Aktualności

MAJOWE URZECZE 2024

Nadwiślańskie Urzecze zaprezentowało się 4 maja na stoisku Mazowsza podczas Polskiego Dnia w Brukseli, 12 maja w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie odbędzie się Jarmark Kultury Urzecza, a w kolejny majowy weekend królowa polskich rzek poniesie flotyllę wiślaną z Warszawy do Góry Kalwarii. Trwają zapisy u kapitanów szkut, pychówek, galarów i kryp, którzy szykują się do rejsu, by wziąć udział 19 maja w Zielonych Świątkach na Urzeczu.

Zielone Świątki na Urzeczu

Namiary do kapitanów i lista łodzi zostały opublikowane w opisie wydarzenia
Łodzie płyną do Góry Kalwarii na Zielone Świątki.

W programie trzydniowego rejsu są dwa noclegi w namiotach na nadwiślańskich plażach, cały dzień spędzony z rzeką i na rzece oraz niedzielne biesiadowanie w Gassach – tak uczczone zostaną tradycyjne Zielone Świątki na Urzeczu.

Szkuta Dar Mazowsza na Wiśle, fot. UM Warszawy

Jarmark Kultury Urzecza

Ciekawie zapowiada się także Jarmark Kultury Urzecza 2024 w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie (12 maja). W programie m.in. występy zespołów folkowych, rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami, warsztaty ginących zawodów (garncarstwo, kowalstwo, zabawkarstwo), warsztaty i zabawy ludowe dla dzieci, potrawy kuchni Urzecza, warsztaty wycinanki i przejażdżka tradycyjnymi łodziami pychówkami oraz wystawa plenerowa „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…”

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tradycyjnych łodziach drewnianych na rzekach Mazowsza, obejrzyj wywiad ze szkutnikiem ludowym Dominikiem Wichmanem z Kamieńczyka.

Facebook