Aktualności

31. BIEG POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Ponad 7 tys. osób zapisało się na Bieg Powstania Warszawskiego. To dwa razy więcej niż rok temu. Kibicować biegaczom będzie można w rejonie Krakowskiego Przedmieścia i Powiśla. Tam też można się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym. 31. Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę 30 lipca.

ZAPISY DO 29 LIPCA

Zapisy trwają do piątku – najlepiej przez stronę internetową biegu. Można również zapisać się w biurze zawodów (Ośrodek Polonia, ul. Konwiktorska 6). Od środy do piątku trwa wydawanie pakietów startowych, w sobotę pakiety będą wydawane tylko zawodniczkom i zawodnikom spoza stolicy.

Do udziału w biegu zgłosiło się już blisko 7 tys. osób. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku, kiedy do mety dotarło 3697 osób. Ale mniej niż przed pandemią – dwa lata temu na mecie zameldowało się 11436 biegaczek i biegaczy.

BIEG ŁĄCZY MIESZKAJĄCYCH W WARSZAWIE

– To szczególna impreza sportowa, jak żadna inna łączy bowiem warszawiaków i warszawianki we wspólnym celu – upamiętnieniu bohaterów i bohaterek zrywu z 1944 roku. W tegorocznej edycji biegu uczestnicy otrzymają na mecie medal nawiązujący bezpośrednio do „Godziny W” – dnia i pory wybuchu powstania przeciwko okupantowi – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

– Ten bieg ma szczególną magię. Startowałem w nim 13 lat temu i do dziś pamiętam ciarki na plecach, kiedy oklaskami witaliśmy obecnych na starcie Powstańców Warszawskich. Uczestników Powstania będziemy gościć też na starcie tegorocznej imprezy – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
RANY WARSZAWY

5 LUB 10 KILOMETRÓW I WERSJA WIRTUALNA

Biegacze pobiegną na dwóch dystansach – 5 km oraz 10 km. Obie trasy mają atest PZLA, rozpoczęcie pierwszego biegu o godz. 20:30, drugiego o 21:00. Start obu biegów z placu Krasińskiego, meta na Konwiktorskiej.

Organizatorzy zapraszają aktywnych warszawiaków i warszawianki do udziału w zawodach. A wszystkich – do kibicowania biegaczom przy trasie.

Dla tych, których nie będzie w Warszawie, przewidziana została wersja wirtualna biegu. Pobiec można w dowolnym miejscu między 1 a 6 sierpnia, zapisywać można się do 6 sierpnia. Zgłosiło się do tej formuły już blisko 500 osób.

UTRUDNIENIA W RUCHU

Na czas biegu trzeba będzie zamknąć część ulic w rejonie trasy.

– Plac Krasińskich (START 31. Biegu Powstania Warszawskiego) będzie zamknięta od godz. 17:00 w sobotę (30 lipca) do godz. 23:00 w sobotę (30 lipca).
– Konwiktorska (META 31. Biegu Powstania Warszawskiego) będzie zamknięta od godz. 18:00 w sobotę (30 lipca) do godz. 2:00 w niedzielę (31 lipca).
– Zakaz parkowania i postoju wzdłuż ulicy oraz w zatokach będzie obowiązywał całą sobotę (30 lipca) w związku z montażami i demontażami infrastruktury do imprezy wzdłuż jezdni.

Wszystkie poniższe ulice, którymi będzie prowadziła trasa biegu, będą sukcesywnie otwierane zaraz po przebiegnięciu ostatniego zawodnika.
– Miodowa – przejazd ulicą będzie zamknięty od godz. 20:00 do godz. 21:30
– Senatorska, Wierzbowa, Moliera oraz Plac Piłsudskiego – przejazd ulicami będzie zamknięty od godz. 20:00 do godz. 21:45
– Królewska i Krakowskie Przedmieście – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:00 – 21:55.
– Karowa, Browarna – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:05 – 22:00.
– Dobra, Wiślana – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:08 – 22:35 ( wyjazd z ul. Wiślanej będzie możliwy od godz. 22:00).
– Topiel, Kruczkowskiego, Górnośląska, Ludna i Solec – będą zamknięte w sobotę w godz. 20:35 – 22:25.
– Rozbrat – będzie zamknięty 21:00-22:10
– Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie, ul. Sanguszki – będzie zamknięte w sobotę w godz. 20:08 – 22:50

To orientacyjne godziny zamykania i udostępniania ulic.

Na bieg zapraszają współorganizatorzy – Aktywna Warszawa w imieniu warszawskiego Ratusza oraz Fundacja „Maraton Warszawski”.

Facebook