Muzeum Powstania Warszawskiego dokumentuje trwającą 63 dni walkę mieszkańców stolicy przeciwko okupantowi niemieckiemu w czasie II wojny światowej. Placówka powstała jako jedno z pierwszych w Polsce muzeów narracyjnych: odwiedzający poznają historię Powstania Warszawskiego dzięki interaktywnym, angażującym uwagę elementom scenografii, filmom, nagraniom i innym multimediom, które w przywołują klimat 1944 roku.
1 sierpnia 2022 o 17.00 – Godzinie „W” – w całej Warszawie zawyją syreny, a miasto zatrzyma się, aby chwilą ciszy uczcić pamięć o Powstańcach Warszawskich.
Przy pomnikach i miejscach związanych z Powstaniem złożone zostaną kwiaty, a wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego i harcerze będą przy nich pełnić służbę
Osoby odwiedzające miejsca pamięci będą mogły dowiedzieć się o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku, które rozegrały się w konkretnej dzielnicy. Otrzymają także okolicznościowe wpinki z symbolem Polski Walczącej opatrzone krótką historią znaku.
Po prawie dwóch latach na plac Piłsudskiego wraca koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
Uczestnicy wydarzenia będą mogli zaśpiewać takie utwory jak „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Pałacyk Michla” z chórem i orkiestrą. Początek o godz. 20.30.
Śpiewnik w wersji do druku lub na smartfona można pobrać ze strony MPW:
O północy z 1 na 2 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego „Kwatera bożych pomyleńców”, a na 4 sierpnia zaplanowano otwarcie wystawy „Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha” odkrywającej szczegóły porażającej nieskuteczności niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, którego organa umorzyły postępowanie wobec kata Woli grupenführer SS Heinza Reinefartha. „Po wojnie Heinz Reinefarth pracował w RFN jako adwokat, został burmistrzem Westerland na wyspie Sylt oraz deputowanym do Landtagu w Szlezwiku-Holsztynie. Mimo wielu starań, nigdy nie udało się pociągnąć go do odpowiedzialności” – czytamy na stronie MPW. Więcej o wystawie opowiadającej, jak nie udało się osądzić winnego ludobójstwa:
To wybrane punkty programu obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.kompletny program obchodów w wersji pdf do pobrania ze strony Urzędu Miasta Warszawy: https://bit.ly/3Bsj6Z3
program przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego z omówieniem najważniejszych punktów: https://bit.ly/3Se2JVP
Cała ekspozycja ulokowana jest na trzech kondygnacjach dawnej zajezdni tramwajowej. Na parterze dowiemy się, dlaczego wybuchło Powstanie i jak wyglądał jego początek, czyli godzina „W” (1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00).
Na antresoli poznamy początkowy przebieg walk i zobaczymy, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców w powstańczej Warszawie. W specjalnie zaaranżowanym kinie „Palladium” obejrzymy kroniki powstańcze. Na trasie zwiedzania znajduje się również aranżacja kanału z realistyczną scenografią wzbogaconą o efekty dźwiękowe i wizualne. Trasa kanału wiedzie do ekspozycji poświęconej upadkowi Powstania.
Centralnym punktem drugiej części ekspozycji jest Sala pod Liberatorem – dawna hala kotłów, w której znajduje się wierna replika samolotu Liberator B-24J oraz kino, w którym wyświetlany jest nagrany w technice 3D film „Miasto ruin”. To 5-minutowy obraz przedstawiający zrekonstruowaną panoramę miasta po Powstaniu oglądanego z pokładu przelatującego nad morzem ruin samolotu Liberator. Właśnie takim samolotem alianci dostarczali z Włoch zrzuty z żywnością i bronią dla powstańców.
Na poziomie -1 urządzona została ekspozycja przedstawiająca Powstanie z perspektywy niemieckiego okupanta oraz druga aranżacja kanału podziemnego.
Tematyka Powstania została przedstawiona w taki sposób, aby zainteresować nią młodsze pokolenia. Chodząc po brukowanych alejkach Muzeum można poznać historię okupowanej Warszawy i Polski dzięki wiszącym na ścianach kartkom z kalendarza z datami i krótkimi opisami każdego dnia walk. Kartki te można sukcesywnie zbierać, a później zabrać do domu jako pamiątkę z wizyty w Muzeum.
Przy wejściu do placówki znajduje się Sala Małego Powstańca z zabawkami i miejscem na odpoczynek. Dzieciaki mogą tu m.in. zbudować powstańczą barykadę, ostemplować list poczty powstańczej, ułożyć puzzle, zobaczyć kukiełki wojennego teatrzyku lalkowego czy wcielić się w postaci harcerzy biorących udział w Powstaniu. W sali eksponowana jest replika pomnika Małego Powstańca, zaprojektowanego przez Jerzego Jarnuszkiewicza (oryginał można zobaczyć na warszawskiej Starówce).
Muzeum posiada 32-metrową wieżę widokową z symbolem Polski Walczącej. Z tarasu widokowego znajdującego się na jej szczycie zwiedzający mogą zobaczyć panoramę dwóch warszawskich dzielnic: Śródmieścia oraz Woli.
Muzeum otacza Mur Pamięci z nazwiskami około 11 tys. żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w czasie Powstania, a także współczesne murale polskich artystów upamiętniające wydarzenie. Na terenie Parku Wolności obejrzeć można galerię zdjęć wielkoformatowych, replikę wozu powstańczego „Kubuś” i oryginalny bunkier z czasów wojny.
Informacje praktyczne
Aktualne godziny zwiedzania, informacje na temat cen biletów oraz zwiedzania z przewodnikiem można odnaleźć na stronie: https://www.1944.pl
Na zwiedzenie całej ekspozycji z obejrzeniem filmu „Miasto ruin” należy zaplanować około 2 godzin.
Przewodnik książkowy po Muzeum, albumy fotograficzne, śpiewniki, a także płyty z piosenkami inspirowanymi Powstaniem można kupić w sklepie muzealnym.
Dojazd
Muzeum znajduje się przy ulicy Grzybowskiej 79, w zabytkowym budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich z początku XX wieku. Wejście do obiektu znajduje się od strony ulicy Przyokopowej.
Do muzeum można dotrzeć metrem (stacja Rondo Daszyńskiego), autobusami linii 102, 105 i 190, a także tramwajami 1, 11, 22, 24.
Parking
Najbliższy płatny parking znajduje się przy ul. Przyokopowej (Parking Proximo II)
Stacje Veturilo
Najbliższe stacje znajdują się przy skrzyżowaniu ulicy Przyokopowej z Grzybowską oraz przy budynku Warsaw Spire (plac Europejski).