Aktualności

TRZEJ KRÓLOWIE NA ULICACH MAZOWSZA 2024

Trzej Królowie z orszakami przejdą 6 stycznia przez ponad 870 miejscowości w całej Polsce! Tylko w województwie mazowieckim ma ich być ponad 60, m.in. w Płocku, Radomiu, Siedlcach i Sochaczewie. Jeden z największych w Polsce przejdzie nową trasą ulicami Warszawy. To rekordowa liczba barwnych korowodów z okazji święta 6 stycznia, większa niż w ostatnim roku przed pandemią.

Fundacja Orszak Trzech Króli, która zbiera dane na temat przygotowań do obchodów Uroczystości Objawienia Pańskiego w Polsce i wspiera organizację orszaków, podała, że rozesłała do organizatorów w kraju ponad pół miliona papierowych koron oraz ponad 200 tysięcy egzemplarzy śpiewników z kolędami.

Orszaki są organizowane przez różne instytucje: ośrodki kultury, parafie, diecezje, organizacje pozarządowe, szkoły, samorządy i koła gospodyń wiejskich.

Trzej Królowie wyruszą w tym roku w drogę pod hasłem „W jasełkach leży!”. Jest to fragment kolędy z XVII wieku, a wybrany fragment wersu ma przypominać o tradycji jasełek – przedstawień świątecznych, które po raz pierwszy zostały wystawione 800 lat temu we Włoszech z inicjatywy św. Franciszka Greccio, a później były wystawiane w całym chrześcijańskim świecie w okresie Bożego Narodzenia.

ORSZAKI TRZECH KRÓLI NA MAZOWSZU

WARSZAWA

Jeden z największych orszaków przejdzie tradycyjnie (już po raz 16!) ulicami Warszawy. 16 orszak Trzech Króli będzie w tym roku wyglądał przepysznie: każdy z władców będzie miał własny kolor – zielony, czerwony oraz niebieski – i wyjątkowych uczestników. Z orszakiem azjatyckim podążać będą dwa smoki, orszak europejski będzie eskortowany przez Legion Rzymski, a z orszakiem afrykańskim przemierzy Krakowskie Przedmieście karawana pluszowych wielbłądów.

Uroczystość rozpocznie o 11.00 msza święta celebrowana w warszawskiej archikatedrze. Później sprzed pomnika Mikołaja Kopernika wyruszą do Stajenki na placu Zamkowym święty Józef z brzemienną Maryją na osiołku.

Orszak Trzech Króli wyruszy z tego samego miejsca śladem Świętej Rodziny o godzinie 12.00. Za Trzema Królami Kacprem XVI, Melchiorem XVI i Baltazarem XVI oraz ich dworzanami i dwórkami, aniołami i pastuszkami wyruszą widzowie, na których czekać będzie… 80 tysięcy koron i 30 tysięcy śpiewników z kolędami.

Pokłon Trzech Króli na placu Zamkowym zaplanowano na godzinę 13.00. Później wszyscy ruszą w tany w rytmie poloneza, a całość zwieńczy wspólne śpiewanie kolęd góralską rodziną Cudzichów.

CIECHANÓW

Uroczystości w Ciechanowie rozpoczną się o 15.00 na placu Jana Pawła II, gdzie sekcja teatralna Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze wsparciem dzieci i młodzieży zaprezentuje spektakl ze scenami biblijnymi. W programie jest też wspólne śpiewanie kolęd z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry OSP Ciechanów.

Później barwny korowód z trzema mędrcami na koniach wyruszy – ulicami Warszawską i Ściegiennego – do kościoła farnego, gdzie odbędzie się o 16.00 uroczysta msza święta.

więcej informacji

MŁAWA

Ulicami Mławy przejdą 6 stycznia cztery orszaki – po jednym z każdej parafii, które spotkają się w miejskim parku. Każda parafia ma wybrany kolor – parafia św. Stanisława BM – czerwony, parafia św. Jana Kantego – żółty, parafia Matki Bożej Królowej Polski – niebieski, parafia Świętej Rodziny – zielony.

