AKTUALNOŚCI

SIEDLCE: EL GRECO, JACEK I AKTYWNY WYPOCZYNEK

Siedlce są na radarze turystów za sprawą wystawianego w Muzeum Diecezjalnym jedynego w Polsce obrazu El Greco. Choć płótno jest wizytówką miasta, warto odwiedzić je także z innych powodów, a w okresie ferii planowane są wydarzenia specjalne.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Jacek znowu na ratuszu, El Greco w muzeum

W centrum Siedlec uwagę przykuwa kilka obiektów, w tym stuletnia katedra siedlecka, barokowy kościół św. Stefana oraz ratusz miejski z połowy XVIII wieku, na który mieszkańcy mówią na co dzień „Jacek” od imienia kowala, który rzekomo pozował do wieńczącej ratusz figury Atlasa.

Ferie zimowe to okazja, by zobaczyć wreszcie na swoim miejscu figurę atletycznego mężczyzny dźwigającego glob. „Jacek” wrócił pod koniec stycznia na dach ratusza po półtorarocznej konserwacji w toruńskiej pracowni.

Większość przybywających do Siedlec osób swoje pierwsze kroki kieruje w stronę Muzeum Diecezjalnym. Są w nim prezentowane naczynia i szaty liturgiczne, starodruki oraz rzeźby, ale najcenniejszym eksponatem wystawowym jest obraz „Ekstaza Św. Franciszka” pędzla El Greco, niezwykle cenionego na świecie malarza hiszpańskiego przełomu XVI i XVII wieku. Jest to jedyny obraz artysty prezentowany w Polsce.

Siedlecki ratusz, fot. Adam Jasiński

Warsztaty i aktywności

W okresie ferii nie brakuje w Siedlcach różnorodnych atrakcji i zajęć dla dzieci i młodzieży. Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce przyszykowało kolejną edycję „Zimowej Akademii Talentów”, m.in. w bezpłatne zajęcia wokalne, teatralne i emisji głosu.

Pełne zestawienie warsztatów i spotkań organizowanych przez miejskie instytucje kultury można odnaleźć na stronie: https://mok.siedlce.pl/Podstrony/SZTUKAferie,153.

Czas można także spędzić w aktywny sposób. Na Starym Rynku działa miejskie lodowisko z wypożyczalnią łyżew, kasków i pingwinków. Spragnieni aktywności fizycznej mogą wybrać się także do Parku Wodnego Siedlce (https://parkwodny.siedlce.pl), na który składa się nie tylko kompleks basenowy, ale także strefa saun, tężnia i kręgielnia.

fot. Adam Jasiński
Facebook