Aktualności

ŚWIĄTECZNA ILUMINACJA W WARSZAWIE 2023

Świąteczna iluminacja rozbłysła na Trakcie Królewskim w Warszawie na początku grudnia! W tym roku pojawiły się nowe ozdoby nawiązujące do lat 50. i 60. minionego stulecia. Aby spacerowicze mogli nacieszyć oczy magią świątecznych świateł, w grudniowe weekendy, a także w okresie świąteczno-noworocznym, ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście zmienią się w deptak. Mamy też nowe wieści o choince na placu Zamkowym, iluminacji na placu Pięciu Rogów i mappingu na pałacu Staszica!

Nowe elementy iluminacji

Warszawę rozświetli świąteczna iluminacja tradycyjnie w dniu świętego Mikołaja. W tym roku na Trakcie Królewskim oraz ulicy Świętokrzyskiej pojawią się świetlne atrakcje przywołujące czasy Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, Tadeusza Konwickiego czy Agnieszki Osieckiej. Będą bombki, choinkowe lampki i łańcuchy z korowego papieru, ale też saturatory, sklepowa waga czy telefon z tarczą. Obejrzeć będzie można rozświetloną Syrenę, czyli legendę polskich szos oraz kultowy motorower Ryś. Dzięki temu najmłodsi poznają klimat dzieciństwa swoich dziadków.

Na placu Zamkowym, jak co roku, stanie okazała choinka: 27-metrowe drzewko z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Choinkę rozświetli ponad 40 tysięcy światełek. Trwają ostatnie prace przy montażu iluminacji. Oficjalne włączenie choinkowych światełek – 7 grudnia! Więcej szczegółów w aktualizacji na końcu wpisu.

Warszawa, Skwer Hoovera, wizualizacja graf. Multidekor SA

Iluminacja nie tylko na Trakcie Królewskim

Tak jak w ubiegłych latach rozświetli się nie tylko Trakt Królewski. Świąteczne dekoracje pojawią się także na całej Starówce. Zdjęcia przy świecących dekoracjach będzie można sobie zrobić między innymi na ulicach: Freta, Kościelnej, Nowomiejskiej, Piwnej, Podwale, Świętojańskiej, Rynku Nowego Miasta oraz Rynku Starego Miasta, gdzie wokół pomnika Syrenki powstanie lodowisko. Nad głowami łyżwiarzy zawisną świetlne łańcuchy.

Na Starym Mieście spacerowicze zobaczą znane z poprzednich lat bramy, dekoracje latarniowe, a także fotoramki i karuzelę. O dodatkowe lśniące akcenty wzbogaci się Multimedialny Park Fontann.

Przedsiębiorcy sfinansowali iluminację na Nowym Świecie oraz dekoracje wolnostojące ustawione w Pasażu Wiecha.

Zimowe spacery

Trakt Królewski to miejsce chętnie odwiedzane podczas zimowych spacerów. By mieszkańcy oraz goście mogli w pełni korzystać z uroków spacerów w tym miejscu, ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście będą weekendowo zmieniać w deptak (z dopuszczonym ruchem rowerowym). Od nocy z piątku na sobotę, z 1 na 2 grudnia, ulice od palmy przy rondzie gen Ch. De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy będą zamykane dla samochodów.

Trakt pieszo-rowerowy będzie funkcjonował w soboty, niedziele oraz w okresie świąteczno-noworocznym. Spacerowicze skorzystają zatem z deptaku: 2-3 grudnia, 9-10 grudnia, 16-17 grudnia, a następnie od 23 grudnia do 1 stycznia. Po raz ostatni Trakt zostanie wyłączony z ruchu w weekend święta Trzech Króli, czyli w sobotę i niedzielę, 6 i 7 stycznia.

Przejezdna pozostanie ulica Świętokrzyska przez skrzyżowanie z Nowym Światem. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa, Królewska i Bednarska będą zakończone ślepo.

