MUSISZ ZOBACZYĆPODRÓŻESMAKI

PUŁTUSK. GONDOLE, POŚCIGI I HUSARZE

Filmowcy kochają to miasto. Malowniczy rynek, najdłuższy w Europie, jest wprost stworzony do dramatycznych pościgów, a dawny zamek biskupów płockich to idealne miejsce na inscenizacje historyczne lub widowiskowy atak terrorystów.

Filmowe przygody można przeżyć w Pułtusku na kilka sposobów: powędrować szlakiem zrealizowanych w tym mieście plenerów albo przyjechać na imprezę, dzięki której można się poczuć jak na planie superprodukcji kostiumowej lub… włoskiego filmu. Poprzecinane kanałami miasto bywa nazywane „Wenecją Mazowsza” nie bez przyczyny: można tu zarezerwować rejs gondolą, nawet w wersji z romantyczną kolacją na łodzi!

 

FOTOGENICZNY RYNEK

Rynek Starego Miasta w Pułtusku to miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla twórców filmowych. Wystarczy wejść na siódmą kondygnację dawnej wieży ratuszowej, gdzie znajduje się punkt widokowy, by zarazić się ich zachwytem: z góry w pełni można podziwiać urodę najdłuższego brukowanego rynku w Europie.

Właśnie na tych kocich łbach zrealizowana została scena ucieczki z bezcennym kufrem dziadka w filmie „Klub Włóczykijów” zrealizowanym na motywach powieści Edmunda Niziurskiego pod tym samym tytułem. W role niebezpiecznych przestępców – Wieńczysława Nieszczególnego i doktora Bogumiła Kadrylla – wcielili się Wojciech Mecwaldowski i Tomasz Karolak.

To nie jedyny awanturniczy wątek filmowy związany z pułtuską starówką. W 870 odcinku serialu „M jak miłość” jednemu z bohaterów ukradziono samochód właśnie w okolicach rynku, a Jan Nowicki i Cezary Pazura grający główne role w filmie Olafa Lubaszenki „Sztos” uciekali ulicami Starego Miasta przed oszukanym chwilę wcześniej turystą z Niemiec, którego zagrał Leon Niemczyk.

Na rynku w Pułtusku powstały sceny z pierwszego odcinka kultowego serialu Stanisława Barei „Alternatywy 4”. To tutaj żona najsłynniejszego komediowego dozorcy i pułtuszczanina Stanisława Anioła (genialna rola Romana Wilhelmiego), Miecia Aniołowa (Bożena Dykiel), spędziła kawał życia w kolejkach do sklepu spożywczego, a pewnego letniego dnia, czekając na dostawę pieczywa, kupiła od podejrzanego handlarza futro i czapkę.

Nie tylko Aniołowie wywodzili się z Pułtuska. Stąd pochodziła Majka, ukochana Kajetana Talara, jednego z bohaterów serialu „Dom”, a także Elżbieta, główna postać ekranizacji opowiadania Kornela Filipowicza „Romans prowincjonalny”.

TAJEMNICE RATUSZOWYCH PIWNIC

Piwnice dawnego ratusza w Pułtusku

Na początku lipca 2021 r. po raz pierwszy udostępniono widzom niedostępne dotąd piwnice pułtuskiego ratusza.

(…) w pięciu połączonych ze sobą pomieszczeniach Muzeum Regionalne przygotowało ekspozycję „Praetorium Pultoviensis” (łac. „Ratusz Pułtuski”), która opowiada dzieje pułtuskiego magistratu od pierwszej wzmianki w przywileju biskupa płockiego Jakuba z Kurdwanowa z 1405 roku do reformy funkcjonowania miasta w 1727-1729 r. dokonanej przez biskupa Andrzeja Kostkę Załuskiego. Czasowo można tu również zobaczyć artefakty pozyskane przez archeologów podczas prac na terenie piwnic.
pultusk.pl

Hotel Zamek Pułtusk, dawny zamek biskupów płockich

ZAMEK BISKUPÓW, HUSARZY I TERRORYSTÓW

Pieczołowicie odrestaurowany dawny zamek biskupów płockich funkcjonuje dziś jako trzygwiazdkowy Hotel Zamek Pułtusk *** Dom Polonii i dysponuje 56 pokojami (103 miejsca noclegowe). Jeśli do tego dodamy Hotel na Podzamczu – Stanica z 25 miejscami noclegowymi w 16 pokojach oraz pokoje o standardzie turystycznym na Podzamczu (130 łóżek) otrzymamy solidną bazę noclegową, chętnie wykorzystywaną na organizację wesel i innych uroczystości rodzinnych, dużych przyjęć okolicznościowych, a także sympozjów, ponieważ zamek dysponuje 6 salami konferencyjnymi.

Piękny budynek przyciąga również uwagę filmowców. Można go zobaczyć m.in. w serialu „M jak miłość”, ale zapewne najmocniej utkwił w pamięci tych telewidzów, którzy oglądali „Ekipę” – serial political fiction Agnieszki Holland i Kasi Adamik. W ich fabule zamek został zaatakowany przez terrorystów z organizacji neofaszystowskiej, a cały kraj obserwował z zapartym tchem, czy uda się ocalić przetrzymywanych w zamku zakładników.

Od kilku lat tereny zamkowe są miejscem ciekawych imprez historycznych z inscenizacjami organizowanymi z udziałem rekonstruktorów i kawalerii. Co roku jesienią odbywa się tutaj piknik husarski z turniejem „O Pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III” oraz rekonstrukcją nawiązującą do odsieczy wiedeńskiej.

W zamkowych wnętrzach można świętować Andrzejki i Sylwestra, a nawet Boże Narodzenie i Wielkanoc. Sprzyjają temu nie tylko piękne okoliczności architektury i przyrody, ale także znakomita kuchnia zamkowa, słynąca z tradycyjnych dań kuchni szlacheckiej, myśliwskiej i ziemiańskiej.

Zamek w Pułtusku, fot. archiwum Domu Polonii

PUŁTUSK NA MAŁYM I DUŻYM EKRANIE

„Romans prowincjonalny” (1976)
„Czy jest tu panna na wydaniu?” (1977)
„Planeta Krawiec” (1983)
„Alternatywy 4” (1986)
„Dzieci i ryby” (1996)
„Sztos” (1997)
„Dom” (2000)
„Ekipa” (2007)
„Rezerwat” (2007)
„39 i pół” (2008)
„Handlarz cudów” (2009)
„Klan” (2011)
„M jak miłość” (2011)
„Pokaż kotku, co masz w środku” (2011)
„Łowcy meteorytów” (2011)
„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” (2012)
„Klub Włóczykijów” (2015)

Magdalena Walusiak

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

Rekomendujemy główny parking Hotelu Zamek Pułtusk zaopatrzony w Camper System z postojem dla kamperów nad brzegiem Narwi, ul. Szkolna 11.

– parking dla kamperów dostępny przy obiekcie: TAK
– dostęp do prądu: TAK
– zatankowanie wody: TAK
– zrzut szarej wody: TAK
– toaleta ogólnodostępna: TAK

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Facebook