Aktualności

WARSZAWA SINGERA. NIEZWYKŁY PERFORMENS W REDUCIE BANKU POLSKIEGO

Świat teatrów, kabaretów, rewii, świetlic, kawiarni i restauracji warszawskiego getta ożyje 1 września na trzech piętrach jednego z najbardziej niezwykłych budynków w Śródmieściu Warszawy – Reduty Banku Polskiego. Wyjątkowy performens Teatru Żydowskiego „Pif Paf in piach”, upamiętniający ważne postaci z warszawskiego getta, zostanie zaprezentowany w rocznicę wybuchu II wojny światowej w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który potrwa do 4 września.

W widowisku w reżyserii Gołdy Tencer weźmie udział ok. pięćdziesięciu osób – aktorów Teatru Żydowskiego, studentów szkoły teatralnej i dzieci. „Pif Paf in piach” opowiada o tym, jak w warszawskim getcie tętniło życie, zanim upomniała się o nie śmierć.

ZOBACZ TEŻ:
MUZYKA, TEATR, LITERATURA – WARSZAWA SINGERA PO RAZ 19!
PAMIĘĆ O WARSZAWSKIM GETCIE
ŚLADAMI DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO NA MAZOWSZU

W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic, kawiarni i restauracji, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego ich świata. W getcie tworzyli artyści, pisarze, poeci i muzycy. Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska i Wiera Gran.

– Zabierzemy Was na spacer po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ zagładzie – zaprasza Gołda Tencer, reżyserka perfomensu. 29 sierpnia 2022 r. dyrektorka Teatru Żydowskiego otrzymała od władz miasta kontrakt na zarządzanie tą instytucją kultury przez kolejne pięć sezonów artystycznych.

Performens odbędzie się 1 września 2022 w godz. od 17:00 do 20:00 w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a wstęp jest bezpłatny.

Facebook