Aktualności

W JAK WOLNOŚĆ. 80. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie zawyją syreny alarmowe, a całe miasto zatrzyma się na minutę. Jak co roku stolica pamięta w ten sposób o ponad 200 cywilnych ofiarach Powstania Warszawskiego, uczestnikach Powstania oraz o tym, że miasto, które miało zniknąć z powierzchni Ziemi, nadal istnieje i jest coraz piękniejsze.

Godzina W

Wiele wydarzeń zaplanowano na 1 sierpnia, czyli dzień rocznicy wybuchu Powstania. Jak co roku, dokładnie o godz. 17:00, w godzinę „W” zawyją syreny, a Warszawa zatrzyma się na minutę, by oddać hołd powstańcom. Miasto i uczestnicy walk sprzed 80 lat apelują o wspólne upamiętnienie Powstania Warszawskiego: „Zatrzymajcie samochody, przystańcie na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 r. i wyraźmy swoją wdzięczność. W tę wyjątkową, 80. rocznicę, oddajmy cześć Bohaterkom i Bohaterom Powstania – żołnierzom, harcerzom, cywilom i wszystkim tym, którzy byli gotowi walczyć o Warszawę!”

– Godzina W to czas, kiedy w miejscach pamięci w 350 punktach całej Warszawy będą obecni wolontariusze. Kiedy zawyją syreny, będą pełnili tam honorowe warty. Godzina W jest już takim specjalnym momentem, który można upamiętnić, robiąc zdjęcie. Co roku ogłaszany jest konkurs „Pamięć w kadrze”, w którym mogą brać udział amatorzy i zawodowcy – przypomina dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

– Powstanie Warszawskie jest ważne dla nas wszystkich, jest ważne dla warszawiaków, ale również dla mieszkańców całej Polski. Wyniki badań z ostatnich tygodni pokazują, że niemal wszyscy warszawiacy są zgodni, że upamiętnienie Powstania Warszawskiego przez miasto jest istotne. 98 proc. mieszkańców Warszawy wie o godz. „W”. Apelujemy, aby uczcić godzinę 17 nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski – Wzywamy, aby w sposób godny uczcić godzinę bohaterskiego zrywu.

ZOBACZ TEŻ:
RANY WARSZAWY

Samoloty nad Warszawą

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego wymagają uroczystej oprawy. W tym roku dodatkowym akcentem podczas uroczystości będzie przelot samolotów Wojska Polskiego nad stolicą. 1 sierpnia, tuż przed godziną 17:00, na trasie od placu Zbawiciela do Ogrodu Krasińskich będzie widać pięć samolotów. Na jednym z nich umieszczona będzie również biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej.

– Cztery samoloty F16 i samolot Hercules w honorowym przelocie nad Warszawą oddadzą cześć powstańcom warszawskim. Wszystkim tym, którzy są dzisiaj z nami i tym, którzy odeszli już na wieczną wartę. Oddadzą również cześć 147 lotnikom alianckim. Rzeczpospolita, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Afryka Południowa – te państwa od 4 sierpnia do 22 września dokonywały zrzutów lekarstw, amunicji, broni, wyposażenia, jedzenia. To były bardzo odważne i niebezpieczne misje. Z południowych lotnisk Włoch trzeba było przemierzyć 3 tys. km przez kraje okupowane przez III Rzeszę. Piloci docierali do walczącej Warszawy, realizując misję, która dawała nadzieję, że stolica nie została sama – mówił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wystąpienia w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego.

O roli lotników w wydarzeniach z 1944 r. mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Jednym z pytań, które zawsze zadawaliśmy powstańcom, było to, kto był najdzielniejszy i kogo wspominają. Wszyscy zawsze odpowiadali, że lotników – mówił Jan Ołdakowski, cytując następnie słowa powstańców: – Podziwialiśmy ich. Dzięki nim wiedzieliśmy, że nie jesteśmy sami. Dzięki nim mieliśmy nadzieję – niekiedy złudną – że ktoś razem z nami walczy.

ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Pomnik Małego Powstańca na Starym Mieście w Warszawie

W jak wolność

W tym roku mija dokładnie 80 lat od zrywu powstańczego w stolicy. Obchodom towarzyszy hasło, w którym mowa o głównej wartości przyświecającej walczącym wtedy warszawiakom: „W jak wolność”.

80 rocznica Powstania Warszawskiego będzie obchodzona wyjątkowo uroczyście. W programie znalazło się ponad 300 wydarzeń. To nie tylko uroczyste msze święte i składanie kwiatów w miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim, ale również wystawy, spacery historyczne, koncerty, gry terenowe czy pikniki historyczno-edukacyjne.

W tym roku uroczystości wrócą na Kopiec Powstania Warszawskiego w odnowionym parku Akcji „Burza”. Na jego szczycie, tuż pod pomnikiem Polski Walczącej, 1 sierpnia o godz. 21:00 rozpalony zostanie Ogień Pamięci.

Zakończył się także remont Pomnika Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich. Podczas prac przywrócono estetykę elementów betonowych, zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Wszystkie prace udało się zakończyć przed czasem.

Pomnik Powstania Warszawskiego, dzieło Wincentego Kućmy i Jacka Budyna, to jeden z najważniejszych warszawskich monumentów. Jego historia sięga lat 60. i 80. XX wieku. Powstańcy Warszawscy mieli nadzieję, że zostanie wzniesiony w latach 60. Przeprowadzono specjalną zbiórkę, podczas której zebrano fundusze na jego budowę. Jednakże przez decyzje polityczne pomnik nie powstał (wtedy postawiono Nike). Monument poświęcony wyłącznie powstaniu odsłonięto dopiero w 1989 roku. Wzniesiono go na podstawie jednego z trzech projektów nadesłanych na konkurs ogłoszony w grudniu 1984 roku przez Zarząd Tymczasowy Komitetu Budowy Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.

Szczegółowy plan tegorocznych obchodów dostępny jest w informatorze umieszczonym na stronie um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.

Komunikacja specjalna 1 sierpnia

1 sierpnia na warszawskie ulice wyjadą tramwaje linii W oraz autobusy linii specjalnych: 912, 922, 944, 970 i 980. Linie te połączą główne punkty miasta z miejscami obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

Zabytkowe tramwaje w godzinach 14:00-19:00 będą kursowały na linii W z placu Narutowicza ulicami: Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, aleją Niepodległości, Chałubińskiego, aleją Jana Pawła II, przez ronda Czterdziestolatka i ONZ, Prostą, przez rondo Daszyńskiego (obok Muzeum Powstania Warszawskiego), Kasprzaka, Skierniewicką i Wolską do Cmentarza Wolskiego.

Uruchomionych zostanie także pięć specjalnych linii autobusowych, które połączą Cmentarz Wojskowy na Powązkach z różnymi rejonami stolicy:

- 912 (na jednokierunkowej trasie) z Cmentarza Wojskowego ulicami: Powązkowską, Okopową, aleją „Solidarności”, Wolską, Fot Wola do Cmentarza Wolskiego;
- 922 z Cmentarza Wojskowego ulicami: Powązkowską, Krasińskiego, przez plac Wilsona, Słowackiego, Włościańską do stacji metra Marymont;
- 944 z Dworca Centralnego ulicami: Emilii Plater, Twardą, przez plac Grzybowski, Królewską, Marszałkowską, przez plac Bankowy, aleją „Solidarności”, Leszno, Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego;
- 970 z Dworca Wschodniego (od strony ulicy Kijowskiej) ulicami: Kijowską, Targową, aleją „Solidarności”, przez most Śląsko-Dąbrowski, aleją „Solidarności”, Leszno, Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego;
- 980 z placu Trzech Krzyży ulicami: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera, Senatorską, przez plac Bankowy, Andersa, Nowolipki, Zamenhofa, Anielewicza, Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego.

Autobusy linii 912 będą kursowały od godziny 17:30 do 20:00, a pozostałe autobusowe linie specjalne od godziny 14:30 do 21:00. W autobusach linii specjalnych, a także w tramwajach linii W, będzie obowiązywała podstawowa taryfa biletowa ZTM.

Szczegółowe informacje na temat kursowania komunikacji miejskiej na stronie wtp.waw.pl.

Facebook