Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jedna z najnowocześniejszych placówek opowiadających o historii w Polsce, prezentuje tysiąc lat dziejów polskich Żydów. Podzielona na tematyczne galerie przestrzeń pozwala widzom na zanurzenie się w narracji o społeczności, jej obyczajach i kulturze. Głównymi narzędziami budującymi opowieść są scenografia i multimedia.
O oryginalności miejsca świadczy już gmach muzeum mieszczący się na Muranowie – osiedlu zbudowanym na gruzach dzielnicy żydowskiej, vis-a-vis pomnika Bohaterów Getta. To bryła o prostych, geometrycznych kształtach. Na jej fasadzie można dojrzeć napis „Polin” – słowo składające się z dwóch hebrajskich członów: „po” (tu) i „lin” (odpoczniesz). Według legendy Żydzi uciekający z różnych krajów Europy w X/XI wieku, mieli usłyszeć te słowa od śpiewających ptaków, kiedy dotarli na teren Polski.
W holu uwagę przykuwają „falujące” ściany – symbol rozstępującego się Morza Czerwonego.
Stała ekspozycja
Ekspozycję muzealną otwiera „Las”, czyli symboliczne wyobrażenie prastarej puszczy, gdzie mieszkańcy terenów nad Wisłą po raz pierwszy zetknęli się z wędrownymi żydowskimi kupcami. Stąd trafiamy do galerii „Średniowiecze”, gdzie historia została przedstawiona za pomocą namalowanych na ścianach fresków obrazujących mapy ówczesnej Polski i krajobrazy miejskie. Trzecia część wystawy – „Paradisus iudaeorum” – zabiera zwiedzających w epokę Jagiellonów, która była okresem największego rozkwitu społeczności żydowskiej w Polsce. Kolejna galeria nazwana „Miasteczko” skupia się na życiu Żydów w czasach przedrozbiorowych. To tu zobaczyć można rekonstrukcję synagogi z Gwoźdźca z XVII wieku, którą zbudowano i ozdobiono używając dokładnie takich samych technik, jak w przypadku oryginału.
W części zatytułowanej „II Rzeczpospolita” zobaczymy realistyczne odtworzenie ulicy przedwojennej Warszawy, a galeria „Zagłada” upamiętnia Holocaust i inne wydarzenia II wojny światowej. W ostatniej części noszącej tytuł „Po wojnie” zobaczyć można m.in. instalację poświęconą Żydom opuszczającym Polskę w latach 60. XX wieku.
Wydarzenia i atrakcje dla dzieci
W muzeum nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Ulubioną częścią dzieci jest sala „U Króla Maciusia”. Dzięki specjalnie przygotowanym materiałom edukacyjnym i zabawom, dzieci wraz z opiekunami mogą w niej odkrywać świat żydowskiej kultury, tradycji i historii; dla gości dostępna jest tam także biblioteka oraz strefa muzykowania (bezpłatne wejściówki można pobrać w kasie muzeum). W weekendy odbywają się także odpłatne warsztaty rodzinne.
W muzeum organizowane są wystawy czasowe, festiwale i projekcje filmowe, koncerty oraz konferencje związane z dziedzictwem żydowskim. W 2016 roku Muzeum POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą dla najlepszego europejskiego muzeum – European Museum of the Year Award.
Informacje praktyczne
Aktualne informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów, a także wydarzeń okolicznościowych można odnaleźć na stronie:
https://www.polin.pl/
Przy muzeum działa sklep oferujący literaturą judaistyczną, sztukę oraz pamiątki.
Dojazd
Do muzeum można dojechać autobusami linii 111 i 180.
Najbliższa stacja metro Ratusz-Arsenał znajduje się w odległości 1 km.
Stacje Veturilo
Najbliższa stacja znajduje się przy ul. Zamenhofa.
Parking
W weekendy zwiedzający mogą bezpłatnie korzystać z muzealnego parkingu od strony ulicy Anielewicza (w miarę dostępności miejsc). W tygodniu parkować można w miejscach wyznaczonych w ramach płatnej strefy parkowania.
ZOBACZ TEŻ:
ŚLADAMI DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO NA MAZOWSZU
PAMIĘĆ O WARSZAWSKIM GETCIE
SYNAGOGA W RADZANOWIE CZEKA NA CUD