AKTUALNOŚCI

WARSZAWA DLA AKTYWNYCH: NARTY, ŁYŻWY, SPACERY, ILUMINACJE

Warszawa to nie tylko największe miasto województwa mazowieckiego i Polski, ale także miejsce, gdzie zawsze coś się dzieje, nawet w sezonie ogórkowym. Chłodniejsze dni to idealny czas dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu – zwłaszcza jazdy na łyżwach i nartach. Wyjątkowe atrakcje czekają także w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, w Królewskim Ogrodzie Światła przy Pałacu w Wilanowie i na PGE Narodowym.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

NA NARTY

Jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji Parku Szczęśliwickiego jest całoroczny stok narciarski – to jedyny tego typu obiekt na całym Mazowszu. Z Górki Szczęśliwickiej można zjeżdżać na nartach i deskach snowboardowych. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są dwa wyciągi: krzesełkowy i talerzykowy oraz taras widokowy, z którego można podziwiać miejską panoramę.

W Ośrodku Szczęśliwice działają także szkółki narciarskie oraz wypożyczalnia sprzętu, dlatego nawet osoby początkujące mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

W czasie ferii zimowych będą odbywały się tu zajęcia edukacyjne. Najmłodsi mogą nauczyć się jazdy na nartach i desce snowboardowej podczas specjalnie przygotowanych, odpłatnych kursów.

ZOBACZ TEŻ:
WARSZAWA. GDZIE NA NARTY I ŁYŻWY 2022/23?

Górka Szczęśliwicka, fot. m. st. Warszawa

NA ŁYŻWY

W czasie ferii w stolicy czynnych jest aż 19 lodowisk, w tym bezpłatne ślizgawki na Rynku Starego Miasta, przed Pałacem Kultury i Nauki oraz na Ursynowie (ul. Kajakowa 12b) i w Wesołej (ul. Armii Krajowej 72).

Na łyżwy zapraszają także m.in. Westfield Arkadia, Elektrownia Powiśle i Centralny Ośrodek Sportu Torwar. Przy większości lodowisk działają wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Nie trzeba mieć własnego sprzętu – przy każdym lodowisku działają wypożyczalnie łyżew. Przykładowy cennik z Moczydła: wypożyczenie łyżew – 8 zł pierwsza godzina, następna godzina 6 zł, chodzik – 12 zł za godzinę, kask – 7 zł za godzinę.

Godziny otwarcia, przerwy techniczne, szczegółowe cenniki wypożyczeń sprzętu można znaleźć na stronie Aktywnej Warszawy oraz na stronach poszczególnych lodowisk:

Lodowisko Rynek Starego Miasta – Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
Lodowisko przed Pałacem Kultury i Nauki – Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
Lodowisko kryte ul. Górczewska 69/73 – Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
Tor łyżwiarski Stegny ul. Inspektowa 1 – Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
Lodowisko kryte ul. Rokosowska 10 – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Ochota
Lodowisko kryte ul. Łabiszyńska 20A – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Targówek
Lodowisko w Parku Bródnowskim – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Targówek
Lodowisko kryte ul. Gubinowska 28/30 – Centrum Sportu Wilanów
Lodowisko kryte ul. V Poprzeczna 22 – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Wawer
Lodowisko kryte ul. Potocka 1 – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Żoliborz
Lodowisko kryte ul. Armii Krajowej 72 – Urząd Dzielnicy Wesoła
Lodowisko ul. Keniga 20 – Urząd Dzielnicy Ursus

Lokalizacje można sprawdzić na mapie stołecznych lodowisk.

Lodowisko na Rynku Starego Miasta, fot. Ł. Kopeć

NA STADION

W swoich progach w ferie wita również PGE Narodowy – największa arena wielofunkcyjna w Polsce. Z okazji ferii zimowych stadion przygotował specjalną zniżkę dla grup zorganizowanych, które pragną poznać jego tajemnice.

