AKTUALNOŚCI

WARSZAWA DLA AKTYWNYCH

Warszawa to miasto, w którym cały czas coś się dzieje – nie inaczej jest zimą. Chłodniejsze dni to idealny czas dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu – jazdy na łyżwach i nartach oraz spacerów – kiedy miejskie aleje i skwery rozbłyskują fantazyjnymi iluminacjami. Specjalne pokazy przygotowały także Pałac w Wilanowie oraz Park Fontann nad Wisłą.

Dla narciarzy: Górka Szczęśliwicka

Jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji Parku Szczęśliwickiego jest całoroczny stok narciarski – to jedyny tego typu obiekt na całym Mazowszu. Z Górki Szczęśliwickiej można zjeżdżać na nartach i deskach snowboardowych oraz kolejką grawitacyjną.

Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są dwa wyciągi: krzesełkowy i talerzykowy oraz taras widokowy, z którego można podziwiać miejską panoramę. Oświetlony stok otwarty jest codziennie od godz. 10.00 do 20.00. W Ośrodku Szczęśliwice działają także szkółki narciarskie oraz wypożyczalnia sprzętu, dlatego nawet osoby początkujące mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Dla łyżwiarzy: lodowiska miejskie

To nie koniec atrakcji dla miłośników sportów zimowych. W czasie ferii w stolicy działa aż 15 miejskich lodowisk w 12 dzielnicach stolicy, w tym bardzo popularne wśród warszawiaków lodowiska przed Pałacem Kultury i Nauki oraz na Rynku Starego Miasta.

Wybierając ślizgawkę, warto wziąć pod uwagę położone poza centrum, ale bardziej przestronne lodowiska na Stegnach i na Woli (Moczydło). Chcąc skorzystać z miejskiej oferty nie trzeba mieć własnego sprzętu – przy każdym lodowisku działają wypożyczalnie łyżew i kasków. Szczegółowe informacje na temat wszystkich form aktywności zimowych na stronie: https://aktywnawarszawa.waw.pl.

ZOBACZ TEŻ:
WARSZAWA. BEZPŁATNE ATRAKCJE W CZASIE FERII
NA ŁYŻWACH I NARTACH: AKTYWNA ZIMA W WARSZAWIE

Panorama zimą, widok na Starówkę, Fot. Filip Kwiatkowski

Dla piechurów i miłośników bajecznych świateł

Multimedialny Park Fontann

Prawdziwie zimowej atmosfery można doświadczyć odwiedzając Multimedialny Park Fontann, gdzie w każdy piątek, sobotę i niedzielę o pełnych godzinach: 16.00, 17.00, 18.00, 19.00 i 20.00 odbywają się LED-owe pokazy w rytm zimowych przebojów.

Park cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród warszawiaków, jak i przyjezdnych, warto więc wybrać się na któryś z wcześniejszych pokazów. Szczegóły na temat zimowych pokazów na stronie: http://park-fontann.pl.

Świąteczna iluminacja

Po świetlnym show polecamy przespacerować się ulicami Warszawy, by obejrzeć kolorowe iluminacje miejskie. Idealnym punktem startowym jest plac Zamkowy, gdzie stoi 27-metrowa choinka ozdobiona klasycznymi bombkami w kolorach złota, srebra i czerwieni. Kierując się w stronę ronda de Gaulle’a zobaczymy, jak ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście rozbłyskują dziesiątkami złotych kandelabrów, ozdobionych zielonymi girlandami z wpiętymi w nie bombkami i czerwonymi kwiatami gwiazdy betlejemskiej.

Fani szachów nie mogą ominąć skweru ks. Twardowskiego, gdzie stoi ogromny świetlny labirynt, inspirowany królewską grą. Tuż obok umieszczono dwie 5-metrowe świetliste bramy, połączone tunelem długim na ponad 50 metrów. Na Krakowskim Przedmieściu zobaczyć można także karuzelę utrzymaną w tonacji złota i czerwieni; z kolei przy pomniku Kopernika zaparkował świetlny tramwaj konny, można też spotkać świetlistego baloniarza i kataryniarza.

Warto pamiętać, że przy Krakowskim Przedmieściu odnajdziemy słynną pijalnię czekolady E. Wedla, a na Nowym Świecie – cukiernię A. Bliklego. W obu z tych miejscach można spróbować klasycznych warszawskich słodkości.

Zimowy Ogród Króla, fot. Marcin Mastykarz
Królewski ogród światła w Wilanowie

Dzień zakończymy w Królewskim Ogrodzie Światła przy Pałacu w Wilanowie. Jest to wystawa plenerowa z tysiącem kolorowych diod ułożonych w finezyjne konstrukcje i instalacje. Gości, odwiedzających po zmroku wilanowski park, prowadzi do pałacu 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Na dziedzińcu wita zwiedzających strzeżona przez orły rozświetlona pergola, za którą rozpościera się Zimowy Ogród Króla. Goście mogą w nim spacerować aleją obsadzoną pnączami i podziwiać rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe. Tuż obok nich można zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle. Idealnym dopełnieniem baśniowego nastroju jest Karuzela Świetlna mieniąca się setkami ciepłych świateł ożywionych chłodnymi błyskami oraz Ogród Różany.

W piątki, soboty i niedziele w Wilanowie organizowane są mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk. Wyświetlane na fasadzie pałacu opowieści wykorzystują elementy architektoniczne monarszej rezydencji do stworzenia iluzji ożywionego budynku. Podczas mappingów w oknach pałacowych pojawiają się król Jan III i królowa Marysieńka, a widzowie stają świadkami m.in. wjazdu orszaku oraz pokazu tańców dworskich. Szczegóły na stronie: https://www.wilanow-palac.pl/godziny_otwarcia_bilety_kontakt.html  

ZOBACZ TEŻ:
10. KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA W WILANOWIE. OSTATNI SEZON W TEJ FORMIE

Informacja turystyczna:
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1, Warszawa (wejście od ulicy Emilii Plater)
tel. 503 033 720
poniedziałek-niedziela 9.00-18.00

Centrum Praskie Koneser
pl. Konesera 2, Warszawa
tel. 503 033 720
poniedziałek-niedziela 10.00-18.00

Facebook