AKTUALNOŚCI

AKCJA CZYSTA WKRA – DOŁĄCZ DO NAS!

Kochasz spływy kajakowe, czystą wodę, łagodną bryzę na twarzy i piękne krajobrazy przepływające przed oczami w tempie machania wiosłem? Dołącz do nas i pomóż 12 października oczyścić jedną z najpiękniejszych rzek Mazowsza!

Wypoczynek nad Wkrą to fantastyczna propozycja dla miłośników aktywnej turystyki, dlatego wiele razy do tego zachęcaliśmy. I chcielibyśmy robić jak najdłużej, choćby do końca świata, dlatego bez wahania włączyliśmy się w akcję #czystawkra. Pozostawmy tę rzekę jeszcze piękniejszą i czystszą tym, którzy przyjdą po nas i też będą chcieli skosztować radości kajakowych czy SUP-owych spływów albo przygód w pontonie raftingowym.

Razem możemy więcej

Malownicze, naturalne i czyste rzeki są skarbami Mazowsza. Jak ich nie kochać? Dlatego wielbicieli wodniackich przygód jest na Mazowszu coraz więcej. Tylko w tym roku, tylko na samej Wkrze ze spływów skorzystało ponad sto tysięcy osób! To dobra wiadomość, ale jest też druga, bardzo zła: zostawili po sobie mnóstwo śmieci. Dlatego przedsiębiorcy wypożyczający kajaki i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna organizują Akcję CZYSTA WKRA, której celem jest posprzątanie rzeki. Chcemy zostawić rzekę czystszą niż zastaliśmy ją wiosną!

Bardzo ważny jest edukacyjny wymiar tego przedsięwzięcia. Akcja CZYSTA WKRA ma zwrócić uwagę, że czysta słodka woda jest najcenniejszym dla życia naturalnym dobrem, a Polska ma mniej zasobów słodkiej wody niż… Egipt! Wysychają wody podziemne i wysychają rzeki. Skutki tego zjawiska widzimy także na Mazowszu – kajak już nie zawsze przepłynie tam, gdzie jeszcze 10 lat temu woda była do pasa.

Kochamy podróżowanie i kontakt z naturą, dlatego chcemy dbać o przyrodę i zarażać tym innych. Zmiany klimatyczne są faktem, podobnie jak rabunkowa eksploatacja naturalnych bogactw. Tyle lat zmienialiśmy Ziemię, że nasza planeta zaczęła się dusić, pora zmienić siebie, by znowu mogła swobodnie oddychać. Dzięki temu my też, jako gatunek, będziemy mieli więcej szans na przetrwanie i cieszenie się cudami przyrody.

Konkret: sprzątamy Wkrę!

Koniec gadania, pora na konkrety: w sobotę 12 października sprzątamy Wkrę! Razem! Dołączcie do nas i naszych przyjaciół 🙂 Każdy może wybrać „swój odcinek” Wkry. Na jednych odcinkach będzie więcej osób – wiadomo, w grupie raźniej – na innych można wypłynąć na sprzątanie kameralnie. Złota Polska Jesień z pewnością nas nie zawiedzie.

W punktach startowych rozpoczynamy akcję o godz. 10:00. Po 2-3 godzinach rejsu zdajemy kajaki i wszyscy jedziemy na finał Akcji CZYSTA WKRA na Plaży Twierdza Modlin nad Narwią (ul. Mieszka I 62A, Nowy Dwór Mazowiecki), który rozpocznie się o godz. 14:00. Tu będzie czekać na uczestników wiele atrakcji: przede wszystkim ogniska i ciepły posiłek, scena z występami, quizami i konkursami, zajęcia sportowe a pod wieczór klimatyczny spacer po Twierdzy Modlin z płonącymi pochodniami.

Sprzątanie Wkry odbywa się już po raz 10., pomaga w oczyszczeniu nurtu i brzegów jednej z najładniejszych rzek Mazowsza na odcinku o długości 200 km. Do dyspozycji uczestników będzie nawet 1000 kajaków, jeśli zgłosi się tylu chętnych. Będą czekały na uczestników akcji w 10 lokalizacjach na różnych odcinkach Wkry wraz ze sprzętem niezbędnych do sprzątania.

Dla osób które znajdą i dowiozą do punktu zbiórki odpadów opony czekają ufundowane przez TOR Modlin, najlepszy w Polsce ośrodek doskonalenia techniki jazdy, kursy bezpiecznej jazdy samochodem z uznanymi instruktorami.

Dołącz do nas!

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna jest współorganizatorem Akcji CZYSTA WKRA, wypełniając w ten sposób jedną ze swych statutowych misji promowania turystyki odpowiedzialnej. Zapraszamy do udziału w akcji! Tylko od nas zależy, czy pokażemy jak bardzo zależy nam na czystej rzece, zadbanych szlakach turystycznych i pięknym Mazowszu.

Akcję wspierają nasi wioślarscy mistrzowie: Agnieszka Kobus-Zawojska (Brązowa Medalistka Olimpijska z Rio de Janeiro 2016, Mistrzyni Świata 2018, Mistrzyni Europy 2018) i Maciej Zawojski (Brązowy Medalista Mistrzostw Europy 2018). Podczas finału będzie można z nimi porozmawiać, poznać tajniki tej dyscypliny sportu oraz spróbować swych sił na sportowej łodzi wioślarskiej.

Przez cały dzień prowadzić będziemy konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcia z Akcji CZYSTA WKRA. Zdjęcia opublikowane na Facebooku lub Instagramie z 2 hashtagami: #konkurs #czystawkra zostaną ocenione przez jury a zwycięzcy otrzymają cenne nagrody.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Gmina Strzegowo, Gmina Sochocin, Nowy Dwór Mazowiecki, Gmina Joniec, Gmina Pomiechówek, Gmina Baboszewo, Gmina Nasielsk. Partnerami wydarzenia są: Lokalna Organizacja Turystyczna 3 Rzeki, Towarzystwo Wisła Dla Wioślarzy, Ratownictwo Wodne – Ochotnicza Straż Pożarna Nowy Dwór Mazowiecki, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Nowy Dwór Mazowiecki.

To może być prawdziwa fiesta ludzi szanujących naturę i chcących zrobić coś dla niej tu i teraz. To również lekcja co możemy zmienić, aby ratować Planetę dla nas i dla naszych dzieci. Od nas tylko zależy, czy na Wkrę wypłynie tego dnia 1000 kajaków i damy światu jasny sygnał jak istotną sprawą jest odpowiedzialna i zrównoważona turystyka!

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Nasza Wkra, Fundacja Promocji Turystyki Aktywnej i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna. Szczegóły imprezy, program, lokalizacje poszczególnych odcinków dostępne są na stronie www.fb.com/nasza-wkra

Rejestracja udziału w imprezie na stronie www.fundacja.turystyka.pl

Facebook