W LESIE

NADBUŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY. MEANDRY BUGU I LIWCA

Nadbużański Park Krajobrazowy jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. Leży na pograniczu Mazowsza, Kurpi i Podlasia, na lewobrzeżu Bugu, obejmując jego dolinę z licznymi starorzeczami. Meandrująca rzeka tworzy na tym terenie malowniczy krajobraz zdominowany przez bory sosnowe, podmokłe lasy i piaszczyste wydmy graniczące z torfowiskami. Zachodnią granicą parku, a właściwie jego otuliny, jest równie fascynująca krajobrazowo dolina rzeki Liwiec.

WIĘCEJ POMYSŁÓW NA WIOSENNE WYPRAWY

Nad Bugiem i Liwcem

Nadbużańskie miejscowości, leżące nad samą rzeką w sąsiedztwie parku lub jego otuliny, to dawny Kamieniec, a dziś Kamieńczyk, niegdyś osada flisacka na lewym brzegu Bugu, a po jego prawej stronie miejscowości letniskowe z Brokiem na czele. Także nad Liwcem leżą niewielkie miejscowości, które były niegdyś celem wakacyjnych wypadów warszawiaków. Najbardziej znane są Urle, do dziś są odwiedzane jesienią przez amatorów grzybobrań. Chociaż lepsze łowy na prawdziwki i podgrzybki udają się dalej na wschód, w okolicach Sterdyni.

Południowe kresy Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego to dawna ziemia liwska – wschodnia granica księstwa mazowieckiego ze swoją najważniejszą strażnicą – zamkiem w Liwie. Niedaleko znajduje się charakterystyczne miasteczko dawnego pogranicza polsko-litewskiego – Węgrów z piękną i pełną opowieści bazyliką (ziemia Twardowskiego!). W połowie drogi między Węgrowem a ujściem Liwca do Bugu położone jest miasteczko Łochów z pięknie wyremontowanym pałacem, w którym niegdyś gościł Cyprian Kamil Norwid, a dziś rozgościć się może każdy, kto ma ochotę na spędzenie czasu w wygodnym hotelu nad jeziorkiem z Wyspą Pisarzy.

Nadbużański Park Krajobrazowy przecina linia kolejowa ze stacji Warszawa Wileńska do Małkini. Pociągi Kolei Mazowieckich zatrzymują się m.in. na stacjach Urle i Łochów, a także na leśny stacyjkach, z których można startować na piesze lub rowerowe wyprawy.

meandry Liwca

Najciekawsze szlaki przyrodnicze i historyczne

Przez park prowadzi kilka szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych wiodących często do rezerwatów przyrody, których jest na tym terenie aż piętnaście.

9-kilometrowa ścieżka „Jeziora Kałęczyńskie” rozpoczyna się we wsi Huta Gruszczyno. Główną atrakcją przebiegającej przez rezerwat Moczydło trasy są niewielkie zbiorniki wodne będące pozostałością po dawnych jeziorach polodowcowych.

Ścieżkę „Huta Gruszczyno-Treblinka” o długości 31 kilometrów najlepiej pokonać na rowerze. Podobnie jak opisana wcześniej trasa, także i ta ciągnie się wokół Jeziora Kałęczyńskiego, a następnie prowadzi przez miejscowości Stoczek, Miedznę i Kosów Lacki, ukazując tradycyjną zabudowę mazowieckich wsi. Przystanek końcowy to dawny obóz zagłady w Treblince.

Ścieżka „Jerzyska” ma długość 3 km i rozpoczyna się przy leśniczówce Jerzyska. Biegnie ona wzdłuż Kanału Łojewskiego i rezerwat Jegiel.

Idealna na krótki spacer ścieżka „Torfowisko Kules” rozpoczyna się we wsi Sadowne, i prowadzi przez torfowisko, gdzie żyją rzadkie gatunki ptaków i motyli, natomiast wędrując 18-kilometrową ścieżką „Śladem bocianich gniazd” można zobaczyć aż 120 gniazd bociana białego! Punkt startowy znajduje się w Morzyczynie Włościańskim.

Pałac w Korczewie

Na Podlasiu Nadbużańskim…

Kiedy zerkniemy na mapę, zobaczymy, że poza największym, zwartym cielskiem Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, na południu jest jeszcze niewielka enklawa oderwana od głównej części parku. Ten niewielki obszar graniczy z innym parkiem krajobrazowym o nazwie Podlaski Przełom Bugu, a w jego centrum znajduje się Korczew z pięknym pałacem nazywanym niekiedy siedleckim Wilanowem.

W tej okolicy warto skorzystać ze ścieżki dydaktycznej „Korczew – Mogielnica” z rezerwatami przyrody Przekop i Kaliniak. Całą wyprawę warto rozpocząć na nowej wieży widokowej wybudowanej w Laskowicach przy drodze z Korczewa nad Bug: ze szczytu widać panoramę doliny Bugu. Niezapomniany widok!

ZOBACZ TEŻ:
BUG. CICHA WODA GRANICZNA
LIWIEC. RODZINNY WYPOCZYNEK I PIĘKNE WIDOKI
KAJAKIEM PO MAZOWSZU. DLA MISTRZÓW I POCZĄTKUJĄCYCH
ZAMEK W LIWIE. ZNAMY DATĘ TURNIEJU RYCERSKIEGO 2024!
MIĘDZY WISŁĄ A BUGIEM. CISZA, SMAKOŁYKI I NIESPODZIANKI
ŁOCHÓW. PAŁAC, POETA I ŁOŚ
MITOWSKA ZAGRODA

 

Facebook