PODRÓŻE

MIŃSK MAZOWIECKI. WAJDA, HOLLAND I HIMILSBACH

Co łączy wybitnego reżysera Andrzeja Wajdę, słynnego aktora naturszczyka Jana Himilsbacha i twórcę legendarnej „Piwnicy pod Baranami” Piotra Skrzyneckiego? Wszyscy związali swoje losy z Mińskiem Mazowieckim, a miasto do dzisiaj kultywuje pamięć o tych wybitnych postaciach. Jan Himilsbach doczekał się nawet własnego, organizowanego najczęściej we wrześniu festiwalu, a Piotr Skrzynecki – oryginalnego pomnika stojącego przed Miejską Szkołą Artystyczną.

Ale zanim dojedziemy do miasta, warto najpierw zatrzymać się w Górach Łańcuchowych, paśmie malowniczych wydm porośniętych sosnami. Parkujemy samochód przy rezerwacie Bagno Pogorzel i dalej wędrujemy do Góry Skorinowej.

Spacer po Mińsku najlepiej rozpocząć od malowniczego Parku Miejskiego im. Dernałowiczów. Dodatkowo dodaje uroku temu miejscu barokowo-klasycystyczny pałac oraz rzeka Srebrna. Przed pałacem Arkadiusz Czerepach udzielał wywiadu telewizyjnego w serialu Ranczo.

Park Miejski im. Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim, fot. Magdalena Walusiak

Europa , Europa

Nieopodal – przy ulicy Kościelnej – stanął oryginalny przystanek autobusowy, który ma przypominać o kręconym tutaj dziele Andrzeja Wajdy Brzezina. Lokalizacja „filmowego” przystanku nie jest przypadkowa: w kamienicy przy ulicy Kościelnej 4 wybitny reżyser nakręcił sceny do Pierścionka z orłem w koronie, a na pobliskim Starym Rynku do wspomnianej Brzeziny. W filmowych kadrach tej ostatniej produkcji możemy zobaczyć drewnianą zabudowę rynku, a także fragment ulicy Nadrzecznej.

W Brzezinie wzięli udział (w charakterze statystów) mieszkańcy Mińska, co wspomina się w mieście nad Srebrną do dzisiaj. Plenery ulicy Mireckiego wykorzystała z kolei Agnieszka Holland w filmie wojennym Europa, Europa.

Jeśli chcemy dzień zakończyć aktywnie, możemy skorzystać z miejskiego aquaparku z lodowiskiem. A miłośników kontaktu z przyrodą zaprasza Mazowieckie Sioło Julianówka, urocze miejsce położone wśród łąk i lasów, z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Miasto i jego najbliższa okolica zachęcają także do pieszo-rowerowych wypraw. Ciekawy jest np. rowerowy szlak do rezerwatu Jedlina, który prowadzi przez pola, lasy i wsie na południowy wschód od Mińska. Po drodze możemy m.in. zobaczyć cmentarz wojenny z czasów powstania listopadowego 1830/1831.

Trochę historii

Mińsk Mazowiecki to ważne miejsce związane z przebiegiem Bitwy Warszawskiej. 7 sierpnia 1920 roku gen. Józef Haller wstąpił do kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i wraz ze swym sztabem uczestniczył w odprawianej właśnie mszy świętej. Po nabożeństwie modlił się o zwycięstwo oręża polskiego przed obrazem Matki Bożej Anielskiej umieszczonym w bocznej nawie.

Dziesięć dni później generał ponownie klęczał przed świętym wizerunkiem, dziękując za zwycięstwo i prosząc o dalsze sukcesy wojska polskiego. Razem z nim modlili się nuncjusz apostolski Achille Ratti (późniejszy papież Pius XI) oraz Charles de Gaulle (późniejszy prezydent Francji).

Pałac Dernałowiczów – Miejski Dom Kultury, fot. Magdalena Walusiak

Ławeczka Jana Himilsbacha

Mińsk Mazowiecki ma swoją ścieżkę filmową. Stworzyli ją uczniowie miejscowego Zespołu Szkół Ekonomicznych. Ścieżka rozpoczyna się na skwerze przed Miejską Biblioteką Publiczną, gdzie stoi „ławeczka” urodzonego w mieście Jana Himilsbacha. To właściwie nie ławeczka, ale instalacja z oksydowanych prętów, przedstawiająca siedzącego przy stoliku aktora naturszczyka. Drugie krzesło pozostaje puste.

Twórca rzeźby, związany z miastem artysta Grzegorz Ojrzyński, chciał nawiązać w ten sposób do legendarnych spotkań Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza. Stolik, przy którym siedzi Himilsbach, jest pozbawiony blatu; podobno dlatego, żeby miejscowi amatorzy mocniejszych trunków nie próbowali napić się z bohaterem instalacji.

tekst: Marek Szymański

ZOBACZ TEŻ:
MIŃSK MAZOWIECKI. MUZEUM JAK DOM I CZAR DREWNIANEJ ZABUDOWY

Facebook