AKTUALNOŚCI

ŻYRARDÓW I SUNTAGO: POSTINDUSTRIALNE SKARBY I POPOŁUDNIE W TROPIKACH

Szykuje się dzień pełen atrakcji! Na początek zabieramy Was do poprzemysłowego Żyrardowa, który przyciąga do siebie za sprawą wyjątkowej historii dawnej osady fabrycznej. Popołudnie zakończymy w relaksacyjny sposób – w aquaparku Suntago – jednym z ulubionych miejsc rozrywki mieszkańców Mazowsza (i nie tylko).

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Perła architektury industrialnej

Kolejny dzień zimowego odpoczynku od szkoły rozpoczynamy od wizyty w Żyrardowie – dawnej osadzie fabrycznej, która powstała w miejscu wioski Ruda Guzowska. Pod koniec lat 20. XIX wieku otwarto w niej fabrykę z maszynerią zaprojektowaną przez Filipa de Girarda. Od nazwiska wynalazcy powstała nazwa nowej osady. Dziś jest to perełka architektury industrialnej.

Podczas spaceru po mieście zobaczymy m.in. historyczny budynek dworca kolejowego z osiedlem robotniczym przy ul. Kościelnej, neogotycki kościół pw. św. Karola Boromeusza, szpital fabryczny, dawny plac targowy (obecnie plac im. Jana Pawla II) oraz dawne budynki fabryki i jej administracji.

Obowiązkowy punkt zwiedzania: Muzeum Lniarstwa (https://www.muzeumlniarstwa.pl), które powstało w jednym z budynków pofabrycznych. Obejrzeć można w nim kilkadziesiąt zabytkowych maszyn tworzących kompletny ciąg technologiczny. Większość pochodzi z lat 70. i 80. XX wieku, częścią ekspozycji jest także największa na świecie kolekcja wielkoformatowych szablonów sitodrukowych.

W muzeum przygotowano kilka „instagramowych” stanowisk, gdzie można zrobić sobie wielobarwne selfie.

ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM LNIARSTWA I INNE SKARBY ŻYRARDOWA
ŻYRARDÓW. KAMERA, AKCJA!

Muzeum Mazowsza Zachodniego i warsztaty

Kolejnym punktem na trasie wycieczki po Żyrardowie jest Muzeum Mazowsza Zachodniego (http://www.muzeumzyrardow.pl/index.php?p=kontakt), które mieści się w zabytkowej willi Karola Dittricha – byłego współwłaściciela Zakładów Żyrardowskich. Wśród eksponatów dominują pamiątki związane z historią miasta, w tym zdjęcia z dawnej fabryki i obrazy prezentujące historię lnu od starożytnego Egiptu, poprzez Cesarstwo Rzymskie, średniowiecze i renesans do XIX wieku.

Dla dzieci i młodzieży przez cały okres ferii dostępne za 1 zł, a w czwartki – gratis. Muzeum oferuje także możliwość bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem dla grup zorganizowanych.

W czasie ferii instytucje i domy kultury w Żyrardowie szykują półkolonie, pokazy filmowe i zajęcia sportowe. Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach i zapisach można odnaleźć na stronie: https://www.zyrardow.pl/ferie-w-miescie-nie-musza-byc-nudne/.

fot. UM Żyrardów

Zimowe ferie w tropikach

Drugą część dnia spędzimy w Suntago – największym zadaszonym parku wodnym w Europie, który w 2021 roku został wyróżniony tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego województwa mazowieckiego.

Do Suntago przyciąga nie tyko tropikalna sceneria (palmy i kwiaty) oraz wysokie temperatury, ale także 5,5 tys. m2 basenów rodzinnych i pływackich, 75 tys. m2 wodnych atrakcji, strefy relaksu z saunami, grota ze śniegiem i grota solną, seanse z saunamistrzem oraz kąpiele lecznicze z jonami magnezu, wapnia, potasu.

Kompleks, który cały czas jest rozbudowywany, podzielony został na trzy części – są to strefy Jamango, Relax i Saunaria. Dodatkową atrakcją jest oddzielna sekcja wellness.

Warto mieć na uwadze, że na terenie parku do dyspozycji gości jest kilka restauracji i barów, sklepik z pamiątkami i akcesoriami pływackimi, a w okolicach aquaparku działa Suntago Village z w pełni wyposażonymi bungalowami, gdzie można zarezerwować nocleg.

Na czas ferii zimowych zmieniły się godziny funkcjonowania obiektu – od poniedziałku do piątku czynny jest od godz. 10:00-21:00, a w weekendy 10:00-22:00.

ZOBACZ TEŻ:
PARK OF POLAND – SUNTAGO WODNY ŚWIAT

fot. Suntago
Facebook