Centrum Nauki Kopernik jest rajem dla miłośników nauki, eksperymentów i zabawy – bez względu na wiek. To nie tylko czołowa warszawska atrakcja, ale także jedno z największych tego typu miejsc w Europie. W CKN odkryć można tajemnice natury, przeprowadzić doświadczenia i uczyć się – samodzielnie lub z pomocą animatorów, we własnym tempie, bez oceniania i bez skrępowania.

Główna hala ekspozycyjna

Centralną częścią CKN jest ogromna otwarta przestrzeń na pierwszym piętrze poświęcona przyrodzie i jej postrzeganiu przez człowieka. To miejsce na eksperymenty przy stacjach doświadczalnych: przetestujemy tu możliwości własnego ciała, wrażliwość na światło oraz postrzeganie kolorów.

Na śmiałków czekają także eksperymenty ze stroboskopami i dźwiękiem, wyścielone gwoździami „łoże fakira”, a także stanowisko, przy którym można tworzyć pierścienie z mgły – takie jak te, które są widoczne nad wulkanami.

Sale tematyczne

W CKN na gości czeka ponadto kilka sal tematycznych.
W Majsterni (dla dzieci od 8. roku życia) można podejmować różnego typu wyzwania – inżynieryjne, naukowe i logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku. W tym miejscu wykonamy także własnoręcznie pamiątki z wizyty w centrum.

Sala BZZZ (dla dzieci od 5. roku życia) daje szanse na odkrywanie świata poprzez zmysły: to w niej sprawdzimy, jak funkcjonuje ekosystem łąki i jakie zależności zachodzą pomiędzy jej mieszkańcami. Wzdłuż sali płynie rwąca rzeka z korbami, śrubami i zaworami, które można dotknąć i wprawić w ruch. Wykorzystując kolorowe piłeczki unoszące się na rzece, dzieci testują, czy fontanny uniosą je do góry i jak piłki zachowują się, kiedy wpadają do wirów wodnych. Planując wizytę w tej części Kopernika, warto wziąć ze sobą ubrania na zmianę.

W galerii Re:Generacja można dowiedzieć się, jakie reakcje zachodzą w ludzkim mózgu pod wpływem różnych emocji. To tutaj poszczególne eksponaty można oglądać, dotykać, osłuchiwać, a nawet wąchać.

W Teatrze Wysokich Napięć (od 6. roku życia) można obejrzeć spektakl, którego tematem przewodnim jest prąd. Podczas show animatorzy prezentują eksperymenty z różnych dziedzin nauki i zachęcają oglądających do aktywności, np. wejścia do klatki Faradaya i oglądania piorunów.

W Koperniku odnajdziemy także pierwszy na świecie Teatr Robotyczny. Na wystawiane w nim przedstawienia można wejść w ramach posiadanego biletu wstępu do centrum. Ruchami głównych aktorów, czyli RoboThespianów, steruje sprężone powietrze, a zamiast serca zamocowano w nich 40-watowe głośniki. To jedna z najbardziej oryginalnych części CNK.

Inne części CNK

Przy centrum działa jedno z najnowocześniejszych w Europie planetariów. Widownię ze wszystkich stron otacza sferyczny ekran, a technologia 3D daje uczucie zanurzenia w wyświetlanych zdjęciach i filmach. W planetarium – do którego obwiązują oddzielne bilety – odbywają się pokazy nieba, projekcje filmowe, wykłady oraz spotkania.

Wokół nowoczesnej, oryginalnej bryły CNK znajduje się Park Odkrywców, stworzony przez artystów, inżynierów i projektantów ogrodów. Wstęp do parku jest bezpłatny.

Wizytę w CNK można zakończyć w jedynym w swoim rodzaju ogrodzie urządzonym na dachu budynku. Samo ukształtowanie terenu ogrodu przypomina nadrzeczny krajobraz ulegający erozji. Ścieżki – niczym strumienie żłobiące glebę – wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików i donicami z kilkudziesięcioma gatunkami roślin odpornych na trudne warunki wegetacji. Z dachu rozpościera się panorama Powiśla i rzeki Wisły. To idealne miejsce na odpoczynek na łonie natury i spacery. Ogród jest otwarty od maja do sierpnia. Wstęp bezpłatny.

Centrum jest organizatorem Pikniku Naukowego, największego w Europie wydarzenia plenerowego popularyzującego naukę, popularno-naukowego Festiwalu Przemiany oraz Dnia Odkrywców – święta nauki, zabawy i świata eksperymentów. Popularnością cieszą się także sesje wspólnego oglądania gwiazd i deszczu meteorów organizowane latem w Parku Odkrywców.

Centrum Nauki Kopernik, fot. m.st. Warszawa

Informacje praktyczne

Zwiedzający spędzają w CNK zwykle od 2 do 3 godzin (nie licząc wizyty w planetarium, ogrodzie i parku), jednak jednorazowa wizyta nie pozwoli na odkrycie wszystkich atrakcji miejsca.

W CNK działa samoobsługowe bistro, minibarek z napojami i słodyczami, a w strefie kanapki można zjeść przywieziony przez siebie prowiant.
Cały obiekt dostępny jest dla wózków (windy, pochylnie), w toaletach dostępne przewijaki.
Przy wyjściu działa sklep z pamiątkami.

Aktualne godziny otwarcia centrum oraz planetarium, informacje na temat cen biletów, warsztatów, wystaw czasowych oraz wydarzeniach specjalnych można odnaleźć na stronie:
https://www.kopernik.org.pl

Dojazd
Najbliższa stacja metra nosi nazwę Centrum Nauki Kopernik.
Ponadto do CNK można dojechać autobusami linii 102, 127, 162,185.

Stacje Veturilo
Najbliższe stacje znajdują się: przy samym CNK, od strony ulicy Lipowej oraz przy wyjściu ze stacji metra, przy pomniku warszawskiej Syrenki.

Parking
Na terenie CNK znajduje się płatny parking. Samochód można zostawić również przed CNK w płatnej strefie parkowania (w soboty i niedziele parkowanie jest bezpłatne).

Facebook