AKTUALNOŚCI

KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA 2022/23. KOSMOS I RÓŻE GIGANTY

Astronomiczne pasje króla Jana III, architektura i historia pałacu w Wilanowie, gigantyczne kwiaty w Ogrodzie Różanym oraz elementy interaktywne – Królewski Ogród Światła zaprezentuje się w tym roku w nowej odsłonie! Premiera w sobotę 8 października 2022 r. o godz. 17.00. Jedną z najbardziej spektakularnych ekspozycji świetlnych w Polsce będzie można odwiedzać do 26 lutego 2023 r.

ZOBACZ TEŻ
PAŁAC W WILANOWIE. REZYDENCJA KRÓLA JANA

ASTRONOMIA I WIELKIE RÓŻE

– W tym sezonie nowa odsłona wystawy zachwyci wszystkich gości i zabierze ich w podróż wokół symboli i znaczeń królewskiej rezydencji – mówi Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Pojawi się wiele zupełnie nowych elementów, m.in. świetlne instalacje na tarasie górnym ogrodu, które nawiązują do astronomicznych pasji króla Jana III. Niespodzianką będą też elementy nawiązujące do architektury i historii rezydencji wilanowskiej, do których będzie można wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Całkiem nowa instalacja znajdzie się również w Ogrodzie Różanym Raffaello, który rozkwitnie w tym roku nowym blaskiem! Marka Raffaello przygotowała wielkoformatowe kwiaty, do stworzenia których inspiracją były różne odmiany róż wstępujących historycznie w ogrodach pałacu. Róża nazywana jest królową kwiatów i od czasów króla Jana III stale gości w wilanowskich ogrodach.

BEREK Z WYDRĄ I INNE ZABAWY

Na uwagę zasługują także interaktywne elementy wystawy. W Obserwatorium goście będą mogli podziwiać przez teleskop konstelacje odpowiadające ich znakom zodiaku. Strefa Hemisfery pozwoli na odnalezienie własnej planety. Cały szereg atrakcji powstał z myślą o najmłodszych i to im dedykowana jest strefa w Ogrodzie Południowym przy Oranżerii. Zwiedzą tam mitologiczny labirynt, który nie tylko bawi, ale również uczy.

W Ogrodzie Północnym – nie tylko na dzieci – czeka wyjątkowa niespodzianka: Berek z Wydrą. Po przybiciu piątki ulubionemu pupilowi króla Jana III na specjalnym panelu będzie można spróbować dogonić animowaną wydrę.

– W 2022 r. kompletnie przebudowywaliśmy ekspozycję. Nowy projekt to przede wszystkim nowe efektowne instalacje, które przygotowywaliśmy już od zeszłego roku. Jestem przekonany, że wystawa zachwyci gości jeszcze bardziej i sprawi, że z wizytą do Wilanowa przyjadą ludzie z najdalszych zakątków nie tylko Polski, ale także ze świata – mówi Grzegorz Mazur.

MAPPINGI I FOTORAMA

Zwiedzający odnajdą się w Królewskim Ogrodzie Światła bez problemu. Po zmroku na wystawę zaprowadzi ich, znany z poprzednich lat, 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Zobaczyć będzie można także znane z ubiegłorocznych edycji: bramę do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu.

Na fasadzie pałacu w piątki, soboty, niedziele i wybrane święta będą pokazywane mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, stwarzające iluzję ożywionego budynku. Podczas mappingów w pałacowych oknach pojawiają się m.in. król Jan III i królowa Maria Kazimiera. Widzowie będą również świadkami wjazdu konnego orszaku i pokazu tańców dworskich.

Zwieńczeniem wizyty na wystawie i w Ogrodzie Różanym Raffaello będzie wyjątkowa fotorama – stworzona specjalnie do pamiątkowych zdjęć, pozwoli uwiecznić wizytę w Królewskim Ogrodzie Światła.

Wizualizacja Królewskiego Ogrodu Światła 2022/23, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

11. SEZON PRZED NAMI

Królewski Ogród Światła od sezonu 2012/2013 jest jedną z największych atrakcji Warszawy zarówno dla warszawiaków, jak i turystów.

– To będzie nasz jedenasty sezon. Stworzenie tak wyjątkowego miejsca było ogromnym wyzwaniem. Nawet w trudnym zeszłorocznym okresie pandemii udało nam się udostępnić ekspozycję gościom i zapewnić im bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni, że korzystając z najnowocześniejszej technologii, mamy możliwość ożywić historyczne elementy i sprawić, że ogród jest niezwykle popularny. Królewski Ogród Światła zyskał mnóstwo wiernych odbiorców, którzy odwiedzają go nawet kilkukrotnie podczas jednego cyklu. Bardzo się z tego cieszymy – podsumowuje Grzegorz Mazur.

ZOBACZ TEŻ:
10. KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA W WILANOWIE. OSTATNI SEZON W TEJ FORMIE

Wizualizacja Królewskiego Ogrodu Światła 2022/23, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

GODZINY OTWARCIA

Królewski Ogród Światła będzie czynny codziennie od 8 października w godz. 17.00-21.00,
a od 2 listopada w godz. 16.00-21.00.

BILETY
W tygodniu (poniedziałek – czwartek): 20 zł bilet normalny i 10 zł bilet ulgowy.
W weekendy (piątek – niedziela) i inne dni z pokazami mappingów: 40 zł bilet normalny i 20 zł bilet ulgowy.
Bilety online: bilety.wilanow-palac.pl

WYKONAWCA WYSTAWY
Za świetlne instalacje odpowiada Multidekor, a realizacją mappingów zajmuje się Pro4Media.

WIĘCEJ INFORMACJI
www.wilanow-palac.pl/wydarzenia/wystawy/krolewski_ogrod_swiatla

Wizualizacja Królewskiego Ogrodu Światła 2022/23, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Facebook