Aktualności

PONTONEM PO WKRZE

Taka piękna pogoda, jutro też ma być ładnie, powiosłowałoby się, ale do spływu trzeba się jednak solidnie przygotować… A może nie? Może wystarczy wykonać jeden telefon, a potem wskoczyć do auta lub pociągu nie byle jakiego i już po kilkudziesięciu minutach siedzieć w pontonie i cieszyć pogodą, miłym towarzystwem i urokami natury?

Pontonowy luz blues

Rzut beretem od Nowego Dworu Mazowieckiego, a dwa rzuty od Warszawy można przeżyć cudowną wodniacką przygodę na pontonach raftingowych. Są one wykonane ze specjalnego, wielowarstwowego materiału, który przetrzyma szaleństwa bystrych górskich rzek, a na spokojnych wodach Wkry czy Narwi tym bardziej gwarantuje bezpieczeństwo. Dlatego spływ na takim pontonie jest ciekawą i bezpieczną opcją spędzenia czasu zarówno w gronie przyjaciół i znajomych, którzy przygodę ze spływami dopiero zaczynają, jak i z całą rodziną, nawet z małymi dziećmi.

Oczywiście warto wcześniej wybrać trasę odpowiednią do wieku i kondycji uczestników oraz ich oczekiwań. Na mazowieckim odcinku Wkry funkcjonuje co najmniej jedenaście tras, do przepłynięcia których potrzeba od 2 godzin (Śniadówko – Szczypiorno, krótka trasa dla rodzin z maluchami lub na krótkie popołudniowe wypady rekreacyjne) do 2 dni (Bolęcin – Pomiechówek, warto wziąć ze sobą namiot lub zarezerwować nocleg w jednym z okolicznych gospodarstw agroturystycznych).

Dlaczego ponton?

A dlaczego nie? Obok dwuosobowych pontonów dostępne są też większe, w których mieści się do siedmiu osób, o czym w kajaku lepiej nawet nie myśleć 😉 Pontony są również bardziej stabilne, dlatego do rodzinnych wypadów nadają się idealnie, zwłaszcza, że można się w nich pokręcić na wodzie, można sobie urządzić w czasie upału kąpiel nawet w jednostce pływającej i nie trzeba siedzieć non stop w tej samej pozycji.

Oczywiście każdy ponton wyposażony jest w komplet kamizelek ratunkowych, a dodatkowym zabezpieczeniem są sznury zamocowane na burtach, jest się więc czego chwytać, gdy natrafi się na bystrza czy progi wodne, na przykład w Błędowie na trasie z Pomiechówka do Borkowa.

Uroki Wkry

Najważniejsze jest oczywiście spędzenie czasu w cudownych miejscach i miłym towarzystwie, szansa na odwiedzenie wysepek rzecznych i piaszczystych plaż, do których nie tak łatwo dotrzeć od strony lądu i możliwość oglądania malowniczych krajobrazów.

Wybranie jednej z tras w okolicach Pomiechówka oznacza szansę legalnego wpłynięcia na teren Rezerwatu Przyrody Dolina Wkry. Do najbardziej urozmaiconych szlaków należy wspomniana już trasa Pomiechówek – Borkowo (na spływ 5-6 godzinny): z progami wodnymi w Błędowie i Kosewku, z Pomiechowskim Przełomem Wkry i… gniazdami jaskółek w piaskowych skarpach. Najwytrwalsi i z najlepszą kondycją mogą wybrać trasę najdłuższą i najbardziej wymagającą: Wkrą do Narwi, a potem Wisły i dalej trasą aż do twierdzy Modlin.

Dodatkowe informacje

Pontony udostępniane na spływy po Wkrze, Narwi i Wiśle mają nośność 690 kg, czyli może nimi podróżować do 7 osób, ale organizator rekomenduje wyprawy 6-osobowe, chyba że w grupie 7-osobowej są dzieci. Są też dostępne mniejsze pontony dla 2 osób.

Każdy ponton wyposażony jest w 4 wiosła, do każdego można też dodać silnik spalinowy, ale oferta jedynie dla spływów grupowych.

Jeśli ktoś planuje kilkudniowy spływ, można, poza pontonami, wypożyczyć również namiot i karimaty.

Ceny zależą od rodzaju pontonu i długości trasy: od 70 zł z mały ponton i 170 zł za duży na trasie 2-godzinnej do 200 zł za mały i 450 zł za duży ponton za 2-dniowy spływ najdłuższą trasą z Bolęcina obok twierdzy Modlin do Smoszewa.

Dane kontaktowe

Baza Pontonowa EVERAL
Błędowo 30B, 05-180 Pomiechówek
tel. 503 81 71 71
Strona www
Facebook