Aktualności

NOC MUZEÓW W WARSZAWIE 2024

Zwiedzanie pracowni artystycznej Magdaleny Abakanowicz, wycieczka do pszczelarium i spacer po nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się podczas jubileuszowej 20. Nocy Muzeów w Warszawie. Muzealne święto zaplanowano na 18 maja.

Bogaty program jubileuszowej Nocy

W nocy z 18 na 19 maja otwartych będzie aż 312 placówek, z czego 48 po raz pierwszy, m.in. Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Galeria Art Rytel, PGE Narodowy czy Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie.

– Noc Muzeów udowadnia, że żyjemy w fascynującym mieście, pełnym aktywnych i uśmiechniętych ludzi. To prawdziwe miejskie święto, bo pokazujemy jak wyjątkowa jest Warszawa i że można ją odkrywać bez końca – powiedział o tegorocznej Nocy Muzeów prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – Szczególnie zachęcam do spaceru po nowej przeprawie ze Śródmieścia na Pragę, by po zejściu z mostu zajrzeć do praskich galerii, Muzeum Warszawskiej Pragi czy na wystawę o saunowaniu przy Centrum Kreatywności Targowa. Do zobaczenia 18 maja! – zaprasza na 20. Noc Muzeów prezydent miasta.

Nie tylko muzea

Podobnie jak w latach poprzednich odwiedzić będzie można nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. zakamarki Ministerstwa Sprawiedliwości, dział starej książki medycznej w Głównej Bibliotece Lekarskiej, gabinet premiera RP i salę obrad Rady Ministrów w al. Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet prezydenta m.st. Warszawy.

Poza tym w Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w Wojskowej Akademii Technicznej zobaczyć prawdziwy poligon i spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy. Dla spacerowiczów będzie także dostępny gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, który oficjalnie zostanie otwarty jesienią tego roku. Na tę ostatnią atrakcję, ponieważ to ciągle plac budowy, obowiązują wcześniejsze zapisy.

Wydarzenia plenerowe

Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało atrakcje dla dzieci m.in. pokazy teatru kamishibai, a Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego nocną grę terenową. Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza na grę terenową dla dzieci, a Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie na spacer nad dachami Nowogrodzkiej. Na fasadzie siedziby głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta będzie można zobaczyć instalację Jadwigi Sawickiej Rzeczy, ludzie, duchy. Towarzyszyć będzie jej oprawa muzyczna, a osoby zwiedzające zostaną zaproszone do włączenia się w kolektywne pisanie wiersza na długim stole przed Muzeum.

Miasto zaplanowało także niezwykle popularną paradę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację przenoszącą w świat sztuki na terenie od strony Pałacu Młodzieży. Przygotowano specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeum.

Linie muzealne i zabytkowe pojazdy

Tej nocy na pewno nie będą się nudzić pasjonaci komunikacji miejskiej i historycznych pojazdów – po raz kolejny zorganizowane zostaną parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Wieczorem pojazdy wyruszą na trasy bezpłatnych linii muzealnych.

Zabytkowe autobusy można będzie spotkać na trzech liniach – A (na wystawę tramwajową na pl. G. Narutowicza), P (z Metra Wilanowska do Piaseczna i do kolejki wąskotorowej) oraz R (zwiedzanie zajezdni autobusowej „Stalowa”).

Tradycyjnie już na stołeczne ulice i torowiska wyjadą specjalne autobusy i tramwaje, które dowiozą chętnych do najpopularniejszych atrakcji. Przejazd liniami A, B, C, D, E, F, M, P i R będzie bezpłatny. Rozpoczną kursowanie po godz. 18:00. Główny punkt przesiadkowy zlokalizowany został przy ul. Emilii Plater.

Warszawskie Linie Turystyczne, tramwaj linii T, fot. ZTM Warszawa

Tego dnia Tramwaje Warszawskie przygotowują w godzinach popołudniowych paradę zabytkowych tramwajów. Start o godz. 17:30 z pl. Narutowicza. Historyczne wagony przejadą przez Warszawę na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most ks. J. Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

Po zakończeniu parady tramwaje ustawią się na stanowiskach na pętli na pl. Narutowicza i stworzą swego rodzaju „muzeum na szynach”. Festiwal Tramwajów będzie trwać do północy.

Miejskie Zakłady Autobusowe zapraszają do zwiedzania zajezdni autobusowej przy ulicy Stalowej 77. Z pokładu nowoczesnego autobusu elektrycznego będzie można obserwować, jak funkcjonuje zakład obsługujący ponad 300 autobusów. O codziennej pracy opowiedzą przewodnicy. Zajezdnię zwiedzać można w godz. 18:00-23:00.

Szczegóły komunikacyjnych atrakcji z okazji Nocy Muzeów na stronie stołecznego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Komunikacja miejska dłużej

W Noc Muzeów kursowanie metra linii M1 i M2 będzie wydłużone do godz. 2:30. Tramwaje linii 2, 4, 9, 11, 26 i 33 będą kursowały do ok. godz. 2:30, przy czym ostatnie kursy z centrum zaplanowano ok. godz. 2:00. Po godz. 23:00 składy linii 4, 9, 11, 26 i 33 trafią na trasy zmienione.

Aż do ok. godz. 2:30 kursować będą autobusy linii 111, 116, 180, 190, 517 i 527, jednak ostatnie odjazdy z centrum zaplanowane zostały ok. godz. 2:00. Autobusy linii nocnych N13, N24, N25 i N32 do godz. 2:30 będą odjeżdżały z przystanków częściej.

Stwórz swój informator

Wszystkie informacje o wydarzeniach w ramach tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl. Z pomocą wyszukiwarki, można stworzyć spersonalizowany plan zwiedzania lub pobrać interaktywny informator w języku polskim lub angielskim.

Bieżące informacje na temat wydarzenia dostępne są na Facebooku.

Facebook