PODRÓŻE

SIEDLCE. NIE TYLKO EL GRECO

W ostatnich latach blisko 80-tysięczne Siedlce znalazły się na radarze turystów za sprawą wystawianego w Muzeum Diecezjalnym, jedynego w Polsce obrazu El Greco. „Franciszek” z miejsca stał się nie tylko wizytówką miasta, ale także przepustką do lepszego poznania miejscowości. Jesień to idealna pora na odkrycie jej uroków.

Pałac z historią

Z historią Siedlec nierozerwalnie związana jest postać księżnej Aleksandry Ogińskiej, która – stając się właścicielką miasta pod koniec XVIII wieku – znacząco wpłynęła na jego rozwój. Dzięki niej rozbudowany został pałac przy ulicy Konarskiego. W rezydencji, słynącej za czasów księżnej z wystawianych przedstawień teatralnych, koncertów i wieczorów poetyckich, gościła śmietanka artystyczna Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Obecnie klasycystyczny gmach należy do Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Mieści się w nim restauracja serwująca kuchnię polską w nowoczesnym wydaniu. W jej wnętrzach można obejrzeć zabytkowe fotografie ukazujące, jak Siedlce wyglądały sto lat temu.

W okolicy pałacu warto odszukać otoczoną kolumnami toskańskimi kaplicę pod wezwaniem Świętego Krzyża. Wielu siedlczan uważa, że to jeden z piękniejszych zabytków w ich mieście. Została ona zaprojektowana przez Zygmunta Vogla. Boczne wejście z inicjałami Aleksandry Ogińskiej prowadzi do krypty, w której została pochowana księżna.

Pałac Ogińskich, fot. Jarosław Grudziński

„Jacek” i inne zabytki

W centrum Siedlec uwagę przykuwa kilka obiektów, w tym stuletnia katedra siedlecka, barokowy kościół św. Stefana oraz ratusz miejski z połowy XVIII wieku, na który mieszkańcy mówią na co dzień „Jacek”. Dlaczego? Nazwa ta to imię kowala, który rzekomo pozował do wieńczącej ratusz figury Atlasa. Warto zwrócić uwagę na skrzydła budynku, które odpowiadają za oryginalną bryłę ratusza – to w nich działały niegdyś kramy i sklepy.

W budynku ratusza mieści się Muzeum Regionalne, w którym obejrzeć można sporo eksponatów związanych z historią Siedlec i okolic. Znajdzie się w nim coś dla miłośników malarstwa i rysunku (m.in. prace pochodzącego z Siedlec Michała Borucińskiego), militariów (największa w Polsce kolekcja części niemieckich rakiet balistycznych V2), dawnych dziejów (historyczne zdjęcia i plakaty) oraz numizmatyki (zbiory starożytnych monet). Zobaczyć tutaj można także związaną z kulturą ludową regionu kolekcję tkanin ozdobnych, rzeźb, wycinanek i instrumentów muzycznych.

Dawny siedlecki ratusz zwany „Jackiem”, fot. Jarosław Grudziński

Unikalny skarb: El Greco

W planie pobytu w Siedlcach bezwzględnie należy uwzględnić wizytę w Muzeum Diecezjalnym. Są w nim prezentowane naczynia i szaty liturgiczne, starodruki oraz rzeźby. Jednak największy skarb stanowi eksponowane w specjalnej Sali wystawowej płótno „Ekstaza św. Franciszka” pędzla El Greco.

Nawet jeśli nie jest się miłośnikiem sztuki, trudno przejść obojętnie obok dzieła autorstwa niezwykle cenionego na świecie malarza hiszpańskiego przełomu XVI i XVII wieku. To jedyny obraz tego artysty w Polsce. Chętnych, by z bliska przyjrzeć się „Franciszkowi”, nie brakuje, dlatego zwiedzanie muzeum jest możliwe tylko w grupach z przewodnikiem – najlepiej więc zadzwonić do placówki z wyprzedzeniem i umówić wizytę na konkretną godzinę.

Ulubione miejsce spotkań

Wieczorem w Siedlcach warto wybrać się do dawnej hali targowej. Gruntowną restaurację obiektu powstałego sto lat temu przeprowadzono akcentując jego industrialny charakter. Obecnie działa tam klimatyczny lokal gastronomiczny z własną warzelnią piwa – to jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców miasta.

Dawid Mikoś

INFORMACJA DLA CARAVANINGOWCÓW:

– parkingi w Siedlcach dostępne dla kamperów:
* ul. Jana Pawła II 6
* ul. Eugeniusza Wiszniewskiego 4
– dostęp do prądu: NIE
– zatankowanie wody: NIE
– zrzut szarej wody: NIE
– toaleta ogólnodostępna: Centrum Przesiadkowe ul. Pileckiego

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Facebook