Do 26 lutego 2023 r. bilety na wycieczkę z przewodnikiem trasą „Poczuj się jak VIP” można kupić z 20-procentową zniżką. W trakcie 90-minutowej wycieczki przewodnik opowiada o historii i teraźniejszości obiektu, który gościł wielkie piłkarskie sławy pokroju Cristiano Ronaldo i Roberta Lewandowskiego oraz największe gwiazdy muzyki pop.

Trasa wycieczki „Poczuj się jak VIP” obejmuje m.in. loże VIP, Biznes Klub, kaplicę wielowyznaniową oraz strefę zawodniczą i szatnię reprezentacji Polski, która podczas koncertów pełni funkcję garderoby artystów. Miłośnicy piłki nożnej będą również pod wrażeniem nowej, oddanej do użytku w 2022 roku Strefy Pucharowej, gdzie oprócz pamiątek związanych z Euro 2012 można obejrzeć replikę Pucharu Polski.

NA SPACER DO WILANOWA

Dzień zakończymy w Królewskim Ogrodzie Światła przy Pałacu w Wilanowie. Jest to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty.

Gości odwiedzających wilanowski park po zmroku prowadzi do pałacu 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Przed wejściem na właściwą wystawę przechodzimy przez Galerię Obrazów, a na dziedzińcu posmakujmy królewskiego życia i zróbmy pamiątkowe zdjęcia w świetlnych kompozycjach przywołujących ważne dla króla Jana III tematy miłości, wojny, dyplomacji i koronacji.

Przy rozświetlonym wejściu do parku można zapozować w strojach nawiązujących do XVII-wiecznej mody, a później wkroczyć do usianych atrakcjami ogrodów. Będziemy mieć też widok na taras dolny, gdzie zagra dla nas Muzyczny Ogród Marzeń.

Idealnym dopełnieniem tegorocznej edycji Królewskiego Ogrodu Światła jest zaprojektowany w prawdziwie królewskim stylu Ogród Różany Raffaello. Zaskoczą nas tam świetliste róże i idealna do pamiątkowego zdjęcia fotorama.

W wybrane dni w Wilanowie organizowane są mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk. Są one wyświetlane na fasadzie pałacu, wykorzystując jego elementy architektoniczne do stworzenia iluzji ożywionego budynku.

ZOBACZ TEŻ:
KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA 2022/23. KOSMOS I RÓŻE GIGANTY
PAŁAC W WILANOWIE. REZYDENCJA KRÓLA JANA

SPACERY W OGRODACH BOTANICZNYCH

Na pokaz świetlne można także wybrać się do Ogrodu Botanicznego w Powsinie oraz Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Motywem przewodnim instalacji w Powsinie jest świat stworzony ponad 200 lat temu przez braci Grimm – magiczna kraina Królewny Śnieżki. Spacer rozpoczynamy od przejścia przez bramę w formie ogromnej księgi, by następnie zwiedzić Domek Krasnoludków i odnaleźć Zaczarowane Jabłko, po drodze poznając zwyczaje i zajęcia bohaterów bajki.

Z dedykowaną aplikacją na smartfony można przemierzać Ogród rozwiązując różne zagadki.
Na zwiedzających czekają także „instagramowe” tunele świetlne, lampiony i dedykowane photopointy.

Z kolei Magiczny Botaniczny to wystawa Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego inspirowana światem roślin i zwierząt. Obok rzeźb świetlnych, takich jak naturalnych rozmiarów mamut, olbrzymi kwiat oraz unoszący się w powietrzu koliber, natrafimy tu także na dywan tulipanów, kolekcję roślin chronionych, przerośnięte wiewiórki oraz jelenia.

Na gości wystawy będzie czekał również magiczny napój – rozgrzewający napar, którego recepturę stworzyli pracownicy Ogrodu Botanicznego UW w oparciu o rośliny ze świata baśni i legend.

Facebook