AKTUALNOŚCI

MODA NA MAZOWSZE NA BULWARACH WIŚLANYCH

Co to są klapoki? Jak wyglądają leluje? Jak smakuje barszcz chrzanowo-buraczany z Urzecza? I gdzie można znaleźć ten mikroregion, skoro nie jest zaznaczony na większości map? Które miejsca na Mazowszu są najbardziej atrakcyjne dla rodzin z małymi dziećmi, a które dla nastolatków? Gdzie będą mogli atrakcyjnie spędzić czas miłośnicy aktywnego wypoczynku?

Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań związanych z Mazowszem, Wisłą i wakacjami będzie można otrzymać podczas rodzinnego pikniku „Moda na Mazowsze na Bulwarach Wiślanych”. Impreza odbędzie się 29 i 30 czerwca w Warszawie w Weekendowej Strefie Animacji (w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej).

Poznaj najciekawsze zakątki Mazowsza!

„Moda na Mazowsze na Bulwarach Wiślanych” to przede wszystkim okazja na ciekawe spędzenie weekendu nad rzeką oraz zapoznanie się z ofertą turystyczną mazowieckich gmin, mikroregionów i instytucji prezentowaną na licznych stoiskach.

Na gości dorosłych, niezupełnie dorosłych i całkiem małych czeka mnóstwo atrakcji. Na przykład na stoisku gminy Konstancin-Jeziorna będzie można wybijać samodzielnie konstancińskie monety. PTTK Oddział Mazowsze zachęca do zmierzenia się z zadaniami na orientację na trasie prowadzącej przez Powiśle i Stare Miasto. Najmłodsi znajdą na stoiskach kolorowanki, przypinki – gotowe i do własnoręcznego ozdobienia, będą też mogli zażyczyć sobie nałożenie wodnego tatuażu lub pobawić się gigantycznymi bańkami mydlanymi.

Piknik rodzinny pełen atrakcji

To nie koniec atrakcji. Po przejściu niewielkiego odcinka z Weekendowej Strefy Animacji w kierunku Mostu Śląsko-Dąbrowskiego, czyli w Galerii Przy Plaży, można będzie wziąć udział w specjalnie przygotowanych na ten weekend warsztatach.

29 czerwca, sobota
11.00 – 14.00 – warsztaty z papieroplastyki. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do „Barwnego świata ludowych wycinanek”. W programie pokaz wyrobu kwiatów z bibuły oraz pokaz wycinanki ludowej.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!
14.00 – 17.00 – Stowarzyszenie Binduga zaprasza dzieci na warsztaty na temat Urzecza, podczas których będzie można m.in. wykonywać puzzle, przygotowywać wycinanki oraz kolorować obrazki. W programie również poczęstunek barszczem chrzanowo-buraczanym, potrawą z Urzecza – mikroregionu nad Wisłą

30 czerwca, niedziela
11.00-17.00 – zajęcia malowania toreb z Anną Chojnacką

Warsztaty „Barwny świat ludowych wycinanek”
Prowadzący z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
29 czerwca 2019 r., godz. 11:00-14:00

Pokaz wyrobu kwiatów z bibuły
Papierowe ozdoby niegdyś powszechnie spotykano w chłopskich izbach, zwłaszcza w okresie świąt. Dzięki nim ciemne i ponure wnętrza stawały się kolorowe i wesołe. Podczas pokazu poznacie dawne metody wykonywania wielobarwnych kwiatów z bibuły, najpopularniejsze wzory i dowiecie się jak kiedyś dekorowano wnętrza.

Pokaz wycinanki ludowej
Klapoki, leluje, gwiazdy, papierowe firanki – to te ozdoby sprawiały, że wnętrze dawnego domu wiejskiego stawało się miejscem niezwykłym. Wykonywane z wielką pieczołowitością misterne wycinanki były dumą każdej gospodyni. Sposoby ich wykonywania i najpiękniejsze motywy przekazywano z pokolenia na pokolenie. Podczas warsztatów będziecie mogli stworzyć wyklejankę związaną z regionem sannicko-gąbińskim i ozdobić ją według własnego pomysłu.

MODA NA MAZOWSZE NA BULWARACH WIŚLANYCH
29-30 czerwca 2019 r., godz. 11.00 – 19.00
Warszawa, Bulwary Wiślane, Weekendowa Strefa Animacji oraz Galeria Przy Plaży

Facebook