AKTUALNOŚCI

10. KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA W WILANOWIE. OSTATNI SEZON W TEJ FORMIE

Królewski Ogród Światła w ogrodach królewskich Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – najbardziej efektowna wystawa świetlna w Polsce – można odwiedzać już tylko do końca tygodnia, czyli do 27 lutego 2022 r., codziennie od 16.00 do 21.00. To ostatni sezon prezentowania ekspozycji w takiej formie. W przyszłym roku zostanie kompletnie przebudowana, a skala przedsięwzięcia ma zaskakiwać nie tylko krajowych gości.

Największa świetlna wystawa w Polsce

Świetlna ekspozycja od sezonu 2012/2013 jest jedną z największych atrakcji Warszawy podczas okresu jesienno-zimowego. – To nasz dziesiąty sezon – mówi Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w wilanowskim Muzeum. – Stworzenie tak wyjątkowego miejsca było wielkim wyzwaniem, ale dzięki najnowocześniejszej technologii udało się ożywić historyczne elementy i sprawić, że ogród stał się niezwykle popularny. Królewski Ogród Światła zyskał mnóstwo wiernych odbiorców, którzy odwiedzają go nawet kilkukrotnie podczas jednego cyklu – opowiada Grzegorz Mazur i dodaje, że w tej formie wystawa prezentowana jest po raz ostatni.

– W 2022 roku kompletnie przebudujemy ekspozycję. Nowy projekt jest gotowy, a efektowne instalacje są w trakcie produkcji. Jestem przekonany, że nowa wystawa zachwyci gości jeszcze bardziej i sprawi, że z wizytą do Wilanowa przyjadą ludzie z najdalszych zakątków nie tylko Polski, ale też świata – ocenia kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej Muzeum w Wilanowie.

Muzyczny Ogród Marzeń, fot. Marcin Mastykarz

Nowości Królewskiego Ogrodu Światła 2021-2022

W tym sezonie widzowie od początku mogą podziwiać ekspozycję na Tarasie Dolnym, gdzie odbywają się wyjątkowe pokazy świateł mieniących się w rytm muzyki.

Ciesząca się wielkim powodzeniem Świetlna Karuzela zmieniła nieco położenie, aby ułatwić dostęp zwiedzającym, zwłaszcza tych najmłodszym. To przepiękna, zaprojektowana w prawdziwie królewskim stylu instalacja mieniąca się setkami ciepłych świateł ożywionych chłodnymi błyskami. Została skonstruowana tak, aby rozświetlać przestrzeń nawet wtedy, gdy nie będzie się poruszała.

Cała wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona profesjonalnych energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki Odwiedzających wilanowski park do Królewskiego Ogrodu Światła po zmroku zaprowadzi 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna.

Mappingi i imprezy okolicznościowe

Na fasadzie budynku pałacu w piątki, soboty i niedziele pokazywane są mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk. Wyświetlanie ich w taki sposób sprawia, że stwarzają one iluzję ożywionego budynku. Podczas mappingów w oknach pałacowych pojawiają się m.in. król Jan III i królowa Marysieńka, widzowie są świadkami wjazdu orszaku oraz pokazu tańców dworskich.

– Tak jak w poprzednich latach planujemy imprezy okolicznościowe, m.in. Mikołajki oraz Walentynki. Mamy także kilka dodatkowych projektów, które na razie muszą pozostać niespodziankami. Mamy nadzieję, że w tym sezonie pandemia znów nie przeszkodzi nam w sprawnym funkcjonowaniu ogrodu. Działaliśmy wedle zasad wyznaczonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego i dzięki temu udało nam się zachować ciągłość funkcjonowania wystawy – przypomina Mazur.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Ze względu na pandemię wielki nacisk położony zostanie ponownie na bezpieczeństwo gości. Zalecane są: zwiedzanie wystawy w maseczkach, dystans społeczny oraz dezynfekcje rąk – na miejscu dostępne są nowoczesne dezynfekatory.

W trakcie godzin otwarcia ekspozycji nie będą działały kasy stacjonarne. Wejściówki można kupić online pod adresem https://bilety.wilanow-palac.pl/ albo w biletomatach na Przedpolu.

Królewski Ogród Światła będzie czynny codziennie od godz. 17 do godz. 21, a w soboty – do 21.30.

Więcej informacji na stronie Muzeum

Mapping, fot. Marcin Mastykarz

Dane kontaktowe

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 Warszawa, 02-958
22 544 27 00
Strona www
Youtube
Instagram
Facebook