Program „Akcji Lato 2019”, która wystartowała w Radomiu w pierwszym dniu wakacji, jest tak wypełniony atrakcjami, że trzeba bardzo uważnie wybierać, by nie przegapić ważnej dla siebie propozycji. Szczególnie bogata jest oferta zajęć związanych ze sportem i aktywnością ruchową nad Zalewem Borki, ale nie brakuje też propozycji zajęć kulturalnych. Wakacje to także dobry czas, by odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej.
Wakacyjny klimat w Borkach
Każdy wakacyjny weekend w Ośrodku MOSiR-u Borki upływa pod hasłem „Wczuj się w wakacyjny klimat”. Zajęcia sportowe prowadzą licencjonowali instruktorzy, między innymi mistrzyni świta fitness – Sylwia Socha. Gościem specjalnym cyklu jest Krzysztof Nowak prowadzący maratony zumby. Na Borkach zaplanowano także turnieje siatkówki plażowej w ramach Grand Prix Radomia. Pierwsze zmagania mają się odbyć 6 lipca, kolejne 27 lipca oraz 10 i 31 sierpnia.
Od poniedziałku do piątku natomiast realizowany jest program przygotowany specjalnie dla najmłodszych mieszkańców Radomia. W ramach multidyscyplinarnego projektu „Uśmiech i zabawa” od godz. 10.00 do 13.00 odbywają się zajęcia dla dzieci. Poprzez zabawę, pod okiem wykwalifikowanych trenerów i instruktorów, najmłodsi mogą poznać tajniki badmintona, lekkiej atletyki, sportów walki oraz gier zespołowych takich jak siatkówka, piłka nożna, koszykówka i wielu innych.
Zawody i treningi w innych obiektach MOSiR-u
Borki to nie jedyne miejsce, gdzie MOSiR organizuje letnie aktywności sportowe. Zajęcia nauki pływania dla grup zorganizowanych odbywają w lipcu na basenie Delfin, a w sierpniu na Orce.
Od 1 lipca na obiektach MOSiR-u będą odbywały się spotkania Minimundialu. Finał rozgrywek piłkarskich planowany jest na 19 lipca. W planie są również zajęcia łucznicze, treningi z kickboxingu oraz boksu i tenisa. Szczegóły dotyczące zajęć można systematycznie sprawdzać na stronie www.mosir.radom.pl.
Świat prababek i pradziadków
Wakacje to bardzo dobry czas, żeby odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej i spokojnie poprzyglądać się wiatrakom – najbardziej charakterystycznym obiektom radomskiego skansenu.
Można też skorzystać z plenerowych zajęć organizowanych od maja do końca sierpnia i zdobyć… certyfikat sprawności pradziadka. To nie przelewki – z uzyskaniem tej niezwykłej sprawności wiąże się wykonanie wyjątkowych zadań. Trzeba pozyskać mąkę w stępach, uformować bułki z ciasta drożdżowego, ubić masło w maselnicy, zrobić pranie w balii na tarze, popracować przy obróbce lnu i skręcaniu sznurka oraz wykazać się umiejętnością tkania na ramkach tkackich. Wszystkie czynności należy wykonać prawidłowo, by stać się właścicielem certyfikatu. Ale ile jest przy tym zabawy!
Teatralne lato w Kuźni Artystycznej
„Lato w teatrze – Warchoły i chytre baby” – ten niezwykły tytuł zapowiada teatralne (bezpłatne!) półkolonie, które odbędą się w Kuźni Artystycznej od 22 lipca do 4 sierpnia. Celem projektu jest m.in. budowanie u uczestników (dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat) poczucia własnej wartości i dumy z Radomia i Radomszczyzny.
Podczas zajęć nacisk będzie kładziony na wykorzystywanie technik improwizacji. Uczestnicy będą pracowali w 4 grupach: aktorskiej, muzycznej, tanecznej i multimedialnej. Finał zaplanowany jest na 4 sierpnia o godz. 20.20 w „Kuźni Artystycznej”. Zgłoszenia są przyjmowane do 5 lipca pod adresem: kuznia.artystyczna@amfiteatr.radom.pl.
To tylko część propozycji przygotowanych dla młodych radomian spędzających lato lub jego część w rodzinnym mieście. Program zajęć dla młodych czytelników przygotowały też na przykład cztery filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu: przy ul. Osiedlowej 9, Zientarskiego 1 A, Kusocińskiego 13 i Baryckiej 2. Harmonogram zajęć można znaleźć na profilach poszczególnych filii na Facebooku.