Podróże

CHOPIN POINT. INTYMNE SPOTKANIE Z FRYDERYKIEM

„Usiądźcie, czego się napijecie? Czy dziś, jak zwykle, kawa żołędziowa? A może gorąca czekolada? Robimy najlepszą w mieście” – podobne słowa mógłby usłyszeć od właściciela kawiarni Fryderyk Chopin wchodzący do lokalu z przyjaciółmi. Dzisiaj witani są w ten sposób goście Chopin Point, niezwykłego miejsca, w którym muzyka Fryderyka grana jest na żywo CODZIENNIE, a do jego ulubionej gorącej czekolady serwowane są opowieści o dowcipnym, towarzyskim, ciekawym świata człowieku, który był też genialnym artystą.

Dlaczego jest to miejsce niezwykłe? 24 lutego 1823 roku właśnie w tym budynku, należącym wówczas do Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności „Res Sacra Miser”, wystąpił 13-letni Fryderyk Chopin. Nie był to jego pierwszy koncert, debiutował dokładnie pięć lat wcześniej w Pałacu Radziwiłłowskim (dziś – Pałacu Prezydenckim) i od tego dnia cudowne dziecko zwane przez lokalną prasę „małym Chopinkiem” występowało regularnie w warszawskich salonach.

Od listopada 2017 r. kompozycje Chopina wykonywane przez znakomitych pianistów można usłyszeć w budynku Res Sacra Miser na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Bednarskiej codziennie o godz. 19.00, choć warto zaznaczyć Chopin Point nie jest wielką salą koncertową. To kameralny salon, jak warszawskie salony u Zamoyskich czy Klementyny Tańskiej-Hoffmanowej, w których nastoletni pianista koncertował.

Chopin uwielbiał grać w kameralnych miejscach, dla przyjaciół. Dlatego każdego dnia, wieczorową porą, w Chopin Point wszyscy zastygają bez ruchu, a zwyczajny dla tego miejsca gwar cichnie i zamiera. Intymne spotkanie z Chopinem to właśnie posłuchanie jego muzyki na żywo, która mówi o nim więcej, niż tysiąc słów.
chopinpoint.com.pl

Muzyka jest oczywiście najważniejszym elementem opowieści o Chopinie, ale nie jedynym. I jest to opowieść budowana w sposób szczególny, działając na wszystkie zmysły odbiorcy.

Fryderyk Chopin, polski kompozytor, pianista i (o czym chyba często zdarza nam się zapomnieć) również człowiek – przyjaciel, kochanek, brat, nauczyciel. Prawdziwy patriota i miłośnik Warszawy, amator kawy, czekolady i dobrej kuchni. W Chopin Point codziennie pokazujemy Chopina nie tylko jako artystę, ale i jako osobę. Wierzymy, że ta niecodzienna perspektywa pozwoli nam lepiej go poznać, zrozumieć i… polubić. Tak po prostu.
chopinpoint.com.pl

W Chopin Point można poznać nie tylko szczegóły z życia Chopina i jego muzykę oraz upodobania estetyczne, ale także upodobania kulinarne.

Kochał kawę, uwielbiał gorącą czekoladę, po wizycie w Toruniu zakochał się w piernikach.
Z pewnością lubił też sery, twarożki. Jadał gulasz, nadziewaną daktylami pulardę, pączki, pieczone kasztany i konfitury z porzeczek i malin, które przygotowywała mu George Sand w Nohant.
chopinpoint.com.pl

Chopin Point istnieje od niespełna dwóch lat (oficjalne otwarcie odbyło się 14 listopada 2017 r.), a już zdobył renomę, popularność i regionalny certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny” województwa mazowieckiego za rok 2019. Certyfikaty zostały wręczone 25 września 2019 r. podczas XIII Sejmiku Turystycznym Województwa Mazowieckiego.

Magdalena Walusiak

Dane kontaktowe

CHOPIN POINT WARSAW
ul. Krakowskie Przedmieście 62, 00-322 Warszawa
kom. 601 333 433
Strona www
Tripadvisor
Facebook