PODRÓŻE

ŻYRARDÓW. KAMERA, AKCJA!

Żyrardów jako jeden wielki plan filmowy? A dlaczego nie? Przed kilku laty władze miejskie zainicjowały projekt „Nakręcamy Żyrardów”, który miał zainteresować producentów filmowych walorami architektonicznymi i postindustrialnym charakterem miasta. Miasteczko filmowe w końcu nie powstało , ale ekipy filmowe nie stronią od dawnej stolicy polskiego lnu i tego wszystkiego, co po niej pozostało.

W mieście – szczególnie w jego pofabrycznej części – dominuje czerwona cegła. To najlepszy znak rozpoznawczy dawnej osady przemysłowej, jeszcze przed pierwszą wojną światową największego ośrodka produkcji lnu w Europie. Historia miasta zaczyna się od postawienia w tym miejscu tkalni i przędzalni, a następnie powstania osady przemysłowej, która miała służyć całej fabrycznej społeczności wraz z rodzinami. Właściciele fabryki – Karol Hielle i Karol Dittrich – sfinansowali budowę miasta w zamyśle idealnego: powstały kamienice z mieszkaniami dla robotników, wille dla inżynierów, fabryczny szpital i pralnia, a nawet resursa – rodzaj klubu towarzyskiego z czytelnią, salą bilardową i pokojami do gry w karty.

Policja w kantorze

Dziś w tych miejscach powstają lofty, eleganckie pasaże handlowe i hotele, ale także, co oczywiste ze względu na charakter tego miejsca, interesujące muzea oraz sklepy oferujące najwyższej jakości wyroby z lnu (a len przecież znowu wraca do łask). Zabytkowe poprzemysłowe obiekty doskonale prezentują się również w kadrze filmowym.

W niedawno emitowanym serialu kryminalnym Archiwista historyczny budynek Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich (zwany kantorem) zagrał w serialu komendę policji (pracuje tutaj policyjny archiwista Henryk Mikos, w którego wcielił się Henryk Talar.

Budynek dawnego kantoru można zobaczyć także w serialu Strażacy. Producenci wykorzystali w tej produkcji również zabytkowy budynek straży ogniowej przy ul. Sławińskiego, neogotycki kościół pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego czy mający opinię jednego z najpiękniejszych w Polsce – park miejski im. Dittricha. Akcja serialu dzieje się w Żyrardowie, a główny bohater, zagrany przez Macieja Zakościelnego, wciela się w rolę aspiranta Adama Wojnara, który przyjeżdża prowadzić szkolenia dla miejscowej OSP. Sprawy się komplikują, kiedy wpada mu w oko piękna żyrardowianka Marta, naczelniczka straży.

ZOBACZ TEŻ:
ŻYRARDÓW GWIAZDĄ SERIALU KRYMINALNEGO!
ŻYRARDÓW. INDUSTRIALNE MIASTO-OGRÓD
ZIELONA REWOLUCJA W ŻYRARDOWIE!

Żyrardów. Ochronka fabryczna z 1875 r., fot. UM Żyrardów

Wajda filmuje protesty

W dawnej stolicy polskiego lnu postanowił poszukać plenerów także nasz najwybitniejszy reżyser Andrzej Wajda. Pracując przy superprodukcji Wałęsa. Człowiek z nadziei, trafił na dawne peerelowskie osiedle Wschód, gdzie postanowił odtworzyć socjalistyczne blokowisko z lat 70., na którym mieszkał przyszły prezydent. Film powstawał w okolicach bloku przy ul. Nietrzebki 20, gdzie nakręcono sceny z protestującymi robotnikami, a także w zabytkowej osadzie fabrycznej przy ulicy Kościuszki. Słynny reżyser związał się zresztą z miastem na dłużej, bo w budynku kantoru otworzył na jakiś czas filię swojej Wajda School.

Andrzej Wajda otwierał także we wrześniu 2011 r. odrestaurowany budynek resursy z 1870 r.

tekst: Marek Szymański

Kościół Farny pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie

Spacer filmowy

Okolice kościoła św. Karola Boromeusza – Miasto prywatne,
Osiedle Wschód – Wałęsa. Człowiek z nadziei, Zjednoczone Stany Miłości,
Kantor – Strażacy, Archiwista,
Plac Jana Pawła II, restauracja Szpularnia – Wkręceni,
Osada fabryczna – Wałęsa. Człowiek z nadziei,
Park im. Karola Augusta Dittricha – Strażacy.

Facebook