AKTUALNOŚCI

WARSZAWA. GDZIE NA NARTY I ŁYŻWY 2022/23?

Pierwsze naśnieżanie na Górce Szczęśliwickiej w Warszawie przesunęło się z 1 grudnia na termin bardziej mroźny. Na razie jest za ciepło nawet na sztuczny śnieg, za to wystartowały stołeczne lodowiska! A miłośnicy narciarstwa i tak mogą trenować w Parku Szczęśliwickim od października, bo wtedy stok narciarski został ponownie uruchomiony.

Stołeczna nartostrada

Górka Szczęśliwicka – sztucznie usypane wzniesienie o wysokości 152 m n.p.m. – to najwyższy punkt wysokościowy Warszawy. Jej wysokość względna – od podstawy do wierzchołka – wynosi 44 m. Zjazd w Ośrodku Szczęśliwice ma długość 227 metrów. Na górę można wjechać wyciągiem krzesełkowym lub orczykowym (o długości ok. 215 m). W zeszłym roku z tej atrakcji skorzystało 385 tys. osób (ściślej: tyle było przejść przez bramkę dostępu).

Kto nie chce zjeżdżać na nartach może wrócić na dół w wagoniku na krętym torze. Albo po obejrzeniu panoramy miasta z tarasu widokowego, zjechać wyciągiem.

– Warszawa jest miastem różnorodnym. Ponieważ mamy w stolicy sporo narciarek i narciarzy, staramy się zapewnić im możliwość cieszenia się tym sportem na miejscu – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – Jasne, że Górka Szczęśliwicka to nie alpejski stok, ale przed wyjazdem w góry warto potrenować w mniejszej skali. A dla dzieci to wręcz idealne miejsce do stawiania pierwszych kroków w tej dyscyplinie sportu – przekonuje pani wiceprezydent.

Warszawa, Górka Szczęśliwicka, fot. UM Warszawa

Od gruzów po park

Historia górki zawiera w sobie – i to dosłownie – kawał historii współczesnej Warszawy. Została ona usypana z wojennych gruzów. Potem wywożono tam również śmieci. W latach 1967-1970 gruzowisko zostało obłożone ziemią i powstał na nim park.

Górka miała wtedy 138 m wysokości. W latach 80. działał na niej wyciąg orczykowy. Ale w stołeczny ośrodek narciarski zmieniła się dopiero w 1997 r., kiedy prywatny inwestor podwyższył ją o 14 m i wybudował wyciąg krzesełkowy oraz system naśnieżający. W 2008 r. stołeczny Ratusz – właściciel terenu – przejął sprzęt i budynki. Od tego czasu górka służy mieszkankom i mieszkańcom jako całoroczny tor narciarski. W ciepłych miesiącach można na nim zjeżdżać na sztucznej nawierzchni, a zimą – na śniegu.

Pierwszy śnieg sezonu 2022/2023

W tym roku miasto planowało rozpoczęcie naśnieżania od 1 grudnia – pod warunkiem, że w nocy utrzymają się ujemne temperatury. Prognozy się nie sprawdziły, dlatego naśnieżanie zostało przesunięte o kilka dni.

Stok jest otwarty od października przez siedem dni w tygodniu od godz. 10.00 do 20.00. Dwugodzinny karnet kosztuje 40 zł. Pełny cennik – na stronie Aktywnej Warszawy.

Lodowisko przy PKiN, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna

Gdzie na łyżwy w stolicy

1 grudnia wystartowało bezpłatne lodowisko pod Pałacem Kultury i Nauki. Warszawa otworzyła 12 miejskich lodowisk. Najbardziej oblegane są ślizgawki na Stegnach, na Rynku Starego Miasta i właśnie pod PKiN.

Działają dwa lodowiska na Targówku. Kolejne będą otwierane w grudniu, szczegółowe terminy – na stronach internetowych konkretnych lodowisk.

