Muzeum Wsi Mazowieckiej położone nad rzeką Sierpienicą to duży teren, na którym odtworzono mazowiecką wieś, tzw. rzędówkę, nawiązującą do najczęściej występującego na ziemiach polskich typu osad rolniczych. W czasie ferii w skansenie można obejrzeć ciekawą wystawę czasową oraz wziąć udział w warsztatach i wydarzeniach specjalnych.
#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK
Muzeum jako wioska
Na Muzeum Wsi Mazowieckiej składa się jedenaście zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego, zagroda z Rębowa z wiatrakiem, a także kilka samodzielnych zespołów architektonicznych, m.in. zespół karczemny z karczmą z Sochocina, kuźnią i chałupą kowala, zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, dwór z Uniszek Zawadzkich oraz kościół z XVIII wieku z dzwonnicą.
W obiektach, które zajmują przestrzeń 60,50 ha, zgromadzono łącznie ponad 13 tys. eksponatów.
Wystawa w każdej chacie
Do końca lutego 2023 r. na terenie skansenu prezentowana jest ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu”. W każdej z zagród zobaczyć można aranżację poświęconą odrębnemu tematowi – od adwentu, przez czas przedświąteczny, Wigilię i Boże Narodzenie, aż po dni poprzedzające karnawał.
W izbach można dowiedzieć się, jak wyglądało „darcie pierza” – zajęcie typowe dla okresu adwentu, przedświąteczne wykonywanie ozdób choinkowych oraz przygotowanie tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, przygotowania do wyjścia na pasterkę, a także wykonywania pochodni i słomianych powrozów, którymi gospodarze okręcali drzewa w sadzie.
Na wystawie zobaczyć można także wigilijne snopy wraz z wykonanymi ręcznie z opłatków ozdobami zwanymi światami, podwieszane u sufitu drzewka choinkowe oraz typowe dla Mazowsza grupy kolędnicze. Z kolei we wnętrzach dworu zwiedzający mogą zapoznać się z przygotowywaniem wigilijnych potraw oraz ozdabianiem choinki.
Wydarzenia specjalne w czasie ferii
W czasie ferii (od wtorku do niedzieli) w skansenie organizowana jest cała seria wydarzeń specjalnych, w tym warsztatowe zajęcia edukacyjne (warsztaty malowania na szkle, tworzenia kartek świątecznych, wycinanek, zabawek choinkowych), kulig lub przejazd wozem (w zależności od warunków atmosferycznych) oraz zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem.
Warunkiem udziału w atrakcjach jest przybycie przed budynek „A” (od ul. Narutowicza) ok. 15 minut przed ich rozpoczęciem.
Nie zapomnijcie o ratuszu!
Do Muzeum Wsi Mazowieckiej należy również budynek ratusza miejskiego, który znajduje się w centrum Sierpca. Odbywają się w nim wystawy czasowe promujące kulturę lokalną i kulturę innych narodów, a także spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej związane z obrzędowością świąteczną i ludową.
Ratusz wzniesiono w 1841 r. przy Starym Rynku (obecnie plac Kardynała Wyszyńskiego). Po wybuchu II wojny światowej mieściły się w nim magistrat, gabinet burmistrza oraz posterunek policji.
Obecnie w budynku obejrzeć można wystawę pt. „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę”, która prezentuje dzieła z różnych dziedzin sztuki, m.in.: malarstwa, ceramiki, grafiki i metaloplastyki.