AKTUALNOŚCI

WARSZAWSKIE MORSY TAŃCZĄ NAD WISŁĄ

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła w Warszawie. Ostatnie morsowanie zaplanowano na niedzielę 18 grudnia. Zimową kąpiel zakończy ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Morsowanie odbywa się na Plaży Rusałka/ZOO. W dotychczasowych uczestniczyło każdorazowo – między 170 a 220 osób. Każdego tygodnia, wraz ze spadkiem temperatur, przybywało pasjonatów zimowej rekreacji nad Wisłą.

– Głównym założeniem morsowej szkółki Dzielnicy Wisła jest propagowanie aktywnego spędzania czasu nad rzeką w Warszawie – nie tylko w sezonie letnim. Wisła potrafi być atrakcyjna również wtedy, gdy za oknem szybciej robi się ciemno, jest chłodniej i pozornie najlepiej czas spędzić pod kocem w domu – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy w stołecznym Ratuszu.

Finał morsowania 2022

Na plaży czeka na uczestników obowiązkowa taneczna rozgrzewka. Prowadząca co weekend inspiruje uczestników tańcami z innych zakątków świata. Do wody jako pierwsza wbiega zwykle kilkunastoosobowa grupka dzieci (pod opieką opiekunów). W tym sezonie w lodowatych kąpielach wzięło udział blisko 100 dzieciaków.

Poprzednie spotkania odbywały się rano, ale finał rozpocznie się nieco później: zbieraniem śmieci o 12:30. Chętni, którzy przyjdą wcześniej, dostają worki i mogą pomóc w oczyszczeniu plaży i nadwiślańskich łęgów. Od początku listopada udało się w ten sposób zebrać 110 worków (po 120 litrów każdy) – w sumie blisko 1,5 tony śmieci!
Tradycyjne sprzątanie towarzyszy większości wydarzeń realizowanych w ramach działań promujących i animujących warszawski odcinek Wisły, realizowanych w ramach działań prowadzonych przez Zarząd Zieleni m.st Warszawy.

O godz. 13:30 rozpocznie się rejestracja uczestników – w Beach Bar Aqutica przy ul. Wybrzeże Helskie 1/5. Tam przewidziano też prelekcję dla nowicjuszy, a sama kąpiel odbędzie się na styku dnia i wieczora – o godz. 14:30. Po wyjściu z wody uczestnicy dostaną ciepłą zupę (zawsze jest też wersja wegańska). Zaś o 15:00 – ruszy ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Bezpieczna kąpiel w Wiśle

W spotkaniach uczestniczy jednostka Stołecznego WOPR. Ratownicy podczas kąpieli nie odstępują uczestników nawet na chwilę. 4 grudnia oficjalnym zabezpieczeniem uczestników morsowania stała się także nowa jednostka zabezpieczenia wodnego Straży Miejskiej. Nowa motorówka wsparła jednostkę Policji, która od lat towarzyszy morsom podczas wspólnych kąpieli.

– Finał szkółki morsowej Dzielnicy Wisła jest naszym wspólnym zimowym świętem – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Dzielnicy Wisła. – Popularność spotkań każdego roku wzrasta, stały się one zimową tradycją. Cieszymy się, że podczas każdego z wydarzeń pojawią się nowi uczestnicy. Pierwszacy zarażają się miłością do Wisły, poznają uroki zimowej aktywności i bawią się, jednocześnie dbając o międzywale Wisły, uczestnicząc we wspólnych akcjach sprzątania. Podczas finałowego koncertu przy ognisku będzie czas na wymianę doświadczeń, tańce i wspólną zabawę – podsumowuje Jan Piotrowski.

Więcej informacji – na profilu wydarzenia.

Morsowanie w Dzielnicy Wisła, w tle Stare Miasto i Powiśle

Dzielnica Wisła zaprasza przez cały rok

W Pawilonie Edukacyjnym Kamień mimo zimowej aury odbywają się cykliczne spotkania dla szkół, a na co dzień można skorzystać z oferty animacji i warsztatów. Warto obserwować programy pływających barek, pawilonów i lokali nad Wisłą. Również zimą można zjeść coś pysznego, napić się kawy lub spotkać ze znajomymi.

Sauna Wisła otwarta jest dla wszystkich 7 dni w tygodniu. Nowe pule bezpłatnych miejsc na sesje saunowe zwalniają się co dwa tygodnie.

Wioślarze i kajakarze korzystają z niezmarzniętych basenów Portu Czerniakowskiego, w którym trenuje KS Powiśle i Portu Żerańskiego, gdzie zajęcia prowadzi KS Spójnia.

ZOBACZ TEŻ:
PIERWSZE URODZINY SAUNY W WARSZAWSKIM PORCIE

fot. iBarka
Facebook