– Jazda na łyżwach to najbardziej miejska forma zimowej aktywności. Potrzeba do niej kawałka równego lodu, łyżew i sportowego zapału. Lód i sprzęt miasto zapewnia, a o sportowy zapał mieszkańców jestem spokojna. Z naszych lodowisk co roku korzystają setki tysięcy aktywnych warszawianek i warszawiaków – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Mistrzowskie Stegny

„Stegny” to najprawdziwszy tor łyżwiarski o wymiarach 400 x 11 m. W latach 1953-1977 działał jako naturalny, od 1980 roku funkcjonuje jako profesjonalny tor sztucznie mrożony.

Odbywały się tu Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim. Dziś rozgrywane są zawody indywidualne i drużynowe „Łyżwiarskie czwartki”.

Na Stegnach w poprzednim sezonie padł absolutny rekord wejść – przez całą zimę z toru skorzystało 107 tys. osób. Kolejne lodowiska pod względem frekwencji to Rynek Starego Miasta (38 tys. wejść), Pałac Kultury i Nauki (32 tys.) oraz Moczydło (27 tys.).

Stegny to też największy obiekt – mieści się tam jednorazowo 1000 osób na zewnętrznym torze plus 200 na wewnętrznym lodowisku. To o wiele więcej niż pod Pałacem Kultury – 200 osób, na Moczydle – 150 osób albo na Starówce – 80 osób.

Ślizgawka z Syrenką

Najbardziej bajkowe miejskie lodowisko znajduje się na Rynku Starego Miasta. Ma formę okręgu o średnicy 28 m, z wyciętym wewnątrz okręgiem o promieniu 4,5 m, w którym znajduje się pomnik Syrenki. Nad płytą zostało rozpięte oświetlenie stanowiące element świątecznej iluminacji stolicy.

Okoliczni restauratorzy zapewniają gorące napoje i posiłki. W okresie funkcjonowania lodowiska uruchamiają kioski gastronomiczne oferujące gorące napoje i dania z grilla, bigos, pierogi itp.

Instalacja mrożenia płyty lodowiska została przystosowana do wielorazowego, szybkiego montażu i demontażu. Od wiosny do jesieni jest przechowywana w magazynie miejskim. Podesty pod płyty lodowiska zostały wykonane z konstrukcji stalowej o wadze około 12 ton. W skład instalacji wchodzi agregat chłodniczy oraz system rur pod płytą lodowiska i rurociągi przesyłowe. Instalacja została wykonana z aluminium, waży około 2 ton.

12 lodowisk czeka

Miejskie lodowiska są już uruchamiane. Wejście na lodowiska w Ursusie, Wesołej i Śródmieściu jest bezpłatne. W pozostałych dzielnicach ceny biletu normalnego wahają się od 9 do 20 zł, a ulgowego od 6 do 13 zł.

Nie trzeba mieć własnego sprzętu – przy każdym lodowisku działają wypożyczalnie łyżew. Przykładowy cennik z Moczydła: wypożyczenie łyżew – 8 zł pierwsza godzina, następna godzina 6 zł, chodzik – 12 zł za godzinę, kask – 7 zł za godzinę.

Godziny otwarcia, przerwy techniczne, szczegółowe cenniki wypożyczeń sprzętu można znaleźć na stronie Aktywnej Warszawy oraz na stronach poszczególnych lodowisk:

Lodowisko Rynek Starego Miasta – Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
Lodowisko przed Pałacem Kultury i Nauki – Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
Lodowisko kryte ul. Górczewska 69/73 – Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
Tor łyżwiarski Stegny ul. Inspektowa 1 – Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
Lodowisko kryte ul. Rokosowska 10 – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Ochota
Lodowisko kryte ul. Łabiszyńska 20A – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Targówek
Lodowisko w Parku Bródnowskim – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Targówek
Lodowisko kryte ul. Gubinowska 28/30 – Centrum Sportu Wilanów
Lodowisko kryte ul. V Poprzeczna 22 – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Wawer
Lodowisko kryte ul. Potocka 1 – Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Żoliborz
Lodowisko kryte ul. Armii Krajowej 72 – Urząd Dzielnicy Wesoła
Lodowisko ul. Keniga 20 – Urząd Dzielnicy Ursus

Lokalizacje można sprawdzić na mapie stołecznych lodowisk.

Dane kontaktowe

Górka Szczęśliwicka
ul. Drawska 22, 02-202 Warszawa
22 16 27 300
Strona www
Facebook