MUSISZ ZOBACZYĆPODRÓŻE

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Muzeum Powstania Warszawskiego dokumentuje trwającą 63 dni walkę mieszkańców stolicy przeciwko okupantowi niemieckiemu w czasie II wojny światowej. Placówka powstała jako jedno z pierwszych w Polsce muzeów narracyjnych: odwiedzający poznają historię Powstania Warszawskiego dzięki interaktywnym, angażującym uwagę elementom scenografii, filmom, nagraniom i innym multimediom, które w przywołują klimat 1944 roku.

🇵🇱 1 sierpnia 2022 o 17.00 – Godzinie „W” – w całej Warszawie zawyją syreny, a miasto zatrzyma się, aby chwilą ciszy uczcić pamięć o Powstańcach Warszawskich.
🇵🇱 Przy pomnikach i miejscach związanych z Powstaniem złożone zostaną kwiaty, a wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego i harcerze będą przy nich pełnić służbę 💐 Osoby odwiedzające miejsca pamięci będą mogły dowiedzieć się o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku, które rozegrały się w konkretnej dzielnicy. Otrzymają także okolicznościowe wpinki z symbolem Polski Walczącej opatrzone krótką historią znaku.
🥁 Po prawie dwóch latach na plac Piłsudskiego wraca koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” 🎤 Uczestnicy wydarzenia będą mogli zaśpiewać takie utwory jak „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Pałacyk Michla” z chórem i orkiestrą. Początek o godz. 20.30.
🎶 Śpiewnik w wersji do druku lub na smartfona można pobrać ze strony MPW:
🎭 O północy z 1 na 2 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego „Kwatera bożych pomyleńców”, a na 4 sierpnia zaplanowano otwarcie wystawy „Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha” odkrywającej szczegóły porażającej nieskuteczności niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, którego organa umorzyły postępowanie wobec kata Woli grupenführer SS Heinza Reinefartha. „Po wojnie Heinz Reinefarth pracował w RFN jako adwokat, został burmistrzem Westerland na wyspie Sylt oraz deputowanym do Landtagu w Szlezwiku-Holsztynie. Mimo wielu starań, nigdy nie udało się pociągnąć go do odpowiedzialności” – czytamy na stronie MPW. Więcej o wystawie opowiadającej, jak nie udało się osądzić winnego ludobójstwa:
To wybrane punkty programu obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
📌 kompletny program obchodów w wersji pdf do pobrania ze strony Urzędu Miasta Warszawy: https://bit.ly/3Bsj6Z3
📌 program przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego z omówieniem najważniejszych punktów: https://bit.ly/3Se2JVP

Cała ekspozycja ulokowana jest na trzech kondygnacjach dawnej zajezdni tramwajowej. Na parterze dowiemy się, dlaczego wybuchło Powstanie i jak wyglądał jego początek, czyli godzina „W” (1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00).

Na antresoli poznamy początkowy przebieg walk i zobaczymy, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców w powstańczej Warszawie. W specjalnie zaaranżowanym kinie „Palladium” obejrzymy kroniki powstańcze. Na trasie zwiedzania znajduje się również aranżacja kanału z realistyczną scenografią wzbogaconą o efekty dźwiękowe i wizualne. Trasa kanału wiedzie do ekspozycji poświęconej upadkowi Powstania.

Centralnym punktem drugiej części ekspozycji jest Sala pod Liberatorem – dawna hala kotłów, w której znajduje się wierna replika samolotu Liberator B-24J oraz kino, w którym wyświetlany jest nagrany w technice 3D film „Miasto ruin”. To 5-minutowy obraz przedstawiający zrekonstruowaną panoramę miasta po Powstaniu oglądanego z pokładu przelatującego nad morzem ruin samolotu Liberator. Właśnie takim samolotem alianci dostarczali z Włoch zrzuty z żywnością i bronią dla powstańców.

Na poziomie -1 urządzona została ekspozycja przedstawiająca Powstanie z perspektywy niemieckiego okupanta oraz druga aranżacja kanału podziemnego.

Tematyka Powstania została przedstawiona w taki sposób, aby zainteresować nią młodsze pokolenia. Chodząc po brukowanych alejkach Muzeum można poznać historię okupowanej Warszawy i Polski dzięki wiszącym na ścianach kartkom z kalendarza z datami i krótkimi opisami każdego dnia walk. Kartki te można sukcesywnie zbierać, a później zabrać do domu jako pamiątkę z wizyty w Muzeum.

Przy wejściu do placówki znajduje się Sala Małego Powstańca z zabawkami i miejscem na odpoczynek. Dzieciaki mogą tu m.in. zbudować powstańczą barykadę, ostemplować list poczty powstańczej, ułożyć puzzle, zobaczyć kukiełki wojennego teatrzyku lalkowego czy wcielić się w postaci harcerzy biorących udział w Powstaniu. W sali eksponowana jest replika pomnika Małego Powstańca, zaprojektowanego przez Jerzego Jarnuszkiewicza (oryginał można zobaczyć na warszawskiej Starówce).

Muzeum posiada 32-metrową wieżę widokową z symbolem Polski Walczącej. Z tarasu widokowego znajdującego się na jej szczycie zwiedzający mogą zobaczyć panoramę dwóch warszawskich dzielnic: Śródmieścia oraz Woli.

Muzeum otacza Mur Pamięci z nazwiskami około 11 tys. żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w czasie Powstania, a także współczesne murale polskich artystów upamiętniające wydarzenie. Na terenie Parku Wolności obejrzeć można galerię zdjęć wielkoformatowych, replikę wozu powstańczego „Kubuś” i oryginalny bunkier z czasów wojny.

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania, informacje na temat cen biletów oraz zwiedzania z przewodnikiem można odnaleźć na stronie: https://www.1944.pl

Na zwiedzenie całej ekspozycji z obejrzeniem filmu „Miasto ruin” należy zaplanować około 2 godzin.

Przewodnik książkowy po Muzeum, albumy fotograficzne, śpiewniki, a także płyty z piosenkami inspirowanymi Powstaniem można kupić w sklepie muzealnym.

Dojazd

Muzeum znajduje się przy ulicy Grzybowskiej 79, w zabytkowym budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich z początku XX wieku. Wejście do obiektu znajduje się od strony ulicy Przyokopowej.

Do muzeum można dotrzeć metrem (stacja Rondo Daszyńskiego), autobusami linii 102, 105 i 190, a także tramwajami 1, 11, 22, 24.

Parking

Najbliższy płatny parking znajduje się przy ul. Przyokopowej (Parking Proximo II)

Stacje Veturilo

Najbliższe stacje znajdują się przy skrzyżowaniu ulicy Przyokopowej z Grzybowską oraz przy budynku Warsaw Spire (plac Europejski).

Dane kontaktowe

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Muzeum Powstania Warszawskiego ul. Grzybowska 79 00-844 Warszawa
22 539 79 05, 22 539 79 06
Strona www
Instagram
Facebook