Uroczystości rozpoczną msze w poszczególnych parafiach, a po nabożeństwach orszaki z flagami i balonikami w barwach parafii wyruszą w stronę parku. Świętowanie zakończy się wspólnym kolędowaniem oraz ciepłym posiłkiem.

więcej informacji

MYSZYNIEC

Świętowanie w Myszyńcu rozpocznie o 12.00 msza święta w bazylice nazywanej Kurpiowską Katedrą. Po nabożeństwie orszak z gwiazdą betlejemską na czele powędruje do sali kinowo-widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej, gdzie uczniowie szkoły w Wykrocie zaprezentują spektakl jasełkowy.

więcej informacji

OSTROŁĘKA

11. Orszak Trzech Króli wyruszy z kościoła pw. Zbawiciela Świata po mszy, która rozpocznie się o godz. 11.30. Od 12.30 ulicami Goworowską, Kopernika, Bogusławskiego, Mostową i Kurpiowską korowód będzie wędrował do Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia, gdzie odbędzie się inscenizacja pokłonu Trzech Króli, pasterzy i innych uczestników orszaku. Na trasie zaplanowano sceny jasełkowe:
scena 1: Zwiastowanie –parking przy kościele pw. Zbawiciela Świata
scena 2: Gospoda – ul. Goworowska
scena 3: Pałac Heroda – ul. Bogusławskiego przy sklepie Stodoła
scena 4: Brama Anielska – ul. Bogusławskiego przy Centrum Aktywności Seniora

Kolejne punkty programu to wspólne kolędowanie, gorąca grochówka dla wszystkich i orszakowe szczodraki (słodkie bułki pieczone z okazji „szczodrych godów”).

więcej informacji

PŁOCK

Trzej Królowie wyruszą ze swoimi orszakami ze Starego Rynku w Płocku o godz. 10.45 i stamtąd dotrą do Stanisławówki. Szczegóły na plakacie.

RADOM

Orszak Trzech Króli wyruszy z Rynku w Radomiu w samo południe. Trasa będzie wiodła ulicami Wolność, Reja, plac Kazimierza Wielkiego i Żeromskiego do placu Corazziego. Po drodze zaplanowano postoje i inscenizacje związane z Uroczystością Objawienia Pańskiego przed kościołem ewangelicko-augsburskim, przy klasztorze Bernardynów, u zbiegu z ulicą Witolda, przed kościołem garnizonowym i przy parku Kościuszki.

więcej informacji

SIEDLCE

Także w Siedlcach Trzej Królowie wyruszą z orszakiem po mszy świętej, która odbędzie się w kościele p.w. Św. Stanisława BM pod przewodnictwem siedleckiego biskupa o godz. 11.45. Korowód podąży w stronę katedry, gdzie zainscenizowany zostanie pokłon mędrców, odbędzie się także wspólne kolędowanie i agapa.

Plan i trasa Orszaku Trzech Króli 2024 w Siedlcach:
11:45 – Msza Św. w kościele Św. Stanisława
13:00 – Zawiązanie orszaku na placu przed kościołem Św. Stanisława
(Scena 1 – Rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli)
13:10 – Przejście ul. Piłsudskiego obok Biblioteki miejskiej
(Scena 2 – Pasterze)
13:20 – Przejście ul. Piłsudskiego do placu przed Urzędem Miasta
(Scena 3 – Dwór Heroda)
13:40 – Przejście do skrzyżowania ul.Piłsudskiego z Wojskową
(Scena 4 – Gospoda)
14:15 – Przejście do katedry – zakończenie Orszaku
(Scena 5 – Szopka oraz Pokłon Trzech Króli)
Przemówienie Ks. Biskupa oraz Prezydenta Miasta Siedlce
14:30 – Wspólne kolędowanie i zakończenie XI Orszaku Trzech Króli

więcej informacji

SOCHACZEW

Uroczystość Trzech Króli rozpocznie się w Sochaczewie o godz. 15.00. Szczegóły na plakacie.

WĘGRÓW

Orszak Trzech Króli uformuje się w Węgrowie o 12.45 – po mszach w trzech węgrowskich kościołach.
Program:
– godz. 12.00 Msza Święta w Parafii Wniebowzięcia NMP Bazylika w Węgrowie
– godz. 11.30 Msza Święta w Parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy
– godz. 11.30 Msza Święta w Parafia Rzymskokatolicka Św. Ojca Pio w Węgrowie
– ok. 12.45 formowanie orszaku na Rynku Miejskim
– 13.00 wymarsz orszaku i przejście ulicami miasta
– powrót na Rynek Miejski i pokłon przy żłóbku
– wspólne kolędowanie
– agapa – poczęstunek dla uczestników orszaku (bigos, kawa, herbata)

ŻYRARDÓW

W Żyrardowie Orszak Trzech Króli wyruszy z Kościoła św. Cyryla i Metodego o godz. 10.30. Program i trasa na plakatach zamieszczonych niżej.

Facebook