Warszawa, plac Zamkowy, wizualizacja graf. Multidekor SA

Choinka na placu Zamkowym i inne atrakcje
aktualizacja 5.12.2023

Na placu Zamkowym stoi już okazała choinka – 27-metrowe drzewko z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Choinkę rozświetli ponad 40 tysięcy diodowych światełek LED RGB. Uroczystego „odpalenia” ulubionej choinki warszawianek i warszawiaków dokona w czwartek, 7 grudnia, prezydent Rafał Trzaskowski. Początek wydarzenia o godz. 18:00.

W sobotę, 9 grudnia, rozbłyśnie iluminacja na placu Pięciu Rogów. Początek wydarzenia o godz. 18:00. Następnie odbędzie się tu impreza w stylu silent disco – w świątecznych rytmach zagrają Jacob Core i MJ.SAX.

Natomiast 15 grudnia uruchomiony zostanie nowy mapping na fasadzie Pałacu Staszica, czyli budynku Polskiej Akademii Nauk na Krakowskim Przedmieściu. Animacje o wymiarze 1200 m kw. przedstawią nowoczesny kolaż motywów świątecznych i naukowych z centralną postacią Mikołaja Kopernika. Projekcje będzie można oglądać od piątku do niedzieli o pełnych godzinach – od 17:00 do 22:00.

Początek grudnia to również start warszawskich lodowisk. To najbardziej klimatyczne, na Rynku Starego Miasta, ruszy już w środę, 6 grudnia. Oficjalnego otwarcia jednej z ulubionych ślizgawek warszawiaków dokona o godz. 15:00 zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska. Korzystać już można również z innych stołecznych lodowisk.

WIĘCEJ O ZIMOWYCH AKTYWNOŚCIACH W WARSZAWIE

Choinka na placu Zamkowym w Warszawie, fot. m.st. Warszawa

AKTUALIZACJA Z 7 GRUDNIA 2023

Iluminacja świąteczna na Trakcie Królewskim

Od 6 grudnia w stolicy działa świąteczna iluminacja. Na Trakcie Królewskim i ulicy Świętokrzyskiej pojawiły się świetlne atrakcje przywołujące Warszawę sprzed półwiecza. Bombki, choinkowe lampki i łańcuchy z korowego papieru, ale też saturatory, sklepowa waga czy telefon z tarczą. Wreszcie stare auta marki Warszawa i Syrena oraz kultowy motorower Ryś.

Iluminacja pomoże najmłodszym mogą poznać klimat dzieciństwa swoich dziadków. Na dzieci czekają – na Skwerze Hoovera – retro karuzele i zabawki.

By mieszkańcy miasta oraz goście mogli podziwiać świetlne ozdoby w komfortowych warunkach we wszystkie grudniowe weekendy (a także w okresie świąteczno-noworocznym), ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście ponownie zmienią się w deptak. Wszystkie iluminacje będzie można podziwiać mniej więcej do połowy lutego przyszłego roku.

Warszawski Festiwal Świąteczny

W stolicy odbywają się też inne wydarzenia w ramach Warszawskiego Festiwalu Świątecznego. W przedświąteczne weekendy odbędą się koncerty przy Hotelu Bristol, na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza, i na Skwerze ks. Jana Twardowskiego! Występy będą rozpoczynać się o 15:45 pokazem świetlnym. Następnie do godz. 20:00 potrwa muzyczna uczta, a po 20:00 ponownie odbędzie się pokaz świetlny. Zagrają: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów, Soliści Teatru Muzycznego, Teatr A3, Brass Federacja, Chór Akademicki Politechniki, Stan Breckenridge oraz Teatr Plastyczny Makata. Dodatkowo w okolicy Podzamcza wystąpią teatry uliczne.

12 grudnia w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego odbędzie się Koncert Warszawskie Kolędowanie. Nie ma już niestety biletów, ale koncert będzie retransmitowany w Wigilię na antenie TVN. Najpiękniejsze kolędy zaśpiewają z akompaniamentem Sinfonii Varsovii m.in. Kayah, Natalia Kukulska, Natalia Szroeder, Piotr Kupicha, Stanisław Sojka, Ewa Farna, Natalia Nykiel, Beata Kozidrak.

Facebook