Aktualności

WARSZAWA: EGIPSKIE SKARBY, TAJEMNICE CIAŁA, MUZYCZNE EKSPERYMENTY

Ferie zimowe w Warszawie to okres, kiedy dużo się dzieje. Szczegóły odkrycia grobu Tutanchamona poznamy na warszawskiej Pradze, tajemnice ludzkiego ciała zgłębimy podczas zwiedzania wystawy prezentowanej w Pałacu Kultury i Nauki, a nad ideą podróżowania zastanowimy się w Muzeum dla Dzieci. W Centrum Nauki Kopernik poeksperymentujemy z dźwiękami, a w stołecznych teatrach dla młodych widzów zobaczymy ciekawe produkcje przeznaczone nie tylko dla najmłodszych.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Zobaczyć skarby faraona

Jednym z najważniejszych wydarzeń ferii jest prezentowana w Muzeum Nowa Praga wystawa „Tutanchamon – Grobowiec i skarby”. Przybliża ona historię bezprecedensowego odkrycia sarkofagu władcy znad Nilu, zaprezentowaną w kontekście egipskiej mitologii.

Zwiedzający mogą zobaczyć ponad tysiąc przedmiotów, w tym replikę znanej na całym świecie złotą maskę pośmiertną Tutenchamona i jego pozłacanego sarkofagu. Wystawę zwiedzać można samodzielnie lub z audioprzewodnikiem. Dzieci do 6. roku życia ekspozycję zwiedzają bez opłat.

Tajemnice ludzkiego ciała

Z kolei w Pałacu Kultury i Nauki zobaczymy ekspozycję BODY WORLDS, za którą odpowiedzialny jest dr Gunther von Hagens – słynny na całym świecie anatom.

Na wystawie można obserwować ciało ludzkie nie tylko jako podstawę fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło obranego przez człowieka stylu życia. Podczas oglądania eksponatów dowiemy się, jak wszystko, co robimy lub czego nie robimy, a także to, co jemy oraz jak i czy ćwiczymy, wpływa na ciało.

Cały świat w zasięgu ręki

Muzeum dla Dzieci w czasie ferii zaprasza do obejrzenia wystawy familijnej pt. „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach”, która zachęca zwiedzających do zastanowienia się, dlaczego ludzie podróżują.

W przestrzeni ekspozycji znajdują się obiekty z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego, a scenografia wystawy zawiera interaktywne i multimedialne elementy do samodzielnego testowania oraz treści wspierające refleksję nad podróżowaniem.

Muzyczne eksperymenty w Koperniku

Wszyscy ci, którzy lubią eksperymenty i zabawę, będą mogli spędzić długie godziny w Centrum Nauki Kopernik.

Oprócz wysoko ocenianych ekspozycji stałych oraz pokazów w Planetarium, dla zwiedzających przygotowana została tymczasowa wystawa muzyczna „GraMY – WYgramy”. Stanowi ona niezwykłą podróż przez krainę dźwięków i wibracji. Stukając, pukając, poklepując i dmuchając można zmieniać eksponaty w instrumenty, na których zagra się własną melodię.

Do dyspozycji wszystkich zwiedzających są takie urządzenia jak mechaniczne Omele, dzwonki na miarę, dzwon rurowy, bębny, monochordy, klapkofon czy sekwencer stołowy.

ZOBACZ TEŻ:
CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich, fot. Joanna Redesiuk

Warsztaty w warszawskich muzeach

Spacery i spotkania przyrodnicze, warsztaty artystyczne i plastyczne oraz zajęcia teatralne to atrakcje tegorocznych ferii w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Warsztaty dla dzieci 9-13 lat to m.in. zajęcia „Bądź jak Leonardo da Vinci”, „Zimowe zabawy w królewskiej formierni”, „Tropimy ślady”, „Konie, moda i obyczaje jeździeckie starej Warszawy”, „Ferie z Królem Śniegu”, „W podróż zaczarowaną dorożką”, „Spotkania z Polską Operą Królewską” oraz warsztaty z kostiumów i charakteryzacji dla dzieci od 6 lat.

Podczas ferii odwiedzić można również rodzinną strefę artystyczną „Maluję w Starej Kordegardzie”.

Zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych przyszykowało również Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla uczniów warszawskich szkół lekcje są darmowe, dla pozostałych obowiązuje cennik stacjonarnych lekcji muzealnych.

ZOBACZ TEŻ:
ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE. ZIELONE SERCE WARSZAWY
MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Fotokon

Ferie w kinie i teatrze

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadają się także „Ferie z Kinem Dzieci” w Kinie Muranów. W repertuarze placówki m.in. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”, a także przedpremierowe pokazy animacji „Najlepsze urodziny Królika Karola”. W programie nie zabraknie dobrze znanej młodym widzom „Basi”, przygód zapisanych w „Pamiętniku Tatusia Muminka” oraz ulubionych bohaterów z „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”. Na ekranach zobaczymy również „Szybkich i śnieżnych” czy „Ellę Bellę Bingo”.

Ferie zimowe to ponadto idealna okazja, by wybrać się do teatru. W Teatrze Lalka obejrzymy m.in. spektakle „Śpiąca królewna” oraz „Baśń o Aladynie i o lampie cudownej. Klechda sezamowa”. Możemy też, wraz z Mają Bačovą, artystką ze Słowacji, wziąć udział w warsztatach interaktywno-edukacyjnych „Invisible Animals” czyli „Niewidoczne zwierzęta”.

Teatr Guliwer zaprasza na spektakle „Pączek i Pompon wracają do domu” i „Koziołek Matołek” oraz warsztaty Teatralnik Guliwera – część „DIALOG”.

W Teatrze Baj – najstarszym teatrze lalkowym w Polsce – obejrzymy z kolei przedstawienia „Szkoła Marzeń czyli Akademia Pana Kleksa” i „Przygody kota Filemona”, zajrzymy za kulisy teatralne podczas spacerów po teatrze oraz obejrzymy wystawę „Lalki z krainy czarów”.

Facebook