Aktualności

JULINEK: FERIE I WALENTYNKI W CENTRUM SZTUKI CYRKOWEJ

Przez długie dziesięciolecia Julinek był ogólnopolskim ośrodkiem sztuki cyrkowej o znaczeniu światowym. Przez pewien czas działała tam wyjątkowa w skali globalnej stacjonarna Baza Cyrkowa. Obecnie w jej miejscu – w samym sercu Puszczy Kampinoskiej – działa park rozrywki z hotelem, gdzie także w okresie ferii zimowych można poznać historię i kulturę związaną ze sztuką cyrkową.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Historia największej bazy cyrkowej

Julinek to miejsce szczycące się niezwykłymi tradycjami. Powstała tam i istnieje do dziś Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej, która w ciągu pięciu dekad wykształciła wiele setek artystów. Ośrodek szybko stał się nie tylko stałą centralą dla ekip cyrkowych działających w całej Polsce, ale również miejscem ich postojów i zimowania.

Ale baza była przede wszystkim miejscem treningów artystów, ośrodkiem doskonalenia sztuki cyrkowej oraz miejscem tworzenia rekwizytów i sprzętu cyrkowego. Do Julinka ściągali dyrektorzy cyrków z całego globu, aby oglądać treningi i występy oraz zapraszać polskich artystów na areny wszystkich kontynentów.

Z budynków pozostałych po dawnej bazie największe wrażenie robią dziś dwie stałe areny w kształcie amfiteatrów, w których ćwiczono i występowano. W kompleksie tych budowli mieszkały m.in. dzikie zwierzęta występujące na arenach, np. słonie, lwy i tygrysy.

W budynku Małej Areny obecnie prezentowana jest wystawa, w której zbiorach jest kilka tysięcy eksponatów – plakaty, zdjęcia, publikacje, bukleciki (programy występów cyrkowych), a także wiele autentycznych strojów i rekwizytów.

ZOBACZ TEŻ:
PARK ROZRYWKI JULINEK
KAMPINOSKI PARK NARODOWY
KAMPINOSKI SZLAK ROWEROWY

fot. Julinek Park

Rodzinne walentynki i cyrkowe ferie

W tym roku Julinek w okresie ferii zaprasza na walentynki rodzinne z balem dla dzieci i kolacją dla rodziców, a także zimowe weekendy w tygodnie wolne od szkoły. W programie pobytu nie brakuje atrakcji kojarzących się dziedzictwem Julinka – można wziąć udział w pokazie akrobatycznym, a także cyrkowych warsztatach żonglerki i tańca z hula hoop. Goście otrzymują również dostęp do strefy gier i zabaw w Małej Arenie (ping-pong, gry XXL, piłkarzyki, cymbergaj, strefa malucha).

Podczas pobytu w Julinku można wziąć udział w grach i zabawy w terenie (Quest Odkrywca Przyrody oraz Akademia Przyrodnika) oraz wypożyczyć narty biegowe lub rowery (w zależności od warunków atmosferycznych). Miłośników aktywnego wypoczynku ucieszy fakt, że z Julinka można wyruszyć na szlaki tematyczne, trasy piesze i rowerowe po Puszczy Kampinoskiej, a na miejscu można wynająć sprzęt sportowy.

Całodzienny pobyt zimą w Julinku kończy zazwyczaj biesiada przy ognisku z pieczoną kiełbaską, rozgrzewającym żurkiem oraz piankami do opiekania dla dzieci.

fot. Julinek Park
Facebook