AKTUALNOŚCI

SIERPC: ZIMOWE TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI

Muzeum Wsi Mazowieckiej położone nad rzeką Sierpienicą to duży teren, na którym odtworzono mazowiecką wieś, tzw. rzędówkę, nawiązującą do najczęściej występującego na ziemiach polskich typu osad rolniczych. W czasie ferii w skansenie można obejrzeć ciekawą wystawę czasową oraz wziąć udział w warsztatach i wydarzeniach specjalnych.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Muzeum jako wioska

Na Muzeum Wsi Mazowieckiej składa się jedenaście zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego, zagroda z Rębowa z wiatrakiem, a także kilka samodzielnych zespołów architektonicznych, m.in. zespół karczemny z karczmą z Sochocina, kuźnią i chałupą kowala, zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, dwór z Uniszek Zawadzkich oraz kościół z XVIII wieku z dzwonnicą.

W obiektach, które zajmują przestrzeń 60,50 ha, zgromadzono łącznie ponad 13 tys. eksponatów.

Wystawa w każdej chacie

Do końca lutego 2023 r. na terenie skansenu prezentowana jest ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu”. W każdej z zagród zobaczyć można aranżację poświęconą odrębnemu tematowi – od adwentu, przez czas przedświąteczny, Wigilię i Boże Narodzenie, aż po dni poprzedzające karnawał.

W izbach można dowiedzieć się, jak wyglądało „darcie pierza” – zajęcie typowe dla okresu adwentu, przedświąteczne wykonywanie ozdób choinkowych oraz przygotowanie tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, przygotowania do wyjścia na pasterkę, a także wykonywania pochodni i słomianych powrozów, którymi gospodarze okręcali drzewa w sadzie.

Na wystawie zobaczyć można także wigilijne snopy wraz z wykonanymi ręcznie z opłatków ozdobami zwanymi światami, podwieszane u sufitu drzewka choinkowe oraz typowe dla Mazowsza grupy kolędnicze. Z kolei we wnętrzach dworu zwiedzający mogą zapoznać się z przygotowywaniem wigilijnych potraw oraz ozdabianiem choinki.

fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Wydarzenia specjalne w czasie ferii

W czasie ferii (od wtorku do niedzieli) w skansenie organizowana jest cała seria wydarzeń specjalnych, w tym warsztatowe zajęcia edukacyjne (warsztaty malowania na szkle, tworzenia kartek świątecznych, wycinanek, zabawek choinkowych), kulig lub przejazd wozem (w zależności od warunków atmosferycznych) oraz zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem.

Warunkiem udziału w atrakcjach jest przybycie przed budynek „A” (od ul. Narutowicza) ok. 15 minut przed ich rozpoczęciem.

Nie zapomnijcie o ratuszu!

Do Muzeum Wsi Mazowieckiej należy również budynek ratusza miejskiego, który znajduje się w centrum Sierpca. Odbywają się w nim wystawy czasowe promujące kulturę lokalną i kulturę innych narodów, a także spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej związane z obrzędowością świąteczną i ludową.

Ratusz wzniesiono w 1841 r. przy Starym Rynku (obecnie plac Kardynała Wyszyńskiego). Po wybuchu II wojny światowej mieściły się w nim magistrat, gabinet burmistrza oraz posterunek policji.

Obecnie w budynku obejrzeć można wystawę pt. „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę”, która prezentuje dzieła z różnych dziedzin sztuki, m.in.: malarstwa, ceramiki, grafiki i metaloplastyki.

fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Facebook