboty od 8.0, a w niedziele i święta od 9.00. Koszt przeprawy: 3 zł za osobę (dzieci do 7 lat bezpłatnie), rower – 2 zł, motocykl – 5 zł, samochód osobowy – 9 zł, samochód dostawczy (do 3,5 t) – 12 zł, samochód dostawczy (powyżej 3,5 t) – 15 zł. Więcej informacji na stronie przeprawy.

STATEK SPACEROWY NA ZALEWIE ZEGRZYŃSKIM

Gdyby ktoś miał ochotę popływać dłużej niż tyle, ile zajmuje przedostanie się z jednego brzegu Wisły na drugi, można wybrać się do Serocka. Tam w czasie majówki zostanie zainaugurowany sezon żeglarski: statek spacerowy Albatros będzie wyruszał w cztery rejsy każdego dnia – od 1 do 3 maja.

ROWERY MIEJSKIE

Na ulice Konstancina-Jeziorny wracają 1 maja rowery miejskie. 70 jednośladów będzie można znaleźć na 6 stacjach Konstancińskiego Roweru Miejskiego. Już od marca działają systemy rowerów miejskich w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim i Piasecznie, a w kwietniu Ciechanowie i Płocku. Z rowerów miejskich można też korzystać po drugiej stronie Wisły – Karczew ma bezpłatną wypożyczalnię przy hali sportowej MOSiR, a w sąsiedztwie działa sieć Otwocki Rower Miejski z wygodną aplikacją.

M.W.

Facebook