AKTUALNOŚCI

AMERYKA W WARCE: PIKNIK VIVAT PUŁASKI!

Parada Pułaskiego

Jedyna w Polsce Parada Pułaskiego, piknik historyczno-kulturalny na świeżym powietrzu z udziałem Indian, rekonstruktorów, aktorów i muzyków występujących na scenie, a wśród atrakcji pokazy woltyżerki konnej w wykonaniu Generała Pułaskiego i jego wiernych kompanów. Wszystkie te atrakcje będą dostępne 7 lipca w mieście związanym z Kazimierzem Pułaskim, czyli w Warce, gdzie odbędzie się Piknik Vivat Pułaski! To idealna okazja, by za symboliczną złotówkę zobaczyć warecki pałac po rewitalizacji.

Parada Pułaskiego

Generał Pułaski stawi się konno na paradę swojego imienia, która otworzy 7 lipca Piknik Vivat Pułaski w Warce. Barwny korowód z udziałem Orkiestry Moderato, grup rekonstrukcyjnych, motocyklistów oraz mieszkańców Warki i turystów wyruszy o 15.00 z wareckiego Rynku i uda się do Parku w Winiarach, gdzie zaplanowano większość piknikowych atrakcji.

Chętni do udziału w Paradzie Pułaskiego będą mogli zaopatrzyć się na rynku w piknikowe gadżety, m.in. koszulki, bandany, czapeczki, balony i chorągiewki

Pokazy woltyżerki i rekonstrukcje

Pokazy woltyżerki konnej w wykonaniu generała Pułaskiego i jego wiernych kompanów to wyjątkowe widowisko, przyciągające uwagę wszystkich uczestników pikniku. W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć na własne oczy, jak potężną bronią w 2 połowie XVIII w. była konna kawaleria. To właśnie Pułaski jest uważany w USA za ojca kawalerii.

Na pikniku zaprezentuje się małopolska grupa sarmatów, która przygotowała pojedynki na szable oraz pokaz dawnych staropolskich tradycji. W programie znalazły się również rekonstrukcje historyczne przygotowane przez trzy grupy. Pokazy odbędą się na głównej polanie pikniku przed sceną o godz. 16:45, 17:30 oraz 19:00, a przez cały czas będzie można odwiedzać stanowiska rekonstruktorów, oglądać ich umundurowanie i zadawać pytania.

Wioska indiańska

Nie lada atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, będzie Wioska Indiańska przygotowana przez zespół HUU-SKA LUTA. Posiadają oni stroje i wyposażenie wykonane zgodnie z kanonem sztuki indiańskiej, wykonane z naturalnych surowców. Podczas pikniku zespół będzie prezentował kulturę Indian z Ameryki Północnej, a chętni odwiedzający ich stanowisko będą mogli wziąć udział w konkursach, grach, zabawach i rozmowach ze znawcami tematu.

W wiosce staną charakterystyczne namioty Tipi, w których będzie można obejrzeć przedmioty codziennego użytku, m.in. różnego rodzaju broń, tomahawki, pokrowce na noże, tarcze, repliki karabinów, włócznie, łuki i maczugi oraz tradycyjne stroje i biżuterie, a nawet zobaczyć taniec Pow Wow.

Wioska indiańska będzie działała od 16.00 do 20.00.

Muzeum pełne atrakcji

W dniu pikniku będzie można odwiedzić Muzeum im. K. Pułaskiego oraz wystawę poświęconą historii Warki, działające od 16.00 do 19.00, za symboliczną złotówkę. Kto jeszcze nie zdążył zobaczyć, jak pięknie prezentuje się pałac po rewitalizacji, powinien skorzystać z okazji!

O godz. 17.00 w Centrum Edukacyjno-Muzealnym, czyli w nowym budynku Muzeum, odbędzie się wernisaż wystawy światowej sławy fotografika Czesława Czaplińskiego „Prezydent Donald Trump w Nowym Jorku i Warszawie”. Czapliński, który od ponad 40 lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku oraz Warszawie, w latach 80. fotografował młodego biznesmena Donalda Trumpa. Po 30 latach wykonał sesję fotograficzną prezydenta Trumpa podczas wizyty w Warszawie.

Wystawy plenerowe

Przechadzając się po parkowych alejkach będzie można obejrzeć dwie wystawy plenerowe. Ekspozycja „Polsko-amerykańskie historie” powstała z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA i prezentuje Polaków oraz osoby posiadające polskie korzenie mieszkających w Ameryce. Często są to zaskakujące postacie i historie.

Drugą wystawa plenerowa zatytułowana „Polonia Restituta” powstała w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii polskiego narodu. Przybliża obserwatorowi dzieje Polaków od końca XVIII w. do lat dwudziestych XX w.

fot. AdDesigner
fot. AdDesigner

Niech żyje zabawa!

Mnóstwo różnorodnej muzyki, amerykańskiej i nie tylko, oraz masa atrakcji dla dzieci – tego oczywiście podczas pikniku nie może zabraknąć. Na scenie wystąpi jedna z najlepszych w Polsce amatorskich orkiestr – warecka grupa Moderato grająca klasykę muzyki rozrywkowej i popularne melodie filmowe. Eliasz Orchestra z kolei zagra największe światowe, europejskie i polskie przeboje, a w finale o 19.30 wystąpi The Blues Brothers z hitami „facetów w czerni”: „Everybody Needs Somebody to Love”, „Gimme Some Lovin’”, „Jailhouse Rock” czy „Sweet Home Chicago”.

Za pomnikiem Pułaskiego powstanie strefa dla najmłodszych: będą dwa darmowe dmuchańce, animacje, gry i zabawy, balonikowe cuda, malowanie twarzy, wielkie bańki i jeszcze wiele innych gier i zabaw.

Warecki Klub Gier Planszowych WARG zaprasza do malowniczo usytuowanej białej altany w godz. 16.00-20.00 na pokaz historycznej gry bitewnej „Wrzesień 1939” oraz wspólne granie w gry rodzinne. Zabawa dla dzieci powyżej 7 lat.

Nie zabraknie też strawy i napojów dla ciała, można więc będzie na pikniku spędzić miło niedzielne popołudnie i wieczór.

Piknik Vivat Pułaski
impreza historyczno-kulturalna w Warce
7 lipca 2019 od godz. 15.00

